Jak mój Klient sprytnie rozwiązał problem swojego odszkodowania

Wojciech Drapała        15 lutego 2016        45 komentarzy

Dzisiaj opowiem Ci historię mojego Klienta, który bardzo rozsądnie i sprytnie rozwiązał problem swojego odszkodowania.

Zacznę od początku.

Miał szkodę w swoim pojeździe Renault Megane z 2004 roku. Ubezpieczyciel (Ergo Hestia) wycenił koszty naprawy pojazdu na kwotę 10.870,19 zł. Wartość pojazdu przed szkodą na kwotę 10.500 zł, a wartość pozostałości na kwotę 6.700 zł. Uznał nieopłacalność naprawy i na tej podstawie wypłacił 3.800 zł odszkodowania za szkodę całkowitą (różnica pomiędzy wartością auta sprzed szkody a pozostałością).

Poszkodowany nie zgodził się z tym stanowiskiem. Poprosił ASO Renault o wycenę konkretnych części i dostał na nie taki rabat, aby łączny koszt naprawy był poniżej wartości pojazdu sprzed szkody, którą uznała Hestia.

Następnie przedstawił kosztorys, który opiewał na kwotę 10.345,07 zł, a więc na kwotę poniżej wartości pojazdu sprzed szkody uznanej przez Hestię. W ten sposób udowodnił, że naprawa jednak jest opłacalna, nie ma szkody całkowitej i zażądał dopłaty.

Ubezpieczyciel „zweryfikował” ten kosztorys, uznał te koszty naprawy, ale… zastrzegł wypłatę dopiero po przedstawieniu faktury ASO zakupu części zamiennych, a jej brak spowoduje ujęcie 50% tej kwoty wraz z zastosowanie zamienników typu.

W związku z tą „akceptacją” Poszkodowany ponownie wystąpił o dopłatę kwoty 6.545,07 zł, zwracając uwagę, że stanowisko ubezpieczyciela jest sprzeczne z orzecznictwem, które mówi, że poszkodowany nie ma obowiązku przedstawiania faktur za naprawę.

Otrzymał odpowiedź:
w związku z faktem, że nie udokumentowano źródła zakupu i rodzaju części zamiennych użytych do naprawy, do ustalenia odszkodowania przyjęto przeciętne ceny dostępnych na rynku części zamiennych. Po przedłożeniu faktury za naprawę oraz faktur źródłowych nabycia części – w przypadku naprawy przez zakład nie posiadający autoryzacji producenta – wysokość odszkodowania zostanie niezwłocznie zweryfikowana.

Wobec tego w imieniu Poszkodowanego złożyłem pozew na całą żądaną kwotę, w uzasadnieniu opierając się na wyliczeniu Hestii dotyczącym wartości auta sprzed szkody i kalkulacji ASO.

Po niecałych dwóch miesiącach otrzymałem propozycję ugodową od radcy prawnego, pełnomocnik Hestii.

Proponowano kwotę 4.000 zł, zwrot połowowy opłaty od pozwu – 164 zł (drugą połowę zwraca wówczas sąd) oraz połowę kosztów reprezentacji sądowej, czyli 600 zł. Po konsultacji z Klientem rozpoczęliśmy negocjacje ugodowe. Ostatecznie wynegocjowaliśmy kwotę 5.000 zł roszczenia głównego i 1.200 zł zwrotu kosztów reprezentacji sądowej oraz połowę opłaty od pozwu.

Klient ostatecznie poszedł na ustępstwa co do żądanej kwoty, ale otrzymał ją zaledwie dwa miesiące po złożeniu pozwu. Różnica jest natomiast diametralna: odzyskał kwotę nie 3.800 zł, tylko 8.800 zł.

Z tej historii wynika 3 wnioski, z których Ty również możesz skorzystać.

Po pierwsze, ubezpieczyciel musi zwrócić koszty, nawet jeśli poszkodowany nie dokonał naprawy pojazdu.

Po drugie, możliwe jest skuteczne podważenie kwalifikacji szkody z całkowitej na opłacalność naprawy.

Po trzecie, Poszkodowany postąpił bardzo rozsądnie i sprytnie, nie dając się przechytrzyć ubezpieczycielowi i zapewniając sobie „podkładkę” w postaci wiarygodnej wyceny. Dzięki temu mieliśmy pewność, że sprawa będzie wygrana. Ja mu w tym trochę pomogłem poprzez złożenie pozwu, reprezentację w sądzie i negocjacje.

Po trzecie, Ubezpieczyciel postąpił również słusznie, ponieważ proces ten i tak by przegrał – i o tym doskonale wiedział. Wówczas nie tylko jego pełnomocnik musiałby być zaangażowany w spór, ale zyskał na redukcji roszczenia przez Poszkodowanego, uniknął kosztów w postaci wydatków na opinii biegłego (które musiałby ponieść jako przegrany) oraz opłatę od pozwu w wysokości 5% spornej kwoty.

Właśnie z tych przyczyn złożenie pozwu w „magiczny” sposób potrafi ubezpieczyciela do wypłaty.

Dowiedz się więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

{ 45 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Patrycja Luty 15, 2016 o 22:04

Panie Wojciechu, chciałam dodać do Pańskiego opisu, że jak najbardziej WARTO podważać szkodę całkowitą – u mnie trwało to pół roku, ale z początkowej szkody całkowitej i marnych 8,500zł Warta musiała zapłacić – i zapłaciła, prawie 19,000zł za naprawę mojej Toyoty yaris. Chociaż mój przypadek był nieco odmienny od opisanego powyżej – bo ja bardzo chciałam naprawić auto, to zaznaczę, że nawet w ASO można uzyskać 30% rabat na części nowe oryginalne – tak było w moim przypadku. Warta podważała fakturę naprawy i zażądała oględzin samochodu, ale po oględzinach nie mieli już nic do gadania i zapłacili całą kwotę. Teraz muszę się zebrać, żeby powalczyć odrobinę o spadek wartości handlowej pojazdu…… Pozdrawiam i życzę wszystkim wytrwałości i powodzenia w walce o sprawiedliwość 😉

Odpowiedz

Wojciech Drapała Luty 16, 2016 o 11:07

Dziękuję za komentarz i gratuluję 🙂 Pani również jest dobrym przykładem, że nie warto się poddawać.

Odpowiedz

Grzegorz Luty 29, 2016 o 22:07

Dobry Wieczór !
A czy do naprawy auta po wypadku, trzeba używać tylko i wyłącznie części nowych ?
Niekoniecznie fabrycznych-markowych tylko zamienników, ale jednak nowych?
Czy też możliwa jest naprawa przy użyciu części używanych i po takiej naprawie też można podważyć
szkodę całkowitą ? I zażądać dopłaty, ponieważ naprawa jest opłacalna.

Pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz

Wojciech Drapała Marzec 1, 2016 o 08:57

Poszkodowany ma wybór co do tego jak będzie naprawiał auto.

Odpowiedz

Paweł Marzec 9, 2016 o 20:42

Witam,

Sytuacja identyczna, jak w przypadku Pana Klienta. Ergo Hestia wymaga ode mnie FV, sam kosztorys naprawy z ASO Mercedesa nie wystarczy do wypłaty odszkodowania. Jakie pismo powinienem im teraz napisać? Czy muszę zakładać im sprawę w sądzie?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Marzec 15, 2016 o 13:10

Jeśli Pan uważnie poczytał bloga, to wiem Pan, że nie o pisma i zawarte w nich argumenty chodzi 🙂

Odpowiedz

Asia Grudzień 16, 2017 o 11:10

Przeczytałam bloga ale bie rozumiem czy co należy przedstawić ubezpieczycielowi jeśli odszkodowanie jest zaniżone a nie mam faktury, czy wycena przed mechanika jest wystarczająca? Bardzo proszę o pomoc. Asia

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 11, 2018 o 09:09

Różnie z tym bywa, czasem wystarcza, a czasem nie – w praktyce. Natomiast w świetle prawa nie jest konieczne posiadanie rachunku/faktury za naprawę.

Odpowiedz

Krzysiek Sierpień 21, 2016 o 10:55

A co jeśli bardzo zależy mi na naprawie pojazdu, ponieważ mam do niego Wielki sentyment, lub jest to po prostu jakaś limitowana wersja, a koszt naprawy przewyższa wartość pojazdu? Drugiego takiego nie kupię. Na ubezpieczeniu nie zarobię, ponieważ oczekuje kwoty, która muszę wydać na naprawę. Czy jest jakiś przepis, który zmusza mnie w takiej sytuacji do szkody całkowitej?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Wrzesień 12, 2016 o 20:10

Obawiam się, że nie. Wartość sentymentalna nie ma wpływu na wysokość szkody.

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 19, 2016 o 13:28

Witam Panie Drapala,
Ja mam jedno pytanie? Czy ma Ubezpieczalnia prawo wyplaty za naprawe auta dopiero po przekazaniu faktury? Ja nie chce naprawiac , chce sprzedac w takim stanie jakim jest.
Z poszanowaniem
Martin Milewski

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 26, 2016 o 13:46

Nie, roszczenie powstaje z chwilą szkody, jednak w praktyce często ubezpieczyciele żądają przedstawienia faktury.

Odpowiedz

Marta Październik 4, 2016 o 09:35

Czy do takiej wyceny należy skorzystać z usług ASO, a można jakiegokolwiek serwisu naprawczego lub też niezależnego rzeczoznawcy?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 26, 2016 o 13:33

To jest obojętne jaki ma status osoba wykonująca wycenę, ważne czy zrobi ją poprawnie – zazwyczaj ASO lub rzeczoznawca.

Odpowiedz

Maciek Październik 28, 2016 o 09:33

Czy w przypadku szkody z OC, ubezpieczalnia może zmusić mnie do sprzedaży pojazdu? Czyli jeżeli samochód wart jest przykładowo 10 tys. złotych, naprawa wyceniona jest na 15 tys. złotych, ale ja chcę to auto naprawić, a ubezpieczalnia proponuje mi, że wypłacą mi wartość samochodu, czyli oni np. 7000 zł a handlarz, który kupił samochód 3000 zł. Czy muszę się zgodzić na takie warunki, czy mogę jednak dążyć do wypłaty odszkodowania jak najbardziej zbliżonego do wartości rynkowej pojazdu czyli tych 10 tys. złotych?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 26, 2016 o 13:17

Oczywiście to jest Pana własność i Pan ma wyłączne prawo decydowania co zrobić z autem.

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 11, 2016 o 19:37

Witam.
Zgłaszam się do Pana z pytaniem, ponieważ nie za bardzo rozumiem jak to naprawdę jest. 27.10mielismy wypadek, nie z naszej winy. Rzeczoznawca wycenil samochód na wartość 2.370(sprzed wypadku) a wartość naprawy 3.800.
Kwota 3.800 byłaby kwota zadowalająca i w pełni pokrywająca koszty naprawy lecz czy to jest kwota ostateczna i zostanie nam ona wypłacona w całości? Jeśli się mylę proszę o wyjaśnienie mi tego jak to będzie wyglądać.
Pozdrawiam
Katarzyna

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 26, 2016 o 13:10

W tym materiale dokładnie to omawiam: szkoda całkowita

Odpowiedz

Michał Marzec 16, 2017 o 13:47

U mnie też sprawa ciekawa…
po wichurach miałem szlifa na skuterze ubezpieczonym w pełnym AC wariant serwisowy;
Skuter dojechał ale już później nie odpalił i nie odpala;

Przyjechał likwidator szkody, wycenił malowanie 3 elementów (plastików!) na 600 zł.
Nie ujmując w ogóle uszkodzenia mechanicznego jakim jest brak możliwości uruchomienia pojazdu.

Ponad to chcieli mi wcisnąć tylko połowę z kwoty 600 zł…

Teraz walczę o 900 zł z tytułu rzetelnego kosztorysu jeśli chodzi o lakiernictwo i zwrot za naprawę pojazdu nieujętą w kosztorysie (a co było zgłaszane podczas zgłaszania szkody) jeśli chodzi o mechanikę;

Czyli razem prawie 1.200 zł (z czego do dopłaty jeszcze jeszcze po prostu 600zł);
Zobaczymy co ubezpieczyciel na to powie.. ale już widzę, że będą problemy…

Pozdrawiam
M.J.

Odpowiedz

Justyna Marzec 19, 2017 o 23:44

Witam Pana
Mam problem z Ubezpieczycielem. Niedawno poniosłam niewielka szkodę na pojeździe i chciałam to naprawić a autoryzowanym salonie z auto casco. Ku mojemu zdziwieniu salon skalkulował naprawę na 13111,79 zł. Z kolei PZU skalkulowało naprawę na 16 252,09 zł i uznało szkodę całkowitą. Wartość auta wg PZU sprzed szkody 21500,00 zł. Moj pojazd wystawiono na aukcje i uzyskano kwotę 17170,00 zł. Chcą mi zapłacić tylko 4330,00. Ja nie mogę zgodzić się z takim rozwiązaniem. Uwazam, ze zarówno salon jak i Ubezpieczyciel zawyzyli koszty naprawy bo na tej kalkulacji znajduja sie elementy, które nawet nie były uszkodzone. Jestem w posiadaniu zdjęć na których to wyraznie widac, ale nie wiem czy mogą stanowić podstawę żeby to podważyć. Pan z serwisu zaproponowal mi zebym napisala odwolanie z prosba o uznanie kalkulacji salonu. Z salonem wybrałam sposób rozliczenia bezgotówkowy. Jak wybrnąc z tej sytuacji i co powinnam zrobic? Prosze o pomoc. Skoro salon chce mi ten pojazd naprawic taniej i koszty nie przekraczają wartosci 70% auta to dlaczego Ubezpieczyciel to kwestionuje? W tym momencie nie ufam ani ludziom z serwisu, ani z PZU. Podejrzewam ze prawdopodobnie wykrecono mi dobre częsci, zeby podkrecic koszty. Mam tez watpliwosci co do ustalenia wartosci rynkowej auta sprzed wypadku poniewaz nie uwzgledniono wyposazenia dodatkowego. Bulwersuje mnie tez fakt ze z niewielkiej stluczki, po wpadnieciu w poslizg gdzie mialam tylko uszkodzony przod auta podkrecono te koszty do tak wielkich. Prosze o pomoc

Odpowiedz

Justyna Marzec 20, 2017 o 00:25

Jeszcze mam jedno pytanie. Gdy serwis wyda mi kosztorys naprawy na kwote ponad 13000 i udowodnie pzu ze nie ma szkody calkowitej to czy musi mi ubezpieczyciel obowiazkowo uzupeolnic odszkodowanie do tej wyceny? niezaleznie czy ten samochod za ta kwote naprawie w tym salonie czy tez nie? na ten moment toyota ma jeszcze moje pelnomocnictwa ale mysle o ich wycofaniu i naprawieniu pojazdu na wlasna reke, u jakiegos tanszego wykonawcy. Czy ubezpieczycielowi bede musiala przedstawic fakture lub rachunek. Czy wyplata odszkodowania jest juz nalezna za sam kosztorys z autoryzowanego salonu? ktorym to podwaze zawyzona wycene pzu. moja szkoda jest rozliczana z auto casco

Odpowiedz

Michal Maj 28, 2017 o 22:54

Witam, mam do Pana pytanie. Nie mogę znaleść odpowiedzi a mianowicie mój pojazd zostal najechany z tylu. Rzeczoznawca z Interrisk wycenił szkodę na prawie 3k z czego dwa elementy (pas tylny i zderzak ) były jako zamienniki. Dostałem do podpisania i podpisałem porozumienie które jak rozumiałem jest potrzebne do wypłaty odszkodowania. Po kilku dniach skonsultowałem ze znajomym i dowiedziałem sie ze wycena raczej jest zaniżona w kwestii części zamienników a nie oryginalnych, czy po podpisaniu porozumienia można sie jeszcze odwołać?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Maj 29, 2017 o 13:00

To zależy, co jest w porozumieniu i jaki był tło/okoliczności faktyczne szkody. Prowadziłem podobną sprawę, tutaj ją opisuję: http://odszkodowaniezocblog.pl/wyrok-sadu-zanizenie-odszkodowania-zaklad-ubezpieczen-podstepne/

Odpowiedz

Jerzy Sierpień 29, 2017 o 18:41

Witam. Miałem ostatnio stłuczkę, szkoda będzie realizowana z OC sprawcy, Mam pytanie czy jeśli ubezpieczyciel wypłaci mi odszkodowanie w gotówce, to czy muszę naprawiać auto czy mogę sprzedać je uszkodzone ?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 15, 2017 o 13:24

Oczywiście, że Pan nie musi naprawiać tego auta.

Odpowiedz

Robert Wrzesień 23, 2017 o 17:06

Witam mam pytanko? Szkoda 12.12.2012 r Mercedes e300 1995r wartosć rynkowa 9200 zł po 3 latach walki wygrany proces sadowy i naprawione auto tyle że po wygranej sprawie w 04.2016r warte 5200 zł wcześniej brak możliwości naprawy ze względu na proces i brak środków na naprawę . Czy ja mogę starać się o tę różnicę 4000 zł od TU bo napisałem wniosek ale mi odmówiono. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 15, 2017 o 13:18

Biorąc pod uwagę praktykę orzeczniczą, może być Panu trudno.

Odpowiedz

Anna Październik 16, 2017 o 00:02

Dzień dobry,

chciałabym dowiedzieć się co w przypadku szkody wypłacanej z OC sprawcy, w momencie kiedy moje auto miało już wcześniejsze naprawy blacharsko-lakiernicze. Czy mam w tym przypadku prawo do roszczenia zwrotów kosztów naprawy z użyciem nowych części zgodnie z technologią i jakością ASO? Czy w tym przypadku pozostaje mi jedynie zgodzić się na naprawę uszkodzonych elementów, bez możliwości wymiany ich na nowe i oryginalne? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 14, 2017 o 12:09

W mojej ocenie: nowe części z potrąceniem amortyzacyjnym lub sam koszt naprawy.

Odpowiedz

Nata Październik 25, 2017 o 08:45

Witam. Czy cofnięcie upoważnienia warsztatyu mechanicznego do likwidacji szkody grozi jakimiś problemami prawnymi? Upoważnienie dotyczy prowadzenia likwidacji szkody oraz przekazania pieniędzy na ich konto. Szkoda została określona jako całkowita. Naprawa według TU jest nieopłacalna.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 14, 2017 o 11:25

To zależy na co się Pani umawiała z warsztatem: do czego warsztat się zobowiązywał i do czego się Pani zobowiązywała, ale generalnie jeśli nie było mowy o odpłatności, to nie powinno być podstaw do pobrania kwoty (umowa zlecenia).

Odpowiedz

Damian Listopad 9, 2017 o 13:24

Dzień Dobry.
Ubezpieczyciel wycenił mi szkodę na 1200zł. Jest to kwota zaniżona, ponieważ sama lampa nowa kosztuję 930zł. Ubezpieczyciel nie chcę wypłacić większej kwoty. Żąda innej wyceny i potem FV.
Czy jeżeli udam się do ASO i dostanę kosztorys to na podstawie samego kosztorysu będę mógł żądać wypłaty. bez pokazania FV?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 14, 2017 o 11:15

Może Pan prawo żądać, ma Pan takie prawo, a ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu. Jednak w praktyce ubezpieczyciele nie zawsze respektują ten obowiązek.

Odpowiedz

Damian Listopad 14, 2017 o 11:24

Dzień Dobry! bardzo dziękuję za odpowiedź!

Czy mogę poprosić o wypłacenie kwoty bez spornej i jednocześnie jeszcze raz zwrócić uwagę na to, że mam prawo do nowego?

Czy zgoda na wypłatę tych 1200 zł to już jest po wszystkim i nie mam jak walczyć?

na jakie konkretnie przepisy mogę się powołać przy pisaniu do nich?

Czy droga mailowa jest ok? czy odwołania muszę na piśmie pisać?

Odpowiedz

Piotr Listopad 13, 2017 o 20:51

Witam serdecznie.
Miałem szkodę z OC sprawcy w zeszłym roku – uszkodzony tylny zderzak.
Ubezpieczyciel wycenił na 600 zł. Moim zdaniem o wiele za mało. Czy po upływie takiego czasu nadal mogę oddać samochód do serwisu ASO w celu naprawy zderzaka i przedstawić fakturę ?
Jakie są szanse na dopłatę różnicy od ubezpieczyciela ?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 14, 2017 o 10:59

Oczywiście, że tak. Myślę, że szanse są duże, ponieważ ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić wydatek konieczny do naprawy.

Odpowiedz

Sandra Listopad 15, 2017 o 14:51

Szanowny Panie,

bardzo proszę o radę. Kilka miesięcy temu uszkodziłam samochód w wyniku czego miałam porysowany bok i pękniętą oponę. Od razu zadzwoniłam do ubezpieczyciela i zgłosiłam szkodę. Po czym na własną rękę wymieniłam w wulkanizacji oponę ( tego samego dnia) bo samochód jest mi niezbędny do pracy. Przed wymianą opony na miejscu zdarzenia zrobiłam zdjęcia aby udokumentować szkodę. Teraz ubezpieczyciel wypłacił mi odszkodowanie jedynie za bok ( robiłam to już później) a za wymianę opony nie chce twierdząc, że nie umożliwiłam obejrzenia pojazdu w związku z czym nie wiadomo kiedy szkoda powstała (mimo że przedstawiłam zdjęcia). Czy jest sens pisania odwołania, ew. jak takie odwołanie argumentować? Skoro o.w.u. zastrzeżone było wprost aby nie dokonywać naprawy bez uprzedniego przeprowadzenia oględzin przez przedstawiciela Towarzystwa.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 20, 2017 o 16:34

Rozumiem, że chodzi o AC? Jeśli tak, to trudno mi powiedzieć, przeanalizowałbym dokładnie OWU, a jeśli się to potwierdzi (że jest konieczność zgłoszenie wcześniej oględzin), to zastanowiłbym się nad podważeniem tego postanowienia w oparciu o regulację umowy ubezpieczenia z k.c.

Odpowiedz

Piotr Listopad 15, 2017 o 22:40

Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy „informacja o przyznaniu odszkodowania” jest jednoznaczna z „decyzją o przyznaniu odszkodowania” ?

Odpowiedz

Agnieszka Grudzień 20, 2017 o 11:03

Witam serdecznie. Jestem poszkodowaną w wypadku samochodowym.Otrzymałam wycenę auta TOYOTA YARIS 2004r na 9000zł . Ta cena mnie zadowala i moje pytanie…czy muszę naprawić auto , czy mogę go sprzedać w takim stanie jak jest czyli uszkodzony i otrzymać pieniądze z ubezpieczenia?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 11, 2018 o 09:07

Oczywiście nie musi Pan naprawiać auta.

Odpowiedz

Mlody Styczeń 3, 2018 o 20:20

Witam,miałem wypadek nie z mojej winy,zgłosiłem szkodę,po paru dniach był Pan z ubezpieczenia porobić zdjęcia i powiedział że za parę dni będzie kosztorys – wycena odszkodowania.Po prawie 2 tygodniach dostałem odpowiedź ,że chcą jeszcze raz przyjechać i obejrzeć auto tylko jest tu mały problem ponieważ auto jest już naprawione gdyż jest nam potrzebne do dojazdu do pracy za granicą.Czy w takim przypadku nie wypłaca nam odszkodowania?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 11, 2018 o 09:05

A dlaczego nie? Wystarczy podać ubezpieczycielowi, że auto już zostało naprawione.

Odpowiedz

Grzesiek Styczeń 10, 2018 o 17:15

Witam, w dniu 17.04. 2017 roku miałem kolizję drogową. Szkoda miała być pokryta z OC sprawcy ale szkodę zgłosiłem do swojego ubezpieczyciela. Po około 30 dniach dostałem informację że szkoda nie może być wypłacona ponieważ ubezpieczalnie nie otrzymała jeszcze notatki z Policji. Zostałem poinformowany że kolizja została podciągnięta pod wypadek i trzeba czekać na wyrok sądowy. Nasza kolizja została podciągnięta pod inny wypadek który miał miejsce parę metrów dalej w tym samym czasie. Poinformowano mnie że takie sprawy mogą się ciągnąć nawet kilka lat. Więc podjąłem decyzję że nie będę czekał na zakończenie sprawy tylko szkodę zlikwiduje z AC i tak uczyniłem. Poinformowano mnie że jak otrzymam już wyrok sądowy mogę się ubiegać zOC sprawcy wypłaty różnicy w wysokości odszkodowania. Z OC sprawcy odszkodowanie miałem otrzymać 21620 zł minus 5200 za wrak a z AC 17800 minus wrak. W tamtym tygodniu otrzymałem wyrok sądowy o winie osoby z której OC miało być wypłacone odszkodowanie. Zwróciłem się do firmy o wypłatę różnicy pomiędzy OC a AC oraz 1800 złoty za wynajmowany samochód zastępczy bo moje AC zapłaciło tylko za 5 dni najmu oraz zwrot utraconych zarobków moich i żony podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim na skutek wypadku. Czy mam szanse na uzyskanie tych pieniędzy o które zwróciłem się do ubezpieczyciela?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 11, 2018 o 07:50

Myślę, że nie powinno być problemu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: