Egzotyka uzasadnień decyzji ubezpieczeniowych

Wojciech Drapała        22 sierpnia 2014        Komentarze (0)

Wczoraj spotkałem się z takim stanem faktycznym:

Poszkodowana ma uszkodzony samochód z powodu winy osoby trzeciej. Dopomina się o odszkodowanie z OC sprawcy za naprawę.

Dostarcza kosztorys naprawy i inne potrzebne dokumenty. Ubezpieczyciel przekracza ustawowy 30-dniowy termin wypłaty. Nie dokonuje wypłaty nawet części bezspornej, choć dokonał weryfikacji kosztów naprawy.

W końcu ubezpieczyciel zaczyna żądać (uwaga, żeby nie spaść z krzesła!)…KOPII ZEZNANIA PODATKOWEGO za podatek od czynności cywilnoprawnych. Następnie zarzuca poszkodowanej, że… w wydziale komunikacji za późno zgłosiła nabycie pojazdu.

Tak oto ubezpieczyciel zmierza do zakwestionowania własności pojazdu poszkodowanej…, co najwyraźniej w jego mniemaniu miałoby doprowadzić do podważenia prawa do odszkodowania z OC.

Lektura decyzji i innych pism ubezpieczycieli to nieoceniona „skarbnica” dziwnych konstrukcji prawnych, nielogicznych lub niezrozumiałych uzasadnień, niby-uzasadnień, coraz nowszych interpretacji tego samego przepisu itp. Lektura ta nieustannie zaskakuje, dostarcza emocji, inspiruje ;).

Czytając takie pisma często zastanawiam się, czy przypadkiem wśród likwidatorów szkód nie krąży jakaś tajna „instrukcja” przygotowana na czarną godzinę, kiedy już inne metody zwodzenia poszkodowanego zawodzą?

No cóż…nie pozostaje mi nic innego jak tylko nazwać to taktyką na zniechęcenie lub taktyką na wymęczenie ;).

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: