Dopiero pierwsza rozprawa, a już za tydzień wyrok? To jednak możliwe!

Wojciech Drapała        02 kwietnia 2015        Komentarze (0)

Czy potrafisz uwierzyć w to, że sprawa sądowa o pieniądze może potoczyć się w ten sposób, że sąd rozpozna ją na jednej rozprawie, po czym już za tydzień wyda wyrok 🙂 ?

Zaznaczam od razu, że nie jest to sprawa rozpoznawana w trybie uproszczonym. Co więcej, dotyczyła skomplikowanej materii, gdyż w sprawie potrzebna była opinia biegłego.

Co najistotniejsze, to fakt że oba terminy wyznaczono jednocześnie, z góry! To bardzo ciekawa praktyka sądowa. Pochodzi jednego z sądów warszawskich .

Czym się ona odróżnia od praktyki „zwykłej”?

Otóż zazwyczaj sąd wyznacza jeden termin rozprawy, a dopiero na tej rozprawie wyznacza termin kolejny. Z kolei ten kolejny termin z reguły następuje po dwóch miesiącach (albo później).

Z punktu widzenia strony i jej pełnomocnika ma to oczywiście ogromne znaczenie, gdyż sprawa jest rozpoznawana o wiele szybciej, na bieżąco, niemal jak w systemie amerykańskim. Gdy dodam, że wyrok jest dla mojego Klienta korzystny, to cieszy mnie to jeszcze bardziej 🙂 .

A jakie to ma znaczenie dla sądu? Przypuszczam, że też istotne, gdyż sędzia „wraca do sprawy” nie po dwóch miesiącach (albo po jeszcze dłuższym okresie), ale po tygodniu. Tym samym wydaje wyrok „z marszu”, nie musi sobie przypominać całej sprawy od początku.

Pochwalam tę praktykę, bo jest rozsądna i pragmatyczna. Wątpię też, że wyrok w ogóle zostanie zaskarżony przez drugą stronę.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: