Najem samochodu zastępczego. Technologiczny, organizacyjny i rzeczywisty czas naprawy.

Wojciech Drapała        03 czerwca 2014        15 komentarzy

W ostatnim poście wskazywałem, jak ustalać zasadny czas naprawy w celu wyliczenia wysokości świadczenia, jakim jest odszkodowanie z OC za najem samochodu zastępczego. Pisałem, czym rzeczywisty czas naprawy różni się od technologicznego czasu naprawy. Napisałem również, że rzeczywisty czas naprawy jest tylko jednym ze składników okresu, w ciągu którego poszkodowany może wynajmować pojazd zastępczy. Obiecałem przybliżyć kwestię czynności procesu likwidacji szkody.

Są to czynności niezwiązane bezpośrednio z naprawą, ale niezbędne do jej wykonania, czynności wynikające z utrwalonej praktyki współdziałania podmiotów zaangażowanych w proces likwidacji, czy wynikające z faktu, że likwidacja szkody jest rozłożona w czasie. Należą do nich: przyjęcie pojazdu do warsztatu, oględziny pojazdu, wykonanie i zatwierdzenie kosztorysu, wydanie pojazdu, dni wolne od pracy. Jak łatwo zauważyć sam czas rzeczywistej naprawy może różnić się diametralnie od tak określonego całego procesu likwidacji szkody.

Niestety ubezpieczyciele nie zawsze chcą wskazywać w decyzjach, ile czasu zajęły poszczególne czynności w toku likwidacji szkody. W takich wypadkach warto jest po prostu zasięgnąć informacji w warsztacie naprawczym. Jeszcze lepiej jest, jeżeli takie informacje uwidocznione są na dokumentacji szkodowej. Dzięki temu łatwo jest obliczyć odszkodowanie za najem samochodu zastępczego.

Czynnościami, które z reguły najbardziej wydłużają likwidację szkody, są oględziny, zatwierdzenie kosztorysu naprawy oraz oczekiwanie na część zamienną. W tych kwestiach ubezpieczyciela posługują się pewnymi normami – standardami, które nie zawsze mają pokrycie w realiach konkretnej sprawy. Zdarza się, że do naprawy była potrzebna część zamienna, którą należało sprowadzić z zagranicy, co w efekcie wydłużyło oczekiwanie na rozpoczęcie naprawy. Natomiast ubezpieczyciel nie uwzględnił tej okoliczności i przyjął jak gdyby część była dostępna od ręki. Jest to oczywiście działanie nieprawidłowe. Niekiedy również bywa, że ubezpieczyciel nieprawidłowo ustala zakres naprawy. W takiej sytuacji potrzebne są dodatkowe oględziny. Oczekiwanie na wyniki dodatkowych oględzin również powinno być uwzględnione w czasie zasadnego najmu pojazdu.

Te pozornie mało znaczące i proste czynności mogą znacząco wydłużyć cały proces likwidacji szkody, wpływając tym samym na wymiar odszkodowania za najem pojazdu zastępczego. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę właśnie na te dodatkowe czynności likwidacji szkody.

Podsumowując rozważania z obu wpisów:

Rzeczywisty czas naprawy [w tym technologiczny czas naprawy] + niezbędne czynności związane z likwidacją szkody = zasadny czas najmu pojazdu zastępczego = należne odszkodowanie z OC za najem samochodu zastępczego

Więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał Maj 20, 2015 o 22:24

Panie Mecenasie.
Bardzo fajnie prowadzony blog, cieszę się że na niego trafiłem. Od pewnego czasu spieram się z T.U. ponieważ, jak zawsze chcą ukręcić „łeb” sprawie. Chodzi o zwrot kosztów za wynajem auta zastępczego z OC sprawcy. Uznano mi wprawdzie kwotę należną za dzień wynajęcia ale chodzi o ilość dni. Napisałem odwołanie na podstawie Pańskiego bloga, jednak nie uznano mi w ogóle dni wolnych od pracy i oczekiwania w kolejce na naprawę pojazdu. Co mogę jeszcze zrobić oprócz wejścia na drogę sądową? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Rafał.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Maj 23, 2015 o 13:59

Myślę, że droga sądowa jest najbardziej pewną i najbardziej skuteczną metodą otrzymania odszkodowania.

Odpowiedz

Bożena Sierpień 17, 2015 o 21:12

Witam
Panie mecenasie mam pytanie w kwestii szkody całkowitej jak długo mogę korzystać z samochodu zastępczego?
Wycena mojego samochodu nie jest zadowalająca,gdy odbiorę pieniądze z wyceny i za wrak który też wyceniono ciężko będzie znależć teraz taki sam samochód. Potrzebuję auta ponieważ opiekuję się wnuczką i szukam pilnie pracy więc muszę być mobilna.Rzeczoznawca przyjechał w 10 dniu od wypadku a w 8 po zgłoszeniu szkody po 4 dniach na meila dostałam wycenę,ale na piśmie jeszcze nie.Kolizja była 01.08.2015
Z auta zastępczego korzystam od dnia szkody i mam umowę na 3 tygodnie obawiam się aby nie obciążono mnie kosztami auta zastępczego.Czy może mnie Pan poinformować jak długo mogę z niego bezpiecznie korzystać.
Pozdrawiam i bardzo z góry dziękuję za każdą informację.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Sierpień 27, 2015 o 16:45

W przypadku szkody całkowitej – do czasu wypłaty odszkodowania + kilka tygodni na zagospodarowanie pojazdu i zakup nowego.

Odpowiedz

Maciej Listopad 30, 2015 o 18:36

+ kilka TYGODNI? Chyba chodziło o dni…

Odpowiedz

Wojciech Drapała Grudzień 2, 2015 o 09:00

Tak.

Odpowiedz

Maciej Listopad 30, 2015 o 18:42

Po przeczytaniu obu części wpisu o zasadnym czasie wynajmu pojazdu zastępczego nie mogę się połapać jak obliczyć ten czas.
Ilość godzin TCN wyliczoną przez ubezpieczyciela należy podzielić przez 8 roboczogodzin (to zrozumiałe) – ale co z tym 60-80% czynności dodatkowych?
Wg mnie powinno się dodać 20-40% do godzin TCN i potem zaokrąglić w górę do pełnych dni. Czy tak właśnie powinno być?

Odpowiedz

Ola Styczeń 22, 2016 o 12:33

Witam!!!
Panie mecenasie, mam takie pytanie.
Miałam szkodę z nie swojej winy i otrzymałam auto zastępcze z OC sprawcy na okres 5 dni. Za nim dotarły dokumenty od sprawcy do T.U, czas auta zastępczego minął. Zadzwoniłam więc na likwidację szkód T.U aby zorientować się czy mogę nadal korzystać z auta oraz czy będę musiała zapłacić i jaki to jest koszt.
Otrzymałam odpowiedź ,że mam się nie martwić i do czasu naprawy mogę korzystać oraz nie będę obciążona dodatkowymi kosztami. Jeździłam więc jeszcze 5 dni autem zastępczym nie świadoma niczego.
Po odebraniu swojego auta z warsztatu i oddaniu zastępczego,parę dni później otrzymałam fakturę do zapłaty. Kwotę zapłaciłam ale domagam się zwrotu za nieprawidłowe informację otrzymane przez tel na infolinii.

W jaki sposób mogę napisać pismo odwołania? Czy ma Pan jakiś wzór takiego pisma?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 23, 2016 o 16:44

Nie mam takiego konkretnego wzoru, ale może Pani skorzystać z wzoru dotyczącego odwołania dotyczącego zwrotu kosztów najmu, odpowiednio go modyfikując.

Odpowiedz

Ola Styczeń 23, 2016 o 16:56

Witam!!!
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zaczęłam już robić modyfikację.

Odpowiedz

Patryk Grudzień 27, 2016 o 15:30

Witam Panie mecenasie, mam takie pytanie a mianowicie chodzi mi o kwotę odszkodowania. Miałem wypadek, kobieta wyjeżdżając z zakładu pracy nie ustąpiła mi pierwszeństwa i doszło do dosyć poważnej stłuczki, kiedyś pan opisywał przykład pewnej kobiety z skręceniem kręgosłupa szyjnego, dokładnie umie taki sam uraz , leczenie się jeszcze nie skończyło dzisiaj idę do ortopedy i okażę czy będzie rehabilitacja i co dalej.Likwidator wypłacił mi już kwotę liczącą 1500zł uważam ze to bardzo mało co mam dalej robić odwoływać się nie zgodziłem się na ugodę proszę o pomoc.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 3, 2017 o 11:26

Proszę zerknąć do tego materiału, uzyska Pan odpowiedź: http://odszkodowaniezocblog.pl/odszkodowanie-za-smagniecie-biczem/

Odpowiedz

Knsp Styczeń 18, 2018 o 16:51

Witam miałam wypadek 22grudnia odszkodowanie dostałam po 29 dniach z tego względu nie miałam możliwości na zakup nowego samochodu ani na naprawę srarefo w tym czasie jeździłam wypożyczonym samochodem , ubezpieczalnia wypłaciła mi tylko za 13dni wypożyczonego samochodu proszę mi powiedzieć co z reszta dni ?

Odpowiedz

Arkadiusz Luty 8, 2018 o 18:57

Witam serdecznie Panie Mecenasie, czy prawidłowa jest praktyka PZU przy szkodzie z OC sprawcy w sprawie rozliczenia nowych części zamiennych, może dokonać potrąceń (napisali ; redukcji) -10% od wystawionej faktury przez autoryzowany servis jako minimalny rabat jaki grupa PZU może uzyskać na mocy porozumień od dostawcy części? Dziękuję za informację i informuję, że jest to nagminna praktyka w celu obniżenia wysokości świadczenia.
Pozdrawiam Arkadiusz!

Odpowiedz

Wojciech Drapała Luty 9, 2018 o 17:00

Znam to zagadnienie, trudno jest sprowadzić do oceny, czy praktyka jest zgodna z prawem czy nie. Powiem inaczej, można z niej wybrnąć.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: