Jak pomogłem odzyskać odszkodowanie policjantowi pokrzywdzonemu na służbie

Wojciech Drapała        10 grudnia 2015        4 komentarze

Kilka miesięcy temu prowadziłem ciekawą sprawę odszkodowawczą w imieniu funkcjonariusza Policji.

Sytuacja wyglądała następująco:

Funkcjonariusze Policji dostali zawiadomienie, że pewną ulicą porusza się pojazd, którego kierowca prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu.

W rejon tego miejsca skierowano patrol policji, który w niedługim czasie namierzył i doprowadził do zatrzymania pojazdu. Okazało się, że kierowca rzeczywiście był w stanie niepozwalającym na prowadzenie pojazdu (później wyszło, że był pod wpływem narkotyków). W dodatku stawiał opór.

W czasie doprowadzania kierowcy na komisariat zachowywał się agresywnie. Policjanci zdecydowali się założyć mu kaftan bezpieczeństwa i wówczas zaatakował jednego z nich, powodując u niego uszczerbek na zdrowiu.

W konsekwencji kierowca został oskarżony nie tylko o prowadzenie pojazdu pod wpływem niedozwolonych środków, ale również o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

Poszkodowany funkcjonariusz zgłosił się do mnie z prośbą o przygotowanie pozwu odszkodowawczego przeciwko kierowcy – sprawcy napaści.

Uznałem, że najlepszą pomocą jaką mogę mu zaoferować jest pełna reprezentacja sądowa. Pozostał jeszcze do rozważenia tryb dochodzenia odszkodowania.

Biorąc pod uwagę, że postępowanie karne wobec sprawcy było już wszczęte, a mówiąc ściślej – znajdowało się na dosyć zaawansowanym etapie, postanowiłem zgłosić roszczenie poszkodowanego w tym postępowaniu.

Dzięki temu udało się rozpoznać sprawę odszkodowawczą w ramach procesu karnego, bez konieczności dodatkowego uruchamiania osobnego postępowania w sądzie cywilnym (w którym z reguły prowadzi się postępowania odszkodowawcze).

Czyli obyło się bez dodatkowego stawania poszkodowanego w sądzie cywilnym, jak również bez konieczności uiszczania opłat sądowych (w szczególności opłaty od pozwu).

Przede wszystkim jednak sprawę udało się przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie z uwagi na zgłoszenie roszczeń w już trwającym postępowaniu.

Na koniec wspomnę tylko, że sąd przyznał poszkodowanemu całą dochodzoną kwotę – kilkutysięczne zadośćuczynienie za krzywdę.

Warto pamiętać, że jeśli czyn powodujący szkodę jest przestępstwem, to poszkodowany może dochodzić odszkodowania w postępowaniu karnym.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

http://magdalena-wasilewska.pl Styczeń 11, 2016 o 14:43

Rzeczywiście ciekawa sprawa. Gratuluję pozytywnego rozstrzygnięcia.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 12, 2016 o 21:56

Dziękuję.

Odpowiedz

krajewska.info Sierpień 3, 2016 o 11:53

Ja również gratuluje, takie sprawy na pewno dają nam dużo satysfakcji.

Odpowiedz

franik-kopec.pl Sierpień 21, 2016 o 19:03

Taki sukces to duma. Nasze gratulacje i powodzenia 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: