Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Ludzka twarz sądu i zaufanie stron do wymiaru sprawiedliwości – przesłuchanie stron w trybie zabezpieczenia dowodu

Wojciech Drapała22 listopada 2014Komentarze (0)

W tym tygodniu reprezentowałem na rozprawie troje powodów. Dochodzili  zadośćuczynienia za zerwanie więzi z osobą bliską, która zginęła w wypadku. Pokrzywdzonymi byli żona, syn oraz córka zmarłego.

Było to w jednym z warszawskich sądów. Powodowie przyjechali z odległej miejscowości. Każdy z nich na cały dzień musiał porzucić swoje obowiązki zawodowe, domowe lub inne.

Na tej rozprawie mieli być przesłuchani. Pełnomocnik pozwanego zakładu ubezpieczeń nie stawił się, gdyż mimo zarządzenia sądu nie został zawiadomiony o rozprawie. No cóż…zawiodła najwyraźniej administracja sądowa.

Przy tego rodzaju dowodzie każdy z pełnomocników ma prawo brać udział. W zwyczajnych okolicznościach w takiej sytuacji sąd odracza posiedzenie, wyznacza nowy termin i zawiadamia drugiego pełnomocnika o kolejnej rozprawie, a postępowanie się przeciąga…

Sąd jednak postanowił przesłuchać powodów w trybie zabezpieczenia dowodu. Sąd ma do tego prawo, jeżeli „normalne” przeprowadzenie dowodu może napotkać trudności. Z drugiej strony taki zabieg nie uchybia prawom pozwanego. Pełnomocnik strony przeciwnej ma prawo złożyć zastrzeżenia co do dowodu.

Jestem pełen uznania dla postawy sądu. Zabieg uważam za bardzo rozsądny i będący wyrazem zrozumienia sytuacji powodów. Zwłaszcza w kontekście charakteru ich sprawy i okoliczności, na które zeznawali.

Takie działanie wzmacnia zaufanie do sądu, wymiaru sprawiedliwości. Nie tylko stron, ale i pełnomocników.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 569 435e-mail: sekretariat@wdrapala.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: