Czy poszkodowany może otrzymać odszkodowanie powypadkowe za leczenie prywatne?

Wojciech Drapała        02 września 2014        Komentarze (0)

Uczestniczyłeś w wypadku, który spowodowała osoba trzecia. Poniosłeś uszczerbek na zdrowiu. W ramach leczenia korzystałeś z prywatnej opieki medycznej, mimo że przysługiwało Ci leczenie w ramach publicznej opieki zdrowotnej (od NFZ). Dochodzisz odszkodowania z OC sprawcy.

Czy ubezpieczyciel może odmówić Ci zwrotu kosztów leczenia prywatnego?

Co do zasady poszkodowany powinien skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej, jeżeli jest ubezpieczony.

Jednak, jak wiemy, zdarza się, że pacjent ma ograniczony dostęp do leczenia z kasy publicznej. Przykładowo możesz nie uzyskać potrzebnej pomocy medycznej, gdyż na dane leczenie wyczerpał się limit roczny. Jeszcze częściej może się zdarzyć, że co prawda limit na leczenie się nie wyczerpał, ale musisz czekać w kolejce na wizytę u specjalisty 2-3 miesiące lub dłużej.

Nie ma żadnej sztywnej reguły dotyczącej rekompensaty wydatków na leczenie prywatne/publiczne. Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić Ci niezbędne koszty leczenia, jeśli wydatki te były uzasadnione.

Przykładowo ma to miejsce, kiedy niezwłoczne leczenie/wizyta u specjalisty były zalecana przez lekarza pierwszego kontaktu, a Ty w ramach publicznej opieki zdrowotnej musiałbyś czekać dłużej niż jest to wskazane i decydujesz się na prywatną pomoc lekarską.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: