Odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego a szkoda całkowita (cz. 4).

Wojciech Drapała        27 czerwca 2014        23 komentarze

Niedawno pisałem, że odszkodowanie z OC za najem pojazdu zastępczego w przypadku szkody całkowitej powinno obejmować równowartość wydatków poniesionych za najem aż do dnia wypłaty odszkodowania oraz dodatkowo za ok. 7 dni przeznaczonych za zagospodarowanie pozostałości i zakup nowego pojazdu.

Wskazywałem również wyrok i uchwałę, w których Sąd Najwyższy napisał, że poszkodowanemu przysługuje zwrot wydatków poniesionych na najem pojazdu  zastępczego nie później niż do dnia, kiedy ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie z OC sprawcy za szkodę całkowitą. Dosłowne rozumienie tego stanowiska sprzeciwia się ww. poglądowi, który znajduje aprobatę w praktyce ubezpieczycieli i sądów powszechnych.

Dzisiaj chciałbym przybliżyć tezę uchwały składu trzech sędziów Sądu Najwyższego z dnia 22.11.2013 roku (sygn. akt III CZP 76/13), która mówi, że odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego poniesione przez poszkodowanego w okresie niezbędnym do nabycia innego pojazdu mechanicznego, jeżeli odszkodowanie ustalone zostało w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością pojazdu mechanicznego sprzed zdarzenia powodującego szkodę, a wartością pojazdu w stanie uszkodzonym, którego naprawa okazała się niemożliwa lub nieopłacalna (tzw. szkoda całkowita).

Uchwała nie doczekała się jeszcze uzasadnienia, jednak sama teza jednoznacznie przesądza, że poszkodowany może korzystać z pojazdu zastępczego do chwili kiedy nabycie innego pojazdu stało się możliwe. W mojej ocenie nie ulega wątpliwości, że dzięki temu poszkodowany może wynajmować pojazd zastępczy do chwili powiadomienia go przez ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej, uzyskania odszkodowania za szkodę całkowitą, sprzedaży pozostałości i nabycia nowego pojazdu (w rozsądnym wymiarze).

Biorąc to pod uwagę poszkodowany będzie mógł uzyskać odszkodowanie z OC za najem pojazdu zastępczego stanowiące równowartość wydatków za najem poniesionych za okres  do dnia, w którym rzeczywiście (biorąc pod uwagę jego obiektywne możliwości) mógł korzystać z nabytego pojazdu.

Dowiedz się więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

 

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciej Listopad 5, 2015 o 15:46

Witam,
jeśli Towarzystwo Ubezpieczeniowe przesyła mi drogą mailową swoje stanowisko o szkodzie całkowitej (załączniki z wycenami, kosztorysami itd) i jednocześnie informuje, że zaczyna mi się okres siedmiu dni na użytkowanie samochodu zastępczego, to czy jest to zgodne z prawem? Pan Pisze, że 7dni „leci” od dnia wypłaty odszkodowania? czy TU może mieć taki zapis w regulaminie, czy może muszą się dostosować do prawa i 7dni zacznie się w momencie uzyskania przeze mnie pieniędzy?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 17, 2015 o 07:37

To jest praktyka wprowadzająca w błąd.

Odpowiedz

Michał Styczeń 20, 2016 o 18:47

Witam serdecznie Panie Mecenasie, jeżeli można zapytam: Mój samochód po zderzeniu nie nadaje się do jazdy – został przewieziony na posesję lawetą, czekam już 15 dni na decyzję ubezpieczyciela i na razie nic…. Jednak zakładam że w końcu kiedyś to odszkodowanie dostanę. Czy po otrzymaniu odszkodowania mogę się ubiegać (na podstawie przedstawionej faktury za najem auta zastępczego) o zwrot poniesionych za najem kosztów? Czy suma ub. samochodu ma znaczenie w kontekście wysokości zwrotu kosztów zastępczego (jeśli SU wynosi powiedzmy 3 tys zł na moim oc i ubezpieczyciel zwróci podobną kwotę) to mogę się poza tym ubiegać o zwrot kosztów auta zastępczego za każdy dzień np. 100 zł? Dodam że nie informowałem zakładu ubezpieczeń w momencie zgłoszenia szkody (a później wizyty likwidatora) o tym że będę wynajmował samochód zastępczy…

Odpowiedz

Wojciech Drapała Luty 15, 2016 o 12:25

Tak, może Pan żądać zwrotu kosztów najmu. Stawka najmu powinna odpowiadać klasie Pana pojazdu.

Odpowiedz

irek Marzec 7, 2016 o 18:48

Witam, jeżeli wezmę samochód zastępczy czy ten fakt ma wpływ na wysokość odszkodowania

Odpowiedz

Wojciech Drapała Marzec 9, 2016 o 19:43

Czy ma wpływ na decyzję o opłacalności naprawy? Nie.

Odpowiedz

irek Marzec 12, 2016 o 21:20

Witam chciałem się dowiedzieć czy kwota za samochód zastępczy będzie potrącona z kwoty odszkodowania

Odpowiedz

Romek Kwiecień 23, 2016 o 14:35

PZU kosztorys naprawy 11000 tyś .wartość auta 21000 tyś.sprzedaż wraku na platformie aukcyjnej 13300 zł.wypłata odszkodowania z kosztorysu 7700 zł.czy to możliwe?agenci rozmawiając ze mną twierdzili że otrzymam kwotę 24300 zł czy to złodziejstwo ? szkoda z oc sprawcy

Odpowiedz

Mateusz Maj 11, 2016 o 19:25

Witam serdecznie,
Dnia 31.01 br. żona uległa wypadkowi, a auto po wypadku nie nadawało się do użytkowania. Cała sytuacja była skomplikowana, ponieważ sprawca wypadku nie przyznał się do winy twierdząc, że przejechał na czerwonym świetle. Auto zostało odholowane z mojego ubezpieczenia OC i dodatkowo zostało mi wypożyczone auto zastępcze na 7 dni z tego samego ubezpiczenia. Niestety auto musiałem zwrócić po 7 dniach. W związku, że auto jest mi niezbędne do codziennego funkcjonowania wynajmowałem auto zastępcze i ponosiłem w związku z tym koszty przez 2 tygodnie. Niestety nie widząc światełka w tunulu w tej sprawie nie stać mnie było dłużej płacić za najem, a auta wypożyczałem po rodzinie i znajmowych. Sprawa zmieniła swój tor w momencie pojawienia się świadków wypadku (po ok. 3 miesiącach), którzy zeznali że sprawca przejechał na czerownym świetle. Dnia 28.04 zgłosiłem szkodę do ubezpieczalni sprawy i od tego dnia wynajmuję auto zastępcze z OC sprawcy. Pytanie czy mogę dochodzić zwrotów kosztów za najem auta od dnia wypadku i czy mogę dochodzić zadośćuczynienia za wypożyczanie aut od rodziny i znajomych np. powołując się na kwotę ryczałtową np. 100pln/dobę ?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Maj 13, 2016 o 10:57

Raczej nie.

Odpowiedz

Aska Lipiec 5, 2016 o 20:25

Witam miałam kolizji drogowa rzeczoznawca był 03.06.2016 uznał szkodę całkowitą czyli wycenil moje auto na 4000tys więc dla mnie z tego 3000tys zanizyl wartość mojego auta bo stoją do 8500 skąd więc taka kwota.Wynajlelam od teścia jego auto spisałam z nim umowę teraz się zastanawiam czy TU zwróci mi pieniądze za wynajem i do kiedy mogę używać zastępczego pojazd bo żadne pieniądze mi nie wplynely

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 19, 2016 o 13:53

Witam, miałem kolizję drogową i została orzeczona szkoda całkowita. Następnie sprawca zdarzenia wycofał zeznania i cała sprawa ciągnęła się 4 miesiące. Zostałem poinformowany przez TU o możliwości wynajęcia samochodu zastępczego na własny koszt. Nie miałem na to środków i nie chciałem jednocześnie podejmować ryzyka nie uznania winy sprawcy przez sąd, przez co musiałbym zapłacić bardzo duży rachunek za kilka miesięcy najmu samochodu. Ostatecznie sąd stwierdził ewidentną winę sprawcy wypadku. Czy mogę żądać od TU zadośćuczynienia za odmowę samochodu zastępczego (spowodowaną złożeniem nieprawdziwego oświadczenia przez sprawcę wypadku) i pozostawieniem mnie przez 4 miesiące bez samochodu zastępczego (pracuję daleko od miejsca zamieszkania i jest mi on życiowo niezbędny)?? Jeżeli jest to możliwe to byłbym wdzięczny za artykuły kodeksu cywilnego ewentualnie wyroki sądów, które mogłyby potwierdzić moje racje. Za odpowiedzi dziękuję.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 3, 2017 o 11:27

Tak jest to możliwe. Właśnie w tym wpisie znajdzie Pan odpowiednią uchwałę SN.

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 4, 2017 o 15:13

Panie Wojciechu przeczytałem tą uchwałę łącznie z całym uzasadnieniem i zrozumiałem z tego tyle, że mógłbym domagać się zwrotu poniesionych kosztów na wynajem, natomiast nie mogę domagać się zadośćuczynienia za niemożliwość dysponowania samochodem, który wcześniej posiadałem. Jeżeli coś zrozumiałem niewłaściwie proszę mnie poprawić

Odpowiedz

Izabela Styczeń 2, 2017 o 20:05

Witam, jestem ofiarą wypadku. Sprawca ma ubezpieczenie w PZU, orzeknięto szkodę całkowitą, przyznano mi odszkodowanie plus możliwość sprzedaży auta (oczywiście auto zostanie naprawione na fv ponieważ nie ma żadnej szkody całkowitej), ale od odszkodowania odjęto mi kwotę za korzystanie z samochodu zastępczego z salonu, który mi wcześniej przyznano, czy jest to możliwe??

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Izabela

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 3, 2017 o 11:19

To jest dziwne, jeśli dobrze zrozumiałem, to nie powinni Pani wypłacić całą kwotę.

Odpowiedz

krzysiek Styczeń 7, 2017 o 23:47

witam serdecznie chciałem poruszyć kwestię jakby paradoksalną.Mianowicie TU ma obowiązek naprawy szkody lecz przy uznaniu szkody całkowitej poszkodowany otrzymuje równowartość auta z przed szkody która żekomo ma wystarczyć na zakup pojazdu o podobnej klasie.Przejdę teraz do kluczowego pytania co z kosztami poniesionymi na zakup tegoż pojazdu takich jak 250 pln wydział komunikacji zakup auta od osoby prywatnej urząd skarbowy koszty dojazdow na oględziny auta czasem mogą to byc setki i to duze kilometrów .zaznaczę że wszyscy tak poszkodowani mieli auta zarejestrowane i zawsze gotowe do jazdy.prosiłbym o komentarz jak to ma się z punktu widzenia prawa

Odpowiedz

Wojciech Drapała Maj 29, 2017 o 15:43

Oczywiście też powinny zostać zwrócone, ponieważ mieszczą się pod pojęciem szkody.

Odpowiedz

Piotr Styczeń 20, 2017 o 22:23

Witam,
Dnia 3 stycznia doszło do kolizji, w której jestem osobą poszkodowaną. Ubezpieczyciel sprawcy to Aviva. Wycena wartości auta sprzed kolizji to 12200 zł natomiast wycena pozostałości to 5600 zł, proponowane odszkodowanie to w związku z tym 6600 zł. Jeżeli chodzi o wycenę pojazdu sprzed wypadku to nie mam żadnych zastrzeżeń, natomiast wrak wyceniony został na zbyt wiele.
Kalkulacja naprawy auta przez serwis to kwota 17000 zł więc według TU jest ekonomicznie nieopłacalna.
Zależy mi tylko i wyłącznie na odzyskaniu wartości pojazdu, czyli 12200 zł
Czy TU musi pomóc mi w sprzedaży auta na platformie ? Co będzie jeżeli ktoś kupi wrak na przykład za 3000 zł ? Teoretycznie otrzymałbym wtedy 6600 zł + 3000zł czyli 9600 zł… Do wartości rynkowej (12200zł) jeszcze sporo brakuje.
Czy mogę żądać aby TU wypłaciło mi wartość rynkową pojazdu ? Natomiast z wrakiem „niech robią co chcą”

Bardzo proszę o odpowiedź

Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

kasia Kwiecień 2, 2017 o 19:23

WITAM MAM PYTANIE MIAŁAM WYPADEK SPRAWCA SIE PRZYZNAŁ DOSTAŁ MANDAT , PZU SPRAWCY ORZEKŁO SZKODE CAŁKOWITA ZAPROPONOWAŁO AUTO ZASTEPCZE, PO 30 DNIACH PRZYSZŁA DECYZJA ZE JA PRZYCZYNIŁAM SIE W 50% DO KOLIZJI .CZY TU MOZE TAK ORZEC JEST PONAD POLICJĄ? I WYSTAWIONO MI FAKTURE ZA AUTO ZASTEPCZE KTORE MI SAMI DALI. CZY TAK MOGĄ?

Odpowiedz

ania Lipiec 26, 2017 o 20:15

witam, moje pytanie dotyczy tego do kiedy mogę korzystać z auta zastępczego jeżeli ustalono u mnie szkodę całkowitą, a ja się odwołuje od tej decyzji ponieważ niezależny warsztat wycenił mi naprawę samochodu za kwotę niższą niż podało TU nieprzekraczającą wartości samochodu (pomijając fakt, iż TU zaniżyło cenę pojazdu przed szkodą, dodali elementy do naprawy które nie zostały uszkodzone itp.)

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 15, 2017 o 13:28

W takim wypadku przyjąłbym, że do dnia zakończenia naprawy.

Odpowiedz

Dana Październik 15, 2018 o 22:19

Witam,
W drodze do domu meżowi zapalił się silnik.Szkoda zgłoszona z AC w czerwcu.Auto postawione w salonie Forda na naprawę bezgotówkową.Warsztat odmówił naprawy ( zbyt niski kosztorys ubezpieczalni).Kolejny warsztat wybrany przez ubezpieczyciela rowniez odmówil naprawy.Mąż zgodzil sie na szkodę calkowitą decyzja z ubezpieczalni przyszla 12 października (oczywiscie wartosc samochodu sprzed szkody zaniżona)
.Mąż cały czas wynajmuje auto poniewaz pracuje za granicą.
Jesteśmy w trakcie pisania odwołania.
Czy możemy domagać się zwrotu kosztów wypożyczenia auta z powodu przedłuzającego się czasu zlikwidowania szkody?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: