Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Ile odszkodowania za złamaną rękę?

Wojciech Drapała19 października 201511 komentarzy

Ostatnio spotkałem się z takim pytaniem Czytelniczki mojego bloga: ile odszkodowania za złamaną rękę przysługuje od zakładu ubezpieczeń?

Oczywiście w pytaniu chodziło o zadośćuczynienie za krzywdę związane z tym uszczerbkiem (bo odszkodowanie będzie dotyczyło np. wydatków na leczenie czy utraconego zarobku, a właśnie zadośćuczynienie ma rekompensować ból i cierpienie).

Będę się opierał na jednym szczegółowym stanie faktycznym i wyroku, ponieważ nie można generalizować, a wszystko zależy od powagi złamania, intensywności i czasu trwania bólu, czasu leczenia itp.

Oto ten stan faktyczny:

Poszkodowana zawadziła nogą o wystającą płytę chodnikową i upadła, w wyniku czego doznała złamania ręki (odpowiedzialność spółdzielni będącej zarządcą terenu).

Po przeprowadzonych badaniach w szpitalu stwierdzono złamanie lewej kości promieniowej i wyrostka rylcowatego lewej kości łokciowej oraz nadłamanie fragmentu paliczka bliższego palucha lewego i uraz palucha prawej stopy.

Poszkodowana następnie miała nastawione złamanie i unieruchomiono jej kończynę w opatrunku gipsowym ramienno-dłoniowym z ujęciem kciuka. Poszkodowana otrzymała zalecenie całkowitego zakazu obciążania kończyny.

Po sześciu tygodniach poszkodowana miała zdjęty opatrunek gipsowy. Kończyna została unieruchomiona w szynie gipsowej na okres dalszych 3 tygodni. Następnie przez niecałe dwa tygodnie uczęszczała na rehabilitację.

Poszkodowana odczuwała ból ręki przez cały okres jej unieruchomienia w gipsie oraz szynie gipsowej. Poszkodowana smarowała rękę maściami i zażywała środki przeciwbólowe. Po zdjęciu szyny stwierdzono przykurcz ręki.

W czasie rozpoznawania sprawy poszkodowana nadal brała leki, kiedy odczuwała dolegliwości bólowe ręki. Pojawiają się najczęściej przy podnoszeniu cięższych przedmiotów lub gdy następuje zmiana pogody.

Po wypadku przez 3 miesiące poszkodowaną opiekował się jej mąż, który pomagał jej przy czynnościach życia codziennego. Przez pierwsze dwa tygodnie poszkodowana prawie cały czas leżała.

Po dalszym leczeniu u poszkodowanej występuje nieznaczne zniekształcenie w miejscu przebytego złamania, ograniczenie ruchomości lewego stawu promieniowo-nadgarstkowego, umiarkowany zespół bólowy i pogorszenie sprawności lewej kończyny górnej.

Stały uszczerbek na zdrowiu wynosi według oceny biegłego 6%. W toku leczenia nie potwierdziło się zaistnienie złamania kości łódeczkowatej lewego nadgarstka i nadłamanie paliczka podstawowego palucha lewej stopy. Dolegliwości bólowe wymagające systematycznego stosowania leków przeciwbólowych trwały przez ok. 10 dni po wypadku. Rokowanie na przyszłość powódki jest raczej dobre. Odzyskała tylko nieznacznie ograniczony zakres ruchomości stawów kończyny.

Ubezpieczyciel wypłacił dobrowolnie zadośćuczynienie w wysokości 7.000 zł, sąd natomiast uznał, że adekwatne jest dalsze zadośćuczynienie w kwocie 7.000 zł, ponad kwotę 7.000 zł już wypłaconą.

Jeśli będziesz się zastanawiał ile odszkodowania za złamaną rękę powinieneś otrzymać od ubezpieczyciela/sprawcy, weź pod uwagę opisany stan faktyczny i rozstrzygnięcie sądu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 569 435e-mail: sekretariat@wdrapala.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 27 lutego, 2016 o 13:40

Prośba ta sama, jak przy złamanej nodze 😉
Czy wyrok gdzieś został opublikowany ?

Odpowiedz

Wojciech Drapała 1 marca, 2016 o 08:51

Sąd Rejonowy w Łodzi, II C 380/14

Odpowiedz

ewa 16 lipca, 2016 o 20:13

dzień dobry
na przejściu dla pieszych zostałam potracona przez samochod , sprawca przyznał się do winy
w wyniku wypadku doznałam obustronne złamanie gornych galezi kosci łonowych czyli miednicy , 3 miesiące musiałam lezec bez możliwości wstawania i siadania , w czasie lezenia musiałam brac hydroksyzynę ponieważ nie mogłam spac z powodow koszmarow związanych z wypadkiem. przez te 3 miesiące opiekowala sie mna i moja 9 letnia corka 24 godziny na dobe moja mama ( mam 40 lat i jestem matka samotnie wychowujaca dziecko ) w sumie kurowalam się i dochodziłam do zdrowia prawie 6 miesięcy . w tej chwili mam dalej problemy z zasypianiem oram strach przed przechodzeniem przez ulice
w jakiej wysokości mogę domagać się wyplaty zadośćuczynienia za ta szkode

Odpowiedz

Robert 15 marca, 2017 o 14:56

Za złamaną rękę dziecka dostałem 300zł z ubezpieczalni compensy ,3tyg w gipsie była ręka złamana na stoku.

Odpowiedz

Dorota 16 listopada, 2017 o 17:49

W czerwcu 2017 roku przewróciłam się na rowerze przejeżdżając przez tory kolejowe. W wyniku upadku połamałam palec u lewej ręki. Mimo upływu kilku miesięcy palec nie jest w pełni sprawny. Nie mam pełnego wyprostu i zgięcia. Na dwóch stawach zrobiły się zrosty. Otrzymałam od PZU zadośćuczynienie w wysokości 3%. Chcę się odwołać od tej decyzji. Ale zastanawiam się czy mogę uzyskać jakiś rodzaj rekompensaty od właściciela/zarządcy torów. W mojej ocenie tory kolejowe znacznie wystają ponad drogę. Wiem, iż w tym miejscu często dochodzi do wypadków. Mój znajomy również w tym miejscu przewrócił się i połamał nadgarstek. W wyniku tego złamania ma duże komplikacje.

Odpowiedz

Wojciech Drapała 20 listopada, 2017 o 15:58

Jeśli przyjmiemy, że zarządca dopuścił się winy (nienależytej staranności) to przysługuje Panu pełna rekompensata od zarządcy. Tego rodzaju nieprawidłowość jak zbyt wystające tory mogą być podstawą do przypisania zarządcy nienależytej staranności.

Odpowiedz

Kasia 14 grudnia, 2017 o 11:24

Czy, aby wystąpić z roszczeniami do ubezpieczyciela trzeba czekać, aż zakończy się okres leczenia?

Odpowiedz

Wojciech Drapała 11 stycznia, 2018 o 09:12

Nie, nie trzeba. Zawsze zalecam zgłosić szkodę wcześniej, a później ewentualnie robić uzupełnienia dokumentacji i informacji.

Odpowiedz

lussi 8 marca, 2018 o 14:25

Dziecko złamało rękę w lutym 2016 leczenie zostało zakończone w lipcu 2016. Czy mogę jeszcze starać się o odszkodowanie? (dziecko ubezpieczone jest w przedszkolu).

Odpowiedz

Czeslaw 31 sierpnia, 2019 o 23:02

Mam zlamanie w lokciu z przemieszczeniem bylem operowany mam wlozone plytki tytanowe bo bylo duzo odlamanych kosci ile mogl bym dostac odszkodowania

Odpowiedz

Wojciech Drapała 2 września, 2019 o 14:33

O jakim ubezpieczeniu Pan mówi? OC?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: