Czy mogę wycofać się z oświadczenia o spowodowaniu kolizji drogowej?

Wojciech Drapała        28 sierpnia 2014        Komentarze (0)

W ostatnim wpisie omawiałem kwestię, czy poszkodowany w kolizji drogowej powinien poprzestać na odebraniu od sprawcy pisemnego oświadczenia o jego winie czy też powinien wzywać na miejsce zdarzenia policję.

Tym razem chciałbym poruszyć taką kwestię:

Dochodzi do kolizji drogowej. Na miejscu podpisujesz oświadczenie, że to Ty spowodowałeś wypadek. Nie wzywasz policji. Po czym następnego dnia dochodzisz do wniosku, że to być może nie Ty spowodowałeś wypadek, tylko drugi uczestnik. Ewentualnie, że Ty co najwyżej się do wypadku przyczyniłeś, a wina jest obopólna.

Co robić w takiej sytuacji?

Wbrew pozorom takie przypadki się zdarzają. Będąc uczestnikiem kolizji działasz pod wpływem stresu, czasem poddajesz się argumentacji drugiego kierowcy lub po prostu od Twojego egzaminu na prawo jazdy upłynęło już kilka i nie pamiętasz, na czyją korzyść konkretną sytuację rozstrzygają przepisy prawa ruchu drogowego.

Pamiętaj, że możesz wycofać się z takiego oświadczenia sprawcy kolizji.

Co zatem zrobić, aby wycofać się z własnego oświadczenia?

Po prostu napisz kolejne oświadczenie relacjonujące przebieg zdarzenia drogowego. Napisz, że w poprzednim oświadczeniu nie uwzględniłeś danej okoliczności lub że dana okoliczność ze względu na konkretny przepis/zasadę prawa ruchu drogowego ma inne znaczenie.

Wyślij to oświadczenie do swojego ubezpieczyciela, ubezpieczyciela sprawcy oraz do samego sprawcy. Twoje oświadczenie będzie brane pod uwagę na nowo i może doprowadzić do uznania, że to nie Ty byłeś winny wypadku.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: