Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Odszkodowanie z NNW i innych dobrowolnych ubezpieczeń osobowych

Wojciech Drapała27 kwietnia 20158 komentarzy

Poszkodowani często napotykają problem jak ustalić odszkodowanie z NNW lub z innych dobrowolnych ubezpieczeń osobowych.odszkodowanie z NNW

Z takiego ubezpieczenia korzystamy z reguły, jeśli szkody nie spowodowała osoba trzecia. Ubezpieczenie to przewiduje z reguły „odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu”. Często tak zdefiniowane odszkodowanie zawierają również polisy pracownicze, szkolne itp., a nawet polisy na życie.

 

Poszkodowani często skarżą się na zaniżenie odszkodowania i nieuwzględnienie wszystkich okoliczności ich sprawy. Często niesłusznie.Wynika to z konstrukcji tego ubezpieczenia. Aby to wyjaśnić, posłużę się przykładem.

Na początku lipca 2014 roku przewróciłam się na podwórku przed domem w konsekwencji czego zwichnęłam rękę w nadgarstku.

 

Najpierw miałam rękę w stabilizatorze, jednak na kontroli okazało się, że stan ręki się pogarszał i pojawiły się odpryski i miałam założony gips.

 

Do końca września przebywałam na L4. Ze względu na absencję w pracy utraciłam dochód w wysokości 1.500 zł. W październiku musiałam odbyć rehabilitację i przez 10 dni pobierałam zabiegi fizjoterapeutyczne sfinansowane z własnej kieszeni.

Przez kilka dni zażywałam silne leki przeciwbólowe. Obecnie ręka mnie boli, jeśli ją przeciążę.

Po zakończonym leczeniu otrzymałam pismo od ubezpieczyciela, w którym stwierdzono jedynie 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu w obrębie prawego nadgarstka. Nie otrzymałam zwrotu wydatków za moją rehabilitację. Uważam, że to odszkodowanie nie jest adekwatne do mojego bólu i cierpienia, a poza tym nie otrzymałam zwrotu utraconego zarobku w wysokości 1.500 zł i wydatków na rehabilitację w wysokości 350 zł. Jakie mogę otrzymać odszkodowanie z NNW?

Trzeba wyjaśnić kilka podstawowych rzeczy, żeby zrozumieć konstrukcję dobrowolnych ubezpieczeń uszczerbków na zdrowiu. W żadnym wypadku tej ochrony nie można porównywać do ochrony z polisy OC/zakresu odpowiedzialności za szkodę spowodowaną przez osobę trzecią.

Przykładowo przy polisie OC ubezpieczyciel co do zasady odpowiada za szkodę w całości i w pełnej wysokości (za szkodę majątkową, czyli np. utracony zarobek z powodu L4, wydatki na leki, na dojazdy do placówek medycznych, wydatki na wizyty itp.) i krzywdę (szkodę niemajątkową, czyli np. ból związany z urazem zdrowotnym).

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co obejmuje i ile wynosi zadośćuczynienie za krzywdę, zapraszam tutaj.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co obejmuje i ile wynosi odszkodowanie z OC, zapraszam tutaj.

Natomiast w polisach uszczerbków na zdrowiu odpowiedzialność ubezpieczyciela ogranicza się tylko do przypadków i w zakresie wyraźnie wskazany w danej polisie.

A więc jeśli doznałeś uszczerbku i chcesz określić przysługujące Ci odszkodowanie z NNW, ustal kilka istotnych rzeczy:

1. Jakiego rodzaju masz polisę, co obejmuje ta polisa i w jakim wariancie została zawarta. Te informacje znajdziesz na samej polisie oraz w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia – to one razem z polisą określają, jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej (na polisie znajdziesz odesłanie do właściwych OWU, zazwyczaj ten dokument dostępny jest w Internecie, do danej polisy stosuje się te same OWU).

2. Sumę ubezpieczenia – posłuży Ci do ustalenia, jaką kwotę ubezpieczyciel przyznaje za 1% uszczerbku na zdrowiu.

Przykładowo: suma ubezpieczenia = 10.000 zł, a za 1% uszczerbku otrzymasz 100 zł, suma ubezpieczenia = 30.000, czyli za 1% uszczerbku otrzymasz 300 zł (tak jest z reguły, czasem jest postanowienie, że za 1% uszczerbku otrzymasz np. 1,5% sumy). Jak łatwo zauważyć, im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa stawka za 1% uszczerbku.

3. Ochrona z omawianych polis z reguły obejmuje co najmniej odszkodowanie za procentowo wyliczony uszczerbek.

Zajrzyj więc do taryfikatora uszczerbków w OWU (jeśli nie odnajdziesz go bezpośrednio w OWU, to OWU powinno zawierać odesłanie do taryfikatora znajdującego się w innym dokumencie, taryfikatory również często są dostępne w Internecie).

Niestety tutaj możesz przeżyć pewne rozczarowanie, jeśli z taryfikatora dowiesz się, że dany uszczerbek Twój ubezpieczyciel wycenia „tylko” na 1 – 3% (choć to również otwiera dyskusję czy masz 1% czy 3%).

Niemniej jednak, w ten sposób ustalisz jakie powinieneś otrzymać odszkodowanie. Jak już sam z tego widzisz, np. ból związany z uszczerbkiem, ilość wizyt u lekarza, wysokość wydatków na leczenie nie ma wpływu na tak procentowo ustalone odszkodowanie.

4. Omawiane polisy mogą (ale nie muszą) przewidywać odszkodowanie za inne konkretne konsekwencje danego wypadku (w praktyce, im więcej wariantów dodatkowych, tym więcej sytuacji, za które otrzymasz odszkodowanie).

Np. za pobyt w szpitalu, za pobyt na zwolnieniu chorobowym, za wydatki na leki lub rehabilitację, za dowóz karetką do szpitala itp.

Jak widzisz zasada (konstrukcja) tych ubezpieczeń jest inna od konstrukcji ochrony z OC. Najważniejsze to wczytać się w polisę i OWU – choć przyznaję, że zrozumienie niektórych zapisów często sprawia trudności, zaś same OWU często zawierają wiele ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności.

PS. Często się zdarza, że za dany wypadek odpowiada osoba trzecia, która go spowodowała (oraz jej ubezpieczyciel OC). Wówczas możesz skorzystać zarówno z własnej polisy, jak i z polisy OC sprawcy (albo dochodzić odpowiedzialności bezpośrednio od sprawcy). Z uwagi na opisane ograniczenia omawianych polis w przypadku zbiegu ochrony najkorzystniej jest położyć nacisk na dochodzenie odszkodowania z polisy OC, ponieważ jest zazwyczaj wyższe niż odszkodowanie z NNW.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł z ocetka 7 sierpnia, 2015 o 11:54

  Bardzo przydatny artykuł, ludzie nie mają pojęcia o zasadach i prawach, które funkcjonują i które im przysługują. „Natomiast w polisach uszczerbków na zdrowiu odpowiedzialność ubezpieczyciela ogranicza się tylko do przypadków wskazanych w danej polisie” – bardzo ważne zdanie. Trzeba wiedzieć jaką polisę wykupić i czy pozwala ona na pokrycie kosztów za mp.: leczenie.

  Odpowiedz

  Dorota 13 sierpnia, 2015 o 11:25

  Witam serdecznie moj maz pare miesiecy temu przy pracach dzialkowych uderzyl sie w kolano po jakims czasie kolano zaczelo bolec i puchnac ,wiec udal sie do lekarza czego skutkim musial miec przeprowadzona operacje czesciowo usunieto mu lekotke .Zlozylismy pismo do Pzu o odszkodowanie dostalismy odpowiedz ze nic sie nie nalezy poniewaz z dokumentacji wynika ze incydent o podlozu wewnetrznym degeracyjne zmianyw obrebie rogu tylnego lekotki przysierodkowej.odpowiedz jest ich taka ze nie ma podstaw w podmiotowej sprawie.abynastepstwa zdrowotne,sprawcze traktowac jako powypadkowe bo zdazenie nie spelnia definicjitrwalego uszczerbku na zdrowiu wywolanego przyczyna zewnetrzna.Co robic dalej w tej sprawie

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 19 sierpnia, 2015 o 23:33

  Trudno mi powiedzieć. Potrzebna jest analiza polisy i OWU.

  Odpowiedz

  Viola 23 września, 2015 o 21:30

  Witam serdecznie! 2 lipca złamałam V kość śródręcza lewego(wypadek w pracy).5 tygodni gips, potem lekarz zlecił moczyć rękę w mydlinach i ćwiczyć w domu. 9 września stwierdził zakończenie leczenia. Ręka jeszcze boli i jest drętwa , zwłaszcza rano. Ale ponoć z czasem powinno to ustąpić. Złożyłam do PZU wniosek o odszkodowanie .Dzisiaj zadzwoniła pani z PZU i zapytała czy zgadzam się na wypłatę odszkodowania w wysokości 960 zł. Moja suma ubezpieczenia to 48.000,00 zł. Z tego wnioskuję , że przyznano mi 2% uszczerbku na zdrowiu. Usłyszałam, że jak się nie zgodzę to zadecyduje lekarz orzecznik, i może to być kwota niższa. Proszę o radę czy powinnam zgodzić się na tę kwotę, jutro muszę dać odpowiedź.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 30 września, 2015 o 09:22

  Musi to Pani ocenić przez pryzmat postanowień OWU.

  Odpowiedz

  wiola 3 lutego, 2016 o 15:36

  Witam moja dorosła córka jest ubezpieczona w Compensie , jakiś czas temu uległa wypadkowi : przewróciła się i uderzyła głową o ziemię . Nim zebrała wszystkie dokumenty złożyła wniosek o odszkodowanie . Na podstawie tych dokumentów uznano że odszkodowanie nie należy się jej . Córka przeszła leczenie farmakologiczne i fizjoterapuetyczne. Obecnie posiada zaświadczenie o zakończeniu leczenia od neurologa i ortopedy ze stwierdzeniem „stan po urazie odc.szyjnego kręgosłupa s13 „.Proszę podpowiedzieć mi jak ponowić żądanie o odszkodowanie . Czy można złożyć kolejny wniosek o odszkodowanie tego samego zdarzenia czy musi mieć to procedurę kontynuacji sprawy . Zawarte ubezpieczenie to grupowe ubezpieczenie na życie na 60000 zł za 1% uszczerbki

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 15 lutego, 2016 o 12:18

  Nie ma żadnych wymogów formalnych, musi Pani napisać, że się nie zgadza z decyzją i przedstawić argumenty.

  Odpowiedz

  Żaneta 22 stycznia, 2019 o 16:47

  Witam, miałam wypadek w pracy. Uznany przez BHP , potwierdzony trzema świadkami zdarzenia i mnóstwem papierologii. Uraz w potylicę głowy , po przewróceniu szafy. Doznałam wg lekarza neurologa przewlekłego zespołu szyjno- barkowego. Ograniczenia skręcania szyji. Wizyty u lekarzy płaciłam z własnej kieszeni. Przeszłam 10 zabiegów prywatnych, nie brałam rachunków bo nie wiedziałam. Dzisiaj właśnie odebrałam pismo z ubezpieczalni. Z ogólnej polisy dostałam zwrot tylko za wizyty i leki ok. 380zł, natomiast z drugiej polisy NNW lekarz orzecznik po wnikliwej analizie dokumentacji oparł się tylko na występującym w tym okresie występowaniu bólu , dolegliwości i objawy były tylko o charakterze przejściowym i odwracalnym. Wypłata NNW świadczenia następuje tylko w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.
  Moje pytanie czy mogę wystąpić o zadośćuczynienie do ubezpieczyciela, jeśli TAK to do której polisy kierować pismo?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: