Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Czy ubezpieczyciel może nakazać naprawę pojazdu w określony sposób?

Wojciech Drapała09 grudnia 201413 komentarzy

Jak wiemy, częstą przyczyną sporów ubezpieczeniowych jest zaniżanie kosztów naprawy przez zakład ubezpieczeń. Polega to w szczególności na wyliczaniu kosztów naprawy w oparciu o tzw. części alternatywne (czyli części nieoryginalne) i stosowaniu tzw. potrąceń amortyzacyjnych.

O dziwo, zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, kiedy ubezpieczyciel w kosztorysie wskazuje, jak poszkodowany ma naprawiać samochód i że ma go naprawić z zastosowaniem części oryginalnych i nowych… gdyż naprawa na zamiennikach nie przywróci pojazdu do stanu sprzed szkody lub że koszty naprawy wskazane przez poszkodowanego są… zaniżone.

Taką praktykę obserwuję co raz częściej.

Dzieje się tak wówczas, gdy ubezpieczyciel chce dokonać rozliczenia w postaci szkody całkowitej, wykazując nieopłacalność naprawy.

Takie postępowanie ubezpieczyciela uważam za nieprawidłowe i niezgodne z prawem.

To poszkodowany ma prawo decydować w jaki sposób i w jakim zakładzie naprawi swój pojazd. Uprawnienie to nie może być ograniczane przez ubezpieczyciela. Tym samym poszkodowany będzie mógł dokonać naprawy na zamiennikach bądź skorzystać ze zniżki otrzymanej w serwisie naprawczym, unikając szkody całkowitej i otrzymując odszkodowanie za naprawę.

Więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Patrycja 15 lipca, 2015 o 22:45

  Witam,
  26 lutego 2015 miałam kolizję nie z mojej winy. WARTA – ubezpieczyciel sprawcy, orzekł szkodę całkowitą. Ponieważ auto chociaż 5 letnie ma tylko 40tys na liczniku, serwisowane w ASO i jestem pierwszym właścicielem, nie zgodziłam się z tą wyceną. Toyota ASO naprawiła mi auto za cenę 18776,05zł, wartość mojego pojazdu w dniu kolizji wg WARTY to 19200zł (według niezależnego rzeczoznawcy biegłego sądowego 20300zł). Wiem, że jako poszkodowana mam prawo naprawiać auto do 100% wartości – wynegocjowałam z ASO Toyoty 30% zniżki na części oraz niższą roboczogodzinę. Dodatkowo, żeby zmieścić się w kosztach wykładzina bagażnika – filcowa wkładka (która jako nowa jest najdroższą częścią bagatela 2500zł!) i plastik wyściełający bagażnik to części używane ale oryginalne, zamontowane przez ASO. Przedstawiłam fakturę za naprawę i badanie techniczne WARCIE, otrzymałam odpowiedź, że faktura pozostaje bez weryfikacji. Żądają szczegółowego kosztorysu ze stawkami roboczogodziny, pracami naprawczymi, cenami części zamiennych wraz z numerami katalogowymi i nazwami producenta. Czy mają do tego prawo? Czy szukają haczyka aby znaleźć powód do nie zapłacenia? Wydaje mi się, że chcą się upewnić, że są tam inne części niż nowe oryginalne. Jeśli sprawa trafi do sądu czy mam jakieś szanse na wygranie? Zgodziłam się na części używane oryginalne wyłącznie w bagażniku nie mające żadnego związku z bezpieczeństwem jazdy. Pański blog bardzo mi pomógł jak dotąd w prawie już pół rocznej przepychance z WARTĄ. Dziękuję za Pańskie porady i wpisy. Z góry też dziękuję jeśli znajdzie Pan czas na odpowiedź. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 16 lipca, 2015 o 10:04

  Oczywiście nie musi Pani przedstawiać szczegółowego wyliczenia. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Patrycja 3 stycznia, 2016 o 21:18

  Chciałam dodać, że po pół rocznych perturbacjach z Wartą, wypłacili mi wszystkie pieniądze za naprawę w kwocie 18.300zł 😉 Jeszcze raz dziękuję za Pańskie wskazówki na blogu – są super!

  Odpowiedz

  Agnieszka 24 lipca, 2015 o 11:17

  Witam Pana
  Bardzo proszę Pana o podpowiedź w mojej sprawie. Samochód po kolizji drogowej został wyceniony na podstawie Eurotaxu na kwotę 9700 pln, szkoda została uznana za całkowitą. W jaki sposób mogę nie zgodzić się z rzeczoznawcą i wypłaconą różnicą przez ubezpieczyciela sprawcy. Jest to samochód osobowy Audi A 3 z 2002 r. z instalacją gazową z 2011 r. Szkoda została uznana za całkowitą czyli rozumiem, że od wartości całkowitej oszacowanej przez rzeczoznawcę auta sprzed zdarzenia odliczono wrak i uzyskałam różnicę. Nie satysfakcjonuje mnie takie rozwiązanie z uwagi na to, że chciałabym nabyć takie samo auto niemalże identyczne a na wolnym rynku niemożliwe jest kupno takiego auta w wycenie jaką podał rzeczoznawca na podstawie EUROTAXU. Posiadam rachunek opiewający za naprawę auta 2 tygodnie przed zdarzeniem na kwotę 700 zł. Rzeczoznawca nie wziął rachunku i nie ustosunkował się do tej kwestii. Czy z pominięciem drogi sądowej przysługuje mi odwołanie i czy widzi Pan w takiej sytuacji jakieś przesłanki? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 28 lipca, 2015 o 08:04

  Tak, powinna Pani złożyć odwołanie, powołując się na konkretne argumenty.

  Odpowiedz

  Agnieszka 24 lipca, 2015 o 11:26

  Przepraszam do poprzedniego wpisu chciałam dodać, że sprawcą jest obywatel Niemiec, który przyjął MKK w kwocie 300 zl i sobie pojechał a pokrzywdzony musiał biegać szukać typu hol auto zastępcze itp ponieważ zdarzenie było na wakacjach 2 dni pobytu zajęły formalności, a do tego jeszcze wypłacona szkoda nie pozwala na kupno auta o takim samym standardzie. Bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 28 lipca, 2015 o 08:03

  Akurat to jest normalne, że pokrzywdzony musi zorganizować sobie hol i naprawę 🙂 A kto ma to zrobić za niego?

  Odpowiedz

  Agnieszka 19 grudnia, 2015 o 18:05

  Dzień dobry.
  Trzy tygodnie temu miałam kolizję, nie z mojej winy spowodowaną. Oddałam samochód do wybranego przez siebie zakładu, który wycenił koszty naprawy na 13 tys. natomiast rzeczoznawca ubezpieczyciela sprawcy wycenił koszty na 5200 a wartość samochodu przed szkodą na 10500 i orzekł na tej podstawie szkodę całkowitą. Nie mam pojęcia co w tej sytuacji robić. Czy szukać tańszego zakładu naprawczego, który by zmieścił się w kosztach naprawy 10500? Czy w związku z tym powinnam się jakoś odwołać od decyzji ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej czy wystarczy ich tylko poinformować o zmianie miejsca naprawy? Mam też do dyspozycji cały czas samochód zastępczy, czy mogą mi go odebrać w związku z orzeczeniem szkody całkowitej?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 2 stycznia, 2016 o 17:31

  Jeśli jest szkoda całkowita, to można wynajmować pojazd do czasu zapłaty odszkodowania za zniszczenie pojazdu. Może Pani naprawiać do kwoty 10.500 zł w dowolnym warsztacie. Powinna się Pani odwoływać.

  Odpowiedz

  Piotr 29 sierpnia, 2017 o 22:27

  Witam,
  Tydzień temu miałem kolizję ze swojej winy, posiadam ubezpieczenie AC w LINK4, w którym w umowie mam zaznaczoną naprawę na kosztorys oraz naprawę na zamiennikach. Dzisiaj otrzymałem kalkulację kosztów naprawy i jest ona bardzo zaniżona, niepełna oraz zawiera wskazane nieprawidłowe zamienniki. Jako zamiennik wskazano m.in. zamiennik zderzaka z innego modelu samochodu, który nie pasuje do mojego samochodu, nie wzięto również pod uwagę uszkodzenia błotnika oraz zaniżono koszty pracy mechaników. Dodam, że kalkulacja wykonana została na podstawie zdjęć. Cóż mogę w takim przypadku zrobić, wiem, że zostaje mi odwołanie ale co mogę zrobić w przypadku odmownym? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 15 listopada, 2017 o 13:15

  Wówczas z reguły rekomenduję drogę sądową, obecnie dużo jest takich przypadków i udaje mi się nimi skutecznie zająć.

  Odpowiedz

  Tomasz 9 października, 2017 o 22:44

  Dzien dobry,
  moje auto uleglo szkodzie z cudzego OC (Hestia), oddalem je w wariant serwisowy do serwisu wspolpracujacego i wskazanego przez Hestie. Serwis zblizyl sie juz z kosztami naprawy prawie do wartosc katalogowej wyznaczonej przez TU, a pojawia sie koniecznosc wymiany czesci podwozia, ktorej TU nie uznaje, bo „byla uszkodzona przed szkoda” – a serwis dodaje, ze nawet gdyby TU uznal ta czesc, to i tak spowodowalaby ona szkode calkowita. Serwis proponuje, zebym sam doplacil za ta czesc (ok 1000zl + vat) i w ten sposob zakonczyl naprawe. Inaczej nie da sie naprawic auta.
  Rozwazam warianty:
  – powolac niezaleznego rzeczoznawce (musi byc biegly?) aby przemowic TU do rozsadku, wskazujac, ze czesc podwozia nie mogla byc uszkodzona przed szkoda, bo to unieruchomiloby pojazd
  – w jakis sposob zmusic serwis, aby zszedl z roboczogodzin i zmiescil ta czesc w kosztorysie, nie robiac szkody calkowitej
  – zmienic serwis na taki, gdzie roboczogodzina jest mniejsza i w ten sposob zrealizowac naprawe – jakie przepisy reguluja tutaj moja mozliwosc wydostania rozebranego auta z serwisu
  Chetnie zaplace za porade
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  krzysztof 19 maja, 2018 o 00:10

  Dzień dobry,

  Niestety i na mnie padł pech w postaci kolizji.
  Mój pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku zdarzenia drogowego w wyniku którego byłem stroną poszkodowaną. Na miejscu zdarzenia, była policja, została sporządzona notatka oraz sprawcy wypadku został wystawiony mandat karny.

  Zgodnie z propozycją ubezpieczyciela moje auto zostało odholowane do wskazanego mi warsztatu partnerskiego. Na miejscu w warsztacie zostały przeprowadzone oględziny pojazdu przez rzeczoznawcę warsztatu, na podstawie oględzin został sporządzony kosztorys naprawy na kwotę 22 605,77zł, na podstawie kosztorysu oraz dokonanej wyceny wartości pojazdu sprzed szkody 19 500zł przez ubezpieczyciela, ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą na tym pojeździe.

  W trakcie wyceny auta ubezpieczyciel, przyjął złą wersję wyposażenia auta (niższą), ponieważ mam wątpliwości co do wiarygodności wyceny, staram się ustalić w chwili obecnej rzeczywistą wartość auta sprzed wypadku.

  Auto jest w stanie kwalifikującym do naprawy, ponadto jestem w stanie zmieścić się z naprawą w kwocie oszacowanej przez ubezpieczyciela wartości pojazdu 19500zł, nawet korzystając z rzeczonego warsztatu, bez renegocjacji stawek za jego prace. Wynika to z faktu iż udało mi się uzyskać ofertę na części blacharskie niższą niż przyjęta w wycenie oraz przy założeniu wykorzystania do naprawy używanych reflektorów przednich, które również udało mi się odnaleźć. Kalkulując w ten sposób naprawę schodzimy do kwoty 19 283zł, czyli poniżej szacowanej wartości auta sprzed szkody. Wynika to z faktu iż reflektory przedni wyceniono mi na 1962zł sztuka, prawy reflektor nie jest nawet dostepny u producenta.

  W zwiazku z tym mam do Państwa pytanie czy mogę i czy mam podstawy do odwołania się od decyzji ubezpieczyciela, oraz czy w przypadku pisemnej deklaracji chęci uzycia elementów używanych (reflektory) ubezpieczyciel ma obowiazek zgodzić się na wykorzystanie ich do naprawy.

  Ponieważ bardzo zależy mi na przywróceniu autu sprawnosci, jestem skłonny nawet partycypowac w kosztach naprawy tego auta, pokryje koszt zakupu reflektorow. Pytanie czy to jest również możliwe.

  Pozdrawiam
  KP

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: