Ile wynosi odszkodowanie za złamany kręgosłup?

Wojciech Drapała        01 grudnia 2015        2 komentarze

Ile powinno wynieść odszkodowanie za złamany kręgosłup?

Zadałem sobie to pytanie, kiedy przygotowywałem pozew o zadośćuczynienie za krzywdę w związku z takim urazem.

Sięgnąłem do zbiorów orzeczeń sądowych, aby sprawdzić jakie kwoty są przyznawane w praktyce. Natknąłem się na wiele orzeczeń zbliżonych do mojego stanu faktycznego i znalazłem poszukiwaną odpowiedź. Pomyślałem, ze opiszę analizowany wyrok – być może Ty również szukasz odpowiedzi na to pytanie.

U poszkodowanej po wypadku stwierdzono złamanie trzonu kręgu Th 12 oraz powierzchowne stłuczenie miednicy. Wobec odmowy ubezpieczyciela poszkodowana wystąpiła na drogę sądową m. in. o zadośćuczynienie i odszkodowanie za złamanie kręgu.

Poszkodowana przez prawie dwa miesiące leżała w łóżku i była unieruchomiona z powodu założonego gorsetu gipsowego. Wówczas wymagała stałej pomocy osób trzecich w zakresie sporządzania posiłków, higieny, czynności fizjologicznych, ubierania się, zakupów. Następnie miała założony gorset Jewetta przez 3 miesiące. Przez ten czas wymagała pomocy innych w mniejszym zakresie.

Po założeniu gorsetu gipsowego przez 4 miesiące występowały u poszkodowanej dolegliwości bólowe o zmniejszającym się nasileniu i częstotliwości. Przez okres 3 miesięcy zażywała leki przeciwbólowe.

Poszkodowanej zakazano aktywności fizycznej przez 8-10 miesięcy. Ponadto nie mogła przeciążać kręgosłupa, np. poprzez prowadzenie pojazdu, dźwiganie ciężarów itp. przez okres około 12 tygodni od zdarzenia.

Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS poszkodowana została uznana za niezdolną do pracy na łączny okres 10 miesięcy.

Obecnie (po 4 latach, tj. kiedy sprawa sądowa była rozpoznawana) występowały dolegliwości bólowe kręgosłupa po wysiłku o zmiennym nasileniu i występowaniu, które mogą utrudniać wykonywanie czynności związanych z podnoszeniem, przenoszeniem ciężkich rzeczy.

Obecnie poszkodowana na stałe nie przyjmuje żadnych leków, nieraz przy nasileniu dolegliwości bólowych stosuje leki przeciwbólowe.

Biegły z zakresu chirurgii ustalił, że poszkodowana w wyniku wypadku doznała złamania trzonu kręgu Th 12 oraz powierzchownego stłuczenia miednicy i określił uszczerbek na zdrowiu w wysokości 15 %.

Biegły z zakresu ortopedii ocenił uszczerbek na zdrowiu po złamaniu trzonu Th 12 odcinka piersiowego na 5 %. Nie wykluczył, że we wcześniejszym stadium ubytki ruchowe mogły być większe, jednak rokowania są pomyślne, poszkodowana nie leczy się ortopedycznie i nie wymaga dalszego leczenia, nie należy spodziewać się istotnego pogorszenia stanu zdrowia i jest zdolna do pracy.

Biegły z zakresu neurologii Uszczerbek na zdrowiu u powódki związany z występowaniem zespołu bólowego kręgosłupa należy ocenić na 3 %.

W tej sprawie sąd zasądził 40.000 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę.

Jeżeli samemu będziesz próbował dociekać jakie powinno być odszkodowanie za złamany kręgosłup, opisany stan faktyczny na pewno Ci pomoże.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

piotr Czerwiec 14, 2017 o 09:28

Witam złamałem kręgosłup w odcinku szyjnym spadając z drabiny w domu .Jestem na rencie chorobowej od 7 lat mam orzeczoną częściową niezdolność do pracy .Czy należy ni się jakieś odszkodowanie pozdrawiam Piotr

Odpowiedz

Wojciech Drapała Lipiec 14, 2017 o 21:17

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: