Jakie odszkodowanie za złamany obojczyk?

Wojciech Drapała        16 listopada 2015        3 komentarze

Niedawno zostałem poproszony o konsultację sprawy i zadano mi pytanie jakie odszkodowania za złamany obojczyk można otrzymać od ubezpieczyciela. Rutynowo przystąpiłem do kwerendy orzecznictwa i znalazłem kilka ciekawych wyroków. Oto stan faktyczny i rozstrzygnięcie sądu.

W wypadku komunikacyjnym u poszkodowanego stwierdzono złamanie obojczyka. W tym samym dniu w poradni chirurgicznej otrzymał zastrzyk przeciwbólowy.

Początkowo poszkodowany był leczony nieoperacyjnie, następnie zastosowano u niego unieruchomienie w gipsie typu „ósemka”. Po opatrzeniu poszkodowany został zwolniony do domu.

Po dwóch tygodniach na wizycie lekarskiej stwierdzono, że kości obojczyka się nie zrosły i doszło do wtórnego przemieszczenia się odłamów. Po konsultacji lekarskiej zadecydowano o operacji.

Zastosowano u poszkodowanego zespolenie drutem. Po założeniu gipsu i unieruchomieniu lewego barku w ten sposób, że lewą rękę miał zgiętą w łokciu pod kątem prostym i miał gips do pasa, został wypisany następnego dnia. Poszkodowany nosił gips przez ponad 2 miesiące.

Na zwolnieniu lekarskim poszkodowany przebywał niecałych 5 miesięcy.

Poszkodowany mógł się poruszać, ale mógł tylko balansować na lewo i na prawo tułowiem, nie mógł nic podnosić. Rekonwalescencja przypadła na okres letni, było gorąco, poszkodowany nawet nie mógł wyjść na dwór, bo pocił pod gipsem.

Kiedy nosił gips, to nie mógł spać, przeczekiwał noc w pozycji siedzącej. Z uwagi na odczuwany ból, przez cztery miesiące zażył 120 tabletek przeciwbólowych.

Po odzyskaniu zdolności do pracy przez niecałe 2 tygodnie odbywał rehabilitację.

Dobrowolnie zakład ubezpieczeń tytułem zadośćuczynienia za krzywdę wypłacił poszkodowanemu 4.000 zł, a następnie dopłacił 6.500 zł.

W postępowaniu sądowym biegły z zakresu ortopedii i traumatologii ustalił u poszkodowanego stały uszczerbek na zdrowiu w wysokości 8%, ponieważ nastąpiło wygojenie obojczyka z nieznacznym ograniczeniem ruchomości lewego stawu ramiennego.

W chwili wydawania wyroku (dwa lata po wypadku) leczenie poszkodowanego było zakończone, a ustalony uszczerbek na zdrowiu uznany został za stały i nie ulegnie zmniejszeniu, gdyż nie ma skutecznych metod operacyjnych mogących poprawić ruchomość lewego stawu ramiennego. Złamanie wygoiło się prawidłowo mocnym zrostem, a zakres ruchomości stawu ramiennego jest dobry, dlatego poszkodowany może wykonywać pracę fizyczną i amatorsko uprawiać wszystkie sporty. Poszkodowany odczuwał jedynie mrowienie w okolicy barku.

 Sąd przyznał poszkodowanemu dodatkowo 10.000 zł tytułem zadośćuczynienia.

Jeśli zatem doznałeś podobnego urazu, możesz w przybliżeniu ustalić, jakie odszkodowanie za złamany obojczyk możesz otrzymać od zakładu ubezpieczeń.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Basia Sierpień 9, 2016 o 13:25

Historia podobna do wypadku męża, który przewrócił się na rowerze i złamał obojczyk z przemieszczeniem i odłamkami (maj 2014) ale niestety z innym zakończeniem. Unieruchomiony „ósemką”, na SOR, kilka dni po wypadku operacyjne zespolenie płytką LCP i gips do pasa. Po zdjęciu gipsu po 7 tygodniach okazało się, że płyta jest wygięta i obojczyk się słabo i krzywo zrasta. Po 20 tygodniach zrost uznano za zadowalający, pomimo, że obojczyk zrósł się źle, krzywo, krzyżowo. Płyta została w ciele, wystaje, powoduje ból. Lekarze nie stwierdzili z jakiego powodu płyta się wygięła. Uniqa przyznała 4% uszczerbku na zdrowiu, zadośćuczynienia żadnego, błędu lekarskiego również. Lekarz orzecznik oglądał dokumentację papierową z leczenia szpitalnego, pacjenta na oczy nie widział. Mimo odwołania decyzja nie uległa zmianie.

Odpowiedz

Basia Sierpień 9, 2016 o 13:27

mąż otrzymał 1500zł

Odpowiedz

Wojciech Drapała Sierpień 12, 2016 o 22:34

Dziękuję za komentarz, ale Pani mówi o świadczeniach z dobrowolnej polisy ubezpieczenia osobowego, nie można tego świadczenia porównywać do świadczeń z OC. Pisałem o tym o ostatnio tutaj: wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: