Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Ile wynosi odszkodowanie za złamany kręgosłup?

Wojciech Drapała01 grudnia 20157 komentarzy

Ile powinno wynieść odszkodowanie za złamany kręgosłup?

Zadałem sobie to pytanie, kiedy przygotowywałem pozew o zadośćuczynienie za krzywdę w związku z takim urazem.

Sięgnąłem do zbiorów orzeczeń sądowych, aby sprawdzić jakie kwoty są przyznawane w praktyce. Natknąłem się na wiele orzeczeń zbliżonych do mojego stanu faktycznego i znalazłem poszukiwaną odpowiedź. Pomyślałem, ze opiszę analizowany wyrok – być może Ty również szukasz odpowiedzi na to pytanie.

U poszkodowanej po wypadku stwierdzono złamanie trzonu kręgu Th 12 oraz powierzchowne stłuczenie miednicy. Wobec odmowy ubezpieczyciela poszkodowana wystąpiła na drogę sądową m. in. o zadośćuczynienie i odszkodowanie za złamanie kręgu.

Poszkodowana przez prawie dwa miesiące leżała w łóżku i była unieruchomiona z powodu założonego gorsetu gipsowego. Wówczas wymagała stałej pomocy osób trzecich w zakresie sporządzania posiłków, higieny, czynności fizjologicznych, ubierania się, zakupów. Następnie miała założony gorset Jewetta przez 3 miesiące. Przez ten czas wymagała pomocy innych w mniejszym zakresie.

Po założeniu gorsetu gipsowego przez 4 miesiące występowały u poszkodowanej dolegliwości bólowe o zmniejszającym się nasileniu i częstotliwości. Przez okres 3 miesięcy zażywała leki przeciwbólowe.

Poszkodowanej zakazano aktywności fizycznej przez 8-10 miesięcy. Ponadto nie mogła przeciążać kręgosłupa, np. poprzez prowadzenie pojazdu, dźwiganie ciężarów itp. przez okres około 12 tygodni od zdarzenia.

Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS poszkodowana została uznana za niezdolną do pracy na łączny okres 10 miesięcy.

Obecnie (po 4 latach, tj. kiedy sprawa sądowa była rozpoznawana) występowały dolegliwości bólowe kręgosłupa po wysiłku o zmiennym nasileniu i występowaniu, które mogą utrudniać wykonywanie czynności związanych z podnoszeniem, przenoszeniem ciężkich rzeczy.

Obecnie poszkodowana na stałe nie przyjmuje żadnych leków, nieraz przy nasileniu dolegliwości bólowych stosuje leki przeciwbólowe.

Biegły z zakresu chirurgii ustalił, że poszkodowana w wyniku wypadku doznała złamania trzonu kręgu Th 12 oraz powierzchownego stłuczenia miednicy i określił uszczerbek na zdrowiu w wysokości 15 %.

Biegły z zakresu ortopedii ocenił uszczerbek na zdrowiu po złamaniu trzonu Th 12 odcinka piersiowego na 5 %. Nie wykluczył, że we wcześniejszym stadium ubytki ruchowe mogły być większe, jednak rokowania są pomyślne, poszkodowana nie leczy się ortopedycznie i nie wymaga dalszego leczenia, nie należy spodziewać się istotnego pogorszenia stanu zdrowia i jest zdolna do pracy.

Biegły z zakresu neurologii Uszczerbek na zdrowiu u powódki związany z występowaniem zespołu bólowego kręgosłupa należy ocenić na 3 %.

W tej sprawie sąd zasądził 40.000 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę.

Jeżeli samemu będziesz próbował dociekać jakie powinno być odszkodowanie za złamany kręgosłup, opisany stan faktyczny na pewno Ci pomoże.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy i w jakiej wysokości możesz otrzymać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zapraszam do zapoznania się z tym wpisem:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  piotr 14 czerwca, 2017 o 09:28

  Witam złamałem kręgosłup w odcinku szyjnym spadając z drabiny w domu .Jestem na rencie chorobowej od 7 lat mam orzeczoną częściową niezdolność do pracy .Czy należy ni się jakieś odszkodowanie pozdrawiam Piotr

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 14 lipca, 2017 o 21:17
  Daniel Łabuzek 5 września, 2017 o 21:15

  Witam, chcialbym zapytać czy jeżeli byłem pod wpływem alkoholu 1%. i spadlem ze schodów i zlamalem trzon kręgu th 12 i th10 i mam stluczone obie nogi i miednice to jest jakas możliwość, ze zostanie mi wypłacone ubezpieczenie szkolne? Lub jest jakis sposób by cokolwiek dostac?;) na rok czasu mam zwolnienie z pracy i indywidualne lekcje w domu. Gorset jewetta i orteze na noge. pozdrawiam 😉

  Odpowiedz

  Daniel Łabuzek 5 września, 2017 o 21:15

  Prosiłbym o odpowiedź. 😉

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 15 listopada, 2017 o 13:12

  1% to chyba za dużo 😉 Pozostawanie pod wpływem alkoholu może ograniczyć lub wyłączać odpowiedzialność ubezpieczyciela, w przypadku tego rodzaju ubezpieczenia stosowne uregulowania znajdują się w OWO

  Odpowiedz

  Mika 26 czerwca, 2019 o 12:02

  Dzień dobry. W lutym zostałam potrącona przez samochód przy przejściu dla pieszych. W wyniku wypadku doznałam złamania kręgosłupa w odcinku szyjnym. 9 dni w szpitalu, operacja, 4 miesiące w kołnierzu ortopedycznym, zwolnienie od lutego do końca czerwca. Obecnie toczy się postępowanie, nie jest zakończone. Czy pomimo tego, mogę już teraz ubiegać się o zadośćuczynienie z OC kierowcy auta?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 3 lipca, 2019 o 07:24

  Tak, oczywiście.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: