Odszkodowanie z OC za najem pojazdu zastępczego a brak decyzji zakładu o odszkodowaniu za naprawę

Wojciech Drapała        20 sierpnia 2014        41 komentarzy

W ostatnim czasie zaobserwowałem dziwną praktykę zakładów ubezpieczeniowych, w których zakłady wstrzymują się z wydaniem decyzji określającej odszkodowanie z OC sprawcy.

Polega ona na tym, że:

poszkodowany (którego pojazd uległ uszkodzeniu w wypadku nie z jego winy) wynajmuje pojazd zastępczy. Oddaje pojazd do warsztatu naprawczego i zgłasza szkodę. Następnie czeka na decyzję ubezpieczyciela o rozliczeniu szkody. W końcu czekanie bardzo się przedłuża, a nawet przekracza ustawowy 30-dniowy termin na wydanie decyzji.

Sytuacja taka jest niezmiernie kłopotliwa dla poszkodowanego.

Może się on spotkać z odmową zwrotu wydatków za najem, jeśli okaże się ostatecznie, że naprawa jego pojazdu była opłacalna, a samochód można było naprawić w ciągu kilku dni.

W bardziej komfortowej sytuacji jest poszkodowany, którego pojazd nie nadaje się do naprawy (szkoda całkowita). Wówczas zakład ubezpieczeń ma obowiązek zapłaty kosztów najmu aż do dnia otrzymania przez poszkodowanego odszkodowania za szkodę całkowitą (oraz dodatkowo za kilka dni na nabycie innego pojazdu). Tę kwestię na blogu już opisywałem, możesz przeczytać o niej tutaj.

Co zatem powinieneś zrobić jako poszkodowany, aby uniknąć ryzyka odmowy zapłaty kosztów najmu pojazdu zastępczego i otrzymać pełne odszkodowanie z OC sprawcy?

1. zgłosić szkodę niezwłocznie po wypadku i wynajęciu pojazdu – najlepiej jeszcze w tym samym dniu (choć 1-2 dniowe opóźnienie nie powinno mieć znaczenia),

2. oddać pojazd do naprawy z prośbą o jej wycenę,

3. umówić się z rzeczoznawcą ubezpieczyciela na oględziny pojazdu (z reguły to ubezpieczyciel inicjuje takie oględziny), czynności te można też wykonać za pośrednictwem warsztatu,

4. po otrzymaniu kosztorysu od zakładu ubezpieczeń zlecić rozpoczęcie naprawy,

5. jeśli nie zgadzasz się z kosztorysem ubezpieczyciela, przedstaw mu kosztorys warsztatu (to też możesz zrobić za pośrednictwem warsztatu),

6. po otrzymaniu weryfikacji kosztorysu warsztatu powinieneś zlecić naprawę (jeśli z wyliczeń wynika, że naprawa jest opłacalna).

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółową informacją, jak wyliczać zasadny czas najmu pojazdu w związku naprawą własnego pojazdu, zapraszam Cię do lektury tutaj.

Działanie zgodne ze wskazaną instrukcją jest wyrazem współdziałania poszkodowanego z ubezpieczycielem. Dzięki temu nie spotkasz się z zarzutem przyczynienia się do zwiększenia szkody i otrzymasz pełne odszkodowanie z OC sprawcy za wydatki na najem auta zastępczego.

{ 41 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

krzysiek Październik 20, 2014 o 16:12

Witam,
A co w sytuacji w której w zdarzeniu drogowym uszkodzono mi pojazd (wina 2 uczestnika). Zgłaszam szkodę z OC sprawcy, Ubezpieczyciel odmawia czekając na rozstrzygnięcie sprawy w Sądzie. Ja cofam roszczenie z OC sprawcy i likwiduję szkodę ze swojego AC. Czy mogę następnie dochodzić roszczenia z OC sprawcy ponad zakres zagwarantowany mi przez moje AC, np co do długości wynajmu pojazdu zastępczego – AC płaci za 10 dni a ja korzystałem znacznie dłużej? Czy w tej sytuacji mogę swoje roszczenia kierować do UFG? Myślę że ten kazus może być ciekawym pomysłem na wpis, pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Drapała Październik 21, 2014 o 00:37

Panie Krzysztofie, a czemu do UFG? Moim zdaniem roszczenie uzupełniające należy kierować do ubezpieczyciela sprawcy.

Odpowiedz

krzysiek Październik 21, 2014 o 01:05

Do UFG w związku z przyciągającym się procesem ustalenia sprawcy? Ale rozumiem że Pana zdaniem korzystanie z dobrodziejstwa Ac i jednocześnie uzupełniającego Oc jest prawidłowe, bo do tej pory spotykałem się z poglądem ze albo Ac albo Oc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Drapała Październik 21, 2014 o 09:40

Jeśli sprawca jest nieustalony, to odszkodowanie od UFG.
Po otrzymaniu AC, nie widzę przeciwwskazań do uzupełniającego odszkodowania z OC.

Odpowiedz

Sebastian Grudzień 10, 2014 o 20:37

Ja mam taki przypadek :

Warta przy oględzinach wydrukowała uszkodzenia auta z kwalifikacją : naprawa ,lakierowanie ,wymiana. (szkoda częściowa) Bez wyliczenia kwot.

Czy po otrzymaniu takiego dokumentu powinienem przystąpić do naprawy ( czy czekać na kosztorys z wyliczeniami kwot )
Po jakim czasie powinienem zdać auto zastępczę?
Na dokumencie nie ma TCN .

Czy po 7 dniach od otrzymania takiego dokumenty?
Czy może mam czekać na kosztorys ubezpieczyciela z wyliczeniami i dopiero wtedy zacząć naprawę ?

( szkodę likwiduję kosztorysowo , czyli dostaję gotówkę na konto i naprawiam we własnym zakresie )

Odpowiedz

Wojciech Drapała Grudzień 11, 2014 o 19:28

W praktyce przyjmuje się, że można czekać do kosztorysu zu lub weryfikacji kosztorysu warsztatu przez zu. Czyli właściwie możesz jeszcze wynajmować. Poczekaj na kosztorys, potem zacznij naprawiać. Będziesz mógł wynajmować do końca naprawy. Jednak pamiętaj, że będziesz mógł wynajmować przez czas, w ciągu którego naprawiłby go profesjonalny warsztat (a więc nie ma tu dowolnego czasu naprawy).

Odpowiedz

Wojciech Marzec 31, 2015 o 17:58

Witam.
mam nastepujacy problem. Mialem kolizje z innym uczestnikiem wone jest po jego stronie. Spisalismy oswiadczenie. Zglosilem to do ubezpieczalni tego samego dnia i powiedziale ze potrzebuje samochod zastepczy pani likwidator szkody zgodzila sie bym sam synajal samochod przedstawil umowe najmu po czym zwroca mi za okres tego wynajmu. Samochod nie mogl poruszac sie po ulicy ze wzgledu na zbita lampejednak wybralem wariant kosztorysowy. Wycena szkody i wyplata pieniedzy nastapila po 16 dniach od zgloszenia szkody nie mialem srodkow na napawienie samochodu wiec naprawilem go dopiero po otrzymaniu przlelewu i tak tez dlugo czyli 16 dni wynajmowalem samochod zastepczy ani dnia dluzej. Za jaki wiec okres uzytkowania nalezy mi sie zwrot gotowki? Bo likwidator powiedzial ze tylko za okres od dnia szkody do dnia wyceny plus dni potrzebne na naprawe w tym przypadku 2 dni. Wychodzi z tego ze ja zaplacilem za wynajem 3200 zl a ubezpieczalnia zwroci mi tylko za 5 dni czyli 1000 zl. Stwierdzono ze powinienem byc przygotowany i miec odlozone pieniadze na naprawe samochodu. Jednak wiadomo nie kazdy ma oszczednosci dlatego z naparwa samochody wstrzymalem sie do dyplaty odszkodowania. Wiec jeszcze raz powtorze pytanie za jaki okres wynajmu samochodu ubezpieczalnia powinna zwrocic gotowke? Za cale 16 dni czy tylko za wg nich 5 dni.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Kwiecień 7, 2015 o 14:01

Linia orzecznicza mówi, że zwrot przysługuje za czas naprawy.

Odpowiedz

Iwona Listopad 28, 2015 o 08:57

Witam,
U mnie podobna sytuacja, była szkoda całkowita… ubezpieczyciel twierdzi że zapłaci mi tylko za 14 dni czyli do czasu podpisania ugody +7 dni. Wypłata nastąpiła po 30 dniach. Nie miałam funduszy na kupno nowego bez przelewu za szkodę.
Kto ma rację?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Grudzień 2, 2015 o 09:03

Prowadziłem taką sprawę przed sądem. Ostatecznie ubezpieczyciel zapłacił za dłuższy czas.

Odpowiedz

Gosia Styczeń 2, 2016 o 17:00

Mam pytanie
W związku z kolizją mojej auto uległo szkodzie. Wstawiłam je do autoryzowanego serwisu celem naprawy w formie bezgotówkowej. Znaczyłam ,że uszkodzone elementy maja być wymienione, jak również o branie udziału w oględzinach. Uzyskałam ,informacje ,że serwis będzie się o to starał o wymianę elementów. Pełna dokumentacja serwisowa odnośnie stanu blacharko lakierniczego wykonana miesiąc przed kolizją. Samochód ten był zakupiony jako nowy i stanowi moja własność od dwóch lat. w dniu zdarzenia drogowego stan salonowy. Zostały przeprowadzone oględziny przez ubezpieczyciela sprawcy. Zakwalifikował on cześć elementów blacharskich jako do naprawy. ponieważ mam pełną dokumentacje serwisowa zażądałam wymiany tych elementów na fabrycznie nowe. Uszkodzone elementy po ich demontażu miały być jeszcze raz oglądane przez rzeczoznawce. Czekałam na oględziny. Po tygodniu zadzwonił do mnie pracownik serwisu ,ze mogę odebrać moje auto po naprawie. Nie otrzymałam ,żadnej informacji o kosztorysie zakresie szkody jej kwalifikacji. Serwis sam bez mojej wiedzy podjął informacje o naprawie mojego samochodu. Uszkodzone elementy zostały zaszpachlowane i polakierowane. Samochodu nie odebrałam ponieważ nie został on przywrócony do stanu z przed kolizji, zabrano mi natomiast auto zastępcze. Co w takiej sytuacji ?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 12, 2016 o 22:01

Może Pani zwrócić się do ubezpieczyciela o dokumentację szkody. Może się Pani też domagać prawidłowej naprawy.

Odpowiedz

Dawid Luty 29, 2016 o 18:18

Witam,mam następujący problem. Byłem uczestnikiem wypadku gdzie było kilku poszkodowanych i jeden domniemany sprawca,wiec wziąłem wszystkie dane ubezpieczalni tego sprawcy i zgłosiłem szkodę. Po zgłoszeniu szkody przyjechał rzeczoznawca ocenił szkody i oddałem samochód do naprawy (za własne pieniądze),oraz wypożyczyłem samochód zastępczy z wypożyczalni na koszt sprawcy. Po jakimś czasie dostałem dokumenty z ubezpieczalni sprawcy ze odmawiają mi wypłaty odszkodowania ponieważ jest brak podstaw do wypłaty, później się dowiedziałem na policji ze sprawca nie przyznaje się do winy i będzie postępowanie sądowe pomiędzy nim a drugim uczestnikiem wypadku. Minęło trochę czasu i zaczęła mnie nękać wypożyczalnia abym zapłacił z własnej kieszeni za wypożyczenie samochodu. Dzwoniłem do ubezpieczalni sprawcy żeby wysłali jakaś notkę do wypożyczalni ze postępowanie się toczy i żeby wypożyczalnia poczekała bo prędzej czy później dostanie pieniądze. Niestety to nie pomogło i wypożyczalnia najpierw złożyła sprawę do windykacji a teraz do sądu . Naliczyli mi koszty sadowe i inne tak ze wyszło drugie tyle co za wynajem auta miałem zapłacić. Dodam także ze podpisałem umowę z wypożyczalnia gdzie jest napisane że „jeżeli ubezpieczalnia odmówi odszkodowania to wynajmujący sam musi pokryć koszty ” Czy podpisanie tej umowy oznacza ze muszę zapłacić z własnej kieszeni? Co mam w tej sytuacji zrobić?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Marzec 1, 2016 o 08:58

Wynajmującym jest wypożyczalnia, Pan jest najemcą.

Odpowiedz

Dawid Marzec 1, 2016 o 09:55

Zgadza się, mój błąd. Zatem, co mogę zrobić w tej sytuacji?

Odpowiedz

artur Kwiecień 6, 2016 o 12:14

Witam ja chcialbym sie dowiedziec ile ma czasu ubezpieczalnia na zwrot kosztow za auto zastepcze? Jestem poszkodowany i sam przeslalem fakture za ktora zaplacilem. Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Drapała Kwiecień 7, 2016 o 15:11

30 dni

Odpowiedz

Hubert Maj 24, 2016 o 15:41

Witam niedawno miałem kolizje szkoda likwidowana z oc sprawcy . Wynająłem auto zastępcze i podpisałem cesje. O tym fakcie informowałem TU telefonicznie podczas rozmowy. Po otrzymaniu kosztorysy mocno zaniżonym nie zgodziłem się i poinformowałem likwidatora że skieruje sprawę do sądu likwidator zaproponował ugodę. Z racji wieku auta następnego dnia udałem się do warsztatu i poprosiłem o wycenę naprawy, po kolejnym telefonie zaproponowałem kwotę za jaką mogę naprawić auto. TU zgodziło się na moją propozycje i podpisałem ugodę, po kilku dniach otrzymałem pismo od TU że z wiązu podpisaną ugodą nie widzą podstaw do pokrycia kosztów najmu auta. Czy w tej sytuacji będę musiał pokryć sam koszty najmu? likwidator szkody mnie nie informował że nie pokryją kosztów najmu a firma wynajmująca auto też nie informowała mnie że nie mogę podpisać ugody bo będę musiał sam pokryć koszty.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Maj 24, 2016 o 20:01

To zależy jak brzmi treść ugody i jakie działania podejmowała wypożyczalnia.

Odpowiedz

Łukasz Maj 28, 2016 o 16:38

Witam!
Czy w sytuacji gdy jestem poszkodowanym(szkoda całkowita),ale sprawca nie chce się przyznać,więc sprawa ma trafić do sądu,a ja nie mam czym dojeżdżać do pracy moge od chwili zdarzenia wynająć auto zastępcze z OC sprawcy?Czy czekać na wyrok sądu i wtedy jak już orzekną?Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Maj 31, 2016 o 08:42

W przepisach prawa i orzecznictwie są ku temu podstawy. Jednak to nie jest całokształt regulacji takiego stanu faktycznego i w mojej ocenie należy zbadać całość stanu faktycznego pod kątem również innych przepisów (chodzi np. o nadużycie prawa, obowiązek minimalizowania szkody itp.). Wynika to z prostej przyczyny, że w takiej sytuacji najem może trwać nadzwyczajnie długo i być bardzo kosztowny, stąd konieczność dużej ostrożności.

Odpowiedz

Hubert Maj 28, 2016 o 17:46

W porozumieniu jest punkt 3 który brzmi następująco „Poszkodowany oświadcza, iż kwota niniejszego Porozumienia wyczerpuje wszelkie jego roszczenia związane ze szkodą, o której mowa w punkcie 1 Porozumienia”
Punkt 1
„Wyżej wymienione Strony postanawiają zawrzeć niniejsze Porozumienie,celem polubownego zakończenia likwidacji szkody z dnia 11111111r zarejestrowanej pod numerem 111111.”

Odpowiedz

weronika Październik 3, 2016 o 16:51

Pzu przeciaga wydanie decyzji o zwrotach kosztu za holowanie oraz za auto zastepcze . Kilka dni po terminie i nadal żadnego odzewu z ich strony. Brak kontaktu z opiekunem szkody . Infolinia mówi tylko tyle ile może czyli non stop to samo ze jutro ktoś zadzwoni zadzwonić czekać . Jestem bezradna i nie mam pomysłu jak dalej z nimi rozmawiać i czy jest sens . Czy może kierować sprawę od razu do sadu

Odpowiedz

Tomasz Październik 25, 2016 o 10:22

Witam!
10 pażdziernika miałem kolizję, staram się o odszkodowanie z oc sprawcy. Był rzeczoznawca, wycenil mi szkodzę, na która się zgodziłem. Auto zastępcze zostało mi dziś zabrane, tłumaczą mi, że czas analogiczny naprawy auta już minął, i że mają ustawowo 30dni na wyplatę odszkodowania. Moje pytanie brzmi, czy auto zastępcze nie powinno mi przysługiwac do czasu wypłaty odszkodowania? Dlaczego oni mi sugerują, że auta mam naprawiać?
Dziękuje i pozdrawiam!

Odpowiedz

Wojciech Drapała Styczeń 3, 2017 o 11:40

Jeśli jest szkoda całkowita, to do dnia wypłaty odszkodowania za samochód może Pan wynajmować.

Odpowiedz

Paweł Październik 25, 2016 o 10:42

Witam.
Miałem kolizję z sarną. Ubezpieczyciel zarządcy drogi dwukrotnie wykonał wycenę szkody i wydał zgodę na wynajem auta zastępczego. Następnie przed upływem 30 dni od zgłoszenia szkody wydał decyzję odmowną i nie wypłacił odszkodowania. Teraz wypożyczalnia domaga domaga się zapłaty za najem auta. Czy słusznie?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 9, 2016 o 16:34

Nie wiem, trzeba sprawdzić, czy zarządca dochował należytej staranności w zakresie nadzoru nad drogą.

Odpowiedz

daryna87 Marzec 20, 2017 o 17:21

A co W przypadku jeśli sprawca nie przyznaje się do winy. mimo tego że policja udowadnia winę. sprawca nie przyjmuje mandatu. i nie chce udostępnić swoich danych. samochód nie nadaje się do jazdy.

Odpowiedz

daryna87 Marzec 20, 2017 o 17:25

czy W takiej sytuacji należy się samochód zastępczy.?

Odpowiedz

daryna87 Marzec 20, 2017 o 17:27

jak dzwonię do firm które zajmują się wynajmem samochodów zastępczych, dostaje info że muszę mieć nr szkody.
nie wiem co mam robić. proszę o pomoc.

Odpowiedz

Tomasz Lipiec 13, 2017 o 22:54

witam,ubezpieczyciel zabiera auto zastępcze przed wypłaceniem odszkodowania.Auto stoi uszkodzone środki nie wypłacone. co zrobić ? czy mogę wypożyczyć z innej wypożyczalni samochód bezgotówkowo.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Lipiec 14, 2017 o 20:31

Czy doszło do szkody całkowitej, czy zachodzi opłacalność naprawy?

Odpowiedz

kas Sierpień 8, 2017 o 22:24

Dobry wieczór,
Panie Wojciechu, w moje auto uderzył dziś cudzoziemiec (Niemiec), uszkodził mi przednią drzwi. Wezwałam Policję,która sporzadzila protokół z miejsca zdarzenia. Mam dane sprawcy z polisy i dowody rejestracyjnego. Tylko co dalej,gdzie zgłosić szkodę? Czy przysługuje mi auto zastępcze? Dziękuję z góry za odpowiedź

Odpowiedz

marcin Październik 26, 2017 o 12:22

Witam Pana
Mam pytanie, miałem szkodę częściową, malowanie elementów. Jest sprawca, policja była. Zgłosiłem szkodę ale samochód użytkowałem do czasu aż w serwisie był wolny termin na naprawę pojazdu. Jak zwolniło się miejsce w serwisie odstawiłem mój samochód do naprawy i wziąłem zastępczy z firmy z którą ubezpieczyciel współpracuje.
Niestety naprawa się przedłużyła (kilka dni 4), a wg ubezpieczyciela miała trwać max 3 dni (chyba czas technologiczny). Jednak samochód dalej w serwisie. Ubezpieczyciel nie wypłacił za dalsze korzystanie przeze mnie z samochodu zastępczego. Wynająłem za własne pieniądze przedłużenie czasu korzystania z samochodu bo jest on mi potrzebny.

Czy jest szansa że w miarę bezproblemowo odzyskam pieniądze ???

Jak dzwoniłem do ubezpieczyciela PZU to Pani powiedziała że czas był na trzy dni robocze i powinni zrobić w tym czasie. Powołała się na ustawę z 2011. Dodatkowo wspomnę że ten czas obejmował weekend. Czyli wstawiłem auto w czwartek a przez week serwis nie pracuje. Stwierdziła że auto jest jezdne i jeśli nie zrobili to mogę z auta korzystać. Powiedziałem kobiecie że auto jest rozebrane w serwisie i nie z mojej winy przedłużenie czasu.
Miałem dwie opcje oddać zastępczy i komunikacja publ, lub przedłużyć za własne pieniądze, wybrałem opcję drugą.

Druga sprawa że mam auto wyższej klasy niż moje ale oczywiście za różnicę w cenie ja dopłacam i wcześniej to już uzgodniłem z wypożyczalnią. Zastrzegłem że ubezpieczyciel pokrywa tylko koszt samochodu mojej klasy a resztę ja dopłacam.

Czy fakt że mam pojazd zastępczy wyższej klasy może stanowić problem w odzyskaniu pieniędzy.???

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 10, 2017 o 02:00

Dzień dobry Panie Mecenasie, mam nieco podobną sytuację jak Pan Tomasz, tylko nieco zagmatwaną przez TU sprawcy. Dwa dni po kolizji otrzymałam auto zastępcze z wypożyczalni TU (bezgotówkowo), o które wnioskowałam jako poszkodowana z OC sprawcy.
Po 18 dniach od zaistnienia szkody zadzwoniłam do TU sprawcy z zapytaniem, dlaczego nie otrzymałam żadnych informacji odnośnie szkody i odszkodowania. Po interwencji telefonicznej dostałam wycenę wstępną, w której poinformowano mnie, że to szkoda całkowita i poproszono mnie o dosłanie skanów brakujących stron karty pojazdu (ich rzeczoznawca sfotografował tylko 2 pierwsze, a ów korekta podwyższa wartość odszkodowania o koło 2400)). Tego samego dnia wysłałam mailowo skany karty pojazdu . Ponadto smsem poinformowano mnie, że auto przysługuje mi do 7 dni od wyceny szkody całkowitej.
Auto zastępcze właśnie dziś mi odebrano chociaż nie otrzymałam jeszcze ostatecznej wyceny z uwzględnieniem korekty dotyczącej kompletu ów dokumentów auta i co za tym idzie nie wypłacono mi odszkodowania.
15 listopada minie 30 dni od zgłoszenia zdarzenia, ostatecznej wyceny nie mam, odszkodowania jeszcze nie wypłacili, auto zastępcze zabrali. Co mogę w tej sytuacji?
Proszę o odpowiedź, pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 14, 2017 o 11:13

Ma Pan prawo nadal wynajmować auto do czasu otrzymania odszkodowania, np. skorzystać z oferty niezależnej wypożyczalni.

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 14, 2017 o 12:12

Dzień dobry Panie Mecenasie, dziś otrzymałam ostateczną wycenę i decyzję z Axa o wypłacie odszkodowania. Auta juz dalej nie wynajęłam, bo agent ubezpieczeniowy bardzo stanowczo powiedział, że mój czas wynajmowania auta skonczyl się z chwilą, gdy minęło 7 dni od poinformowania mnie o tym,że doszło do szkody calkowitej. Nie chciał nawet słuchać, że wytyczne KNF są inne i na koniec wściekły powiedział, że mogę sobie iść do sądu.
I tak się zastanawiam, jak to jest,że towarzystwa ubezpieczeniowe czują się bezkarne i wprowadzają ludzi w błąd?
Odpowiedź nasuwa się sama: ubezpieczenia są obowiązkowe i to stawia TU ponad nami kierowcami…
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Dziękuję za to wszystko, co Pan robi dla nas kierowców zmagających się z TU, za dzielenie się naprawdę ogromną wiedzą, za pomoc w tych trudnych sytuacjach oraz przekazane porady,które nie jednemu kierowcy pomogły.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Listewnik

Odpowiedz

Piotr Listopad 13, 2017 o 09:54

Witam.
Miałem szkodę 2017-04-23. Byłem poszkodowanym. Wynająłem samochód zastępczy na okres 99 dni. Wypłata odszkodowania nastąpiła po 91 dniach. Zwrócono mi za 30 dni najmu. Szkoda niecałkowita.
Czy ubezpieczyciel ma rację ??

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 13, 2017 o 11:39

Trudno powiedzieć, Pana opis jest zbyt lakoniczny, nie wynika z niego, czy okres najmu był celowy, uzasadniony.

Odpowiedz

Piotr Listopad 13, 2017 o 13:16

Używam samochodu w celu dojazdu do pracy, na rozrywkę i innych celów prywatnych. Nie podejmowałem się naprawy gdyż nie zostało mi wypłacone odszkodowanie.

Odpowiedz

Paweł Styczeń 29, 2018 o 21:40

Dzień Dobry!
Zacznę od początku, właścicielem pojazdu jest moja mama i na nią są zapisane łącznie 3 auta (AUDI A4 B8 kombi, Seat Arosa oraz Suzuki Swift). Ze sprawcą zdarzenia zostało spisane oświadczenie wypadkowe. Szkoda miała miejsce na Audi A4 B8, w której byliśmy poszkodowani i zgłaszaliśmy sprawę z OC sprawcy. Łączny czas likwidacji szkody wyniósł 37 dni (z tego 30dni na wypłatę odszkodowania i 7 dni na naprawę auta). Na ten czas, wynająłem na własną rękę auto zastępcze, zgodnie z ich kryterium stawkowym (tzn. tej klasy auto mogłem wynająć za około 120zł brutto). Po zwrocie auta zastępczego, otrzymałem fakturę VAT, którą niezwłocznie przesłałem do Towarzystwa Ubezpieczeń WARTA. Po kilkunastu dniach od dostarczenia faktury dostałem następującą odpowiedź :
„W nawiązaniu do zgłoszonych roszczeń z tytułu najmu pojazdu zastępczego (faktura nr 6/01/2017) TUiR
WARTA S.A. uprzejmie informuje, iż biorąc pod uwagę zebraną dokumentację odmawia pokrycia kosztów
wynajmu pojazdu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadacza
pojazdu.
Wyjaśniam, iż roszczenie o zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego z obowiązkowego ubezpieczenia
odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest rozpatrywane w każdym przypadku
indywidualnie.
Ponieważ na wierzycielu ciąży obowiązek zapobiegania szkodzie i zmniejszania jej rozmiarów (art.354 §2,
362 i 826§1 kodeksu cywilnego), zasadność roszczenia o zwrot kosztów pojazdu zastępczego nie jest
uznawana, gdy z całokształtu okoliczności wynika, że poszkodowany nie używał samochodu lub dysponuje
innym samochodem nadającym się do wykorzystania w zastępstwie uszkodzonego pojazdu.
Z analizy centralnej bazy ubezpieczenia OC prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
wynika, że poszkodowany w okresie powstania szkody był w posiadaniu innego pojazdu.
Mając na uwadze powyższe nie znajdujemy podstaw do pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.
Odmawiamy również pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego mienia – telefonu. Sprawca nie potwierdził, że
do jego uszkodzenia doszło podczas przedmiotowego zdarzenia. Podstawa prawna art. 6 kodeksu cywilnego.
Realizując nałożony na zakłady ubezpieczeń obowiązek ustawowy, informujemy, że w przypadku
kwestionowania powyższej decyzji możliwe jest dochodzenie roszczeń także na drodze postępowania
sądowego. ”

Tak jak wspomniałem moja mama ma zarejestrowane na siebie łącznie 3 pojazdy, z których użytkuje tylko jeden pojazd marki AUDI, pojazd SEAT użytkuję ja czyli syn poszkodowanej a pojazd suzuki jest użytkowany przez córkę poszkodowanej.
Chciałbym się dowiedzieć co mógłbym z tą sprawą dalej zrobić. Czy Towarzystwo Ubezpieczeń działa legalnie w ten sposób i czy jest szansa na uzyskania całkowitej kwoty za najem pojazdu.

Proszę o opinię w tej sprawie. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: