Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Czy oddalenie się z miejsca powstania szkody może sprawić, że ubezpieczyciel zażąda od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania?

Wojciech Drapała30 marca 2015Komentarze (0)

Ostatnio otrzymałem prośbę o poradę w następującej sprawie:

Kierując samochodem osobowym w strefie zamieszkania, podczas manewru cofania nie zachowałam szczególnej ostrożności. W rezultacie uderzyłam w samochód osobowy, który stał obok, i nieświadoma tego czynu odjechałam ok. 500 m. do pracy. Po około miesiącu czasu dostałam wezwanie na komisariat policji, gdzie zarzucono mi kolizję i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

 

Zdarzenie to widział świadek i rzekomo próbował mnie zatrzymać. Zaznaczam, że jechałam z moją mamą, która też nie widziała żadnej osoby próbującej nas zatrzymać. Spokojnie i nieświadomie odjechałam z tego miejsca, potwierdza to spisanie numeru rejestracyjnego przez świadka. Gdybym wiedziała o tym uszkodzeniu, próbowałabym nawiązać kontakt z poszkodowanym w celu spisania oświadczenia o kolizji i naprawa zostałaby dokonana z mojej polisy.

 

Następnie zostałam ukarana wyrokiem nakazowym na kwotę 200 zł plus 50 zł kosztów. Później podwyższono mi składkę z powodu szkody.

Ubezpieczyciel wezwał mnie do zapłaty regresu, gdyż wypłacił poszkodowanemu odszkodowanie, a ja rzekomo oddaliłam się z miejsca zdarzenia.

 

Pytanie jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż sprawca szkody, który zbiegł z miejsca zdarzenia, ma obowiązek zwrotu odszkodowania, które ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanemu.

Jednak w opisanym przypadku sprawczyni raczej nie powinna się obawiać, że ubezpieczyciel skutecznie zażąda zwrotu zapłaconego odszkodowania, gdyż opisane zachowanie nie jest zbiegnięciem z miejsca zdarzenia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 569 435e-mail: sekretariat@wdrapala.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: