Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Odszkodowanie za smagnięcie biczem

Wojciech Drapała07 marca 201616 komentarzy

odszkodowanie za smagnięcie biczemPoszkodowani w wypadkach komunikacyjnych często zadają pytanie jakie przysługuje odszkodowanie za smagnięcie biczem (zwane również urazem typu whiplash).

Do tego urazu często dochodzi u kierowców i pasażerów pojazdów uderzonych przez inny pojazd w tył ich pojazdu. W wyniku urazu dochodzi do skręcenia i/lub  naderwania odcinka szyjnego kręgosłupa oraz innych uszczerbków.

Na marginesie należy zaznaczyć (co zawsze przypominam), że odszkodowanie odnosi się do szkody majątkowej (np. wydatki na leczenie, utracony zarobek), natomiast samej krzywdy (ból i cierpienie) dotyczy zadośćuczynienie. I właśnie zadośćuczynienie jest omawiane w tym wpisie.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za smagnięcie biczem w postępowaniu polubownym przed ubezpieczycielem

Z moich obserwacji wynika, że na etapie postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciele przyznają różne kwoty – od 500 zł do 2.000 zł tytułem zadośćuczynienia.

Co znamienne, w mojej ocenie kwoty te nie są uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku – poważniejsze szkody bywają „wyceniana” gorzej niż szkody mniejsze. Dlatego wnioskuję, że taka wycena krzywdy odbywa się w sposób raczej przypadkowy, bez uwzględnienia całokształtu okoliczności danej sprawy, bez jej indywidualizacji.

Zdarzają się również przypadki, że ubezpieczyciel nie uznaje związku przyczynowego i odmawia zapłaty jakiejkolwiek kwoty (uważam, że sytuacja jest dosyć częsta). Ubezpieczyciele wykorzystują fakt, że tego rodzaju obrażenie nie jest uwidocznione w badaniach RTG i MRI (zazwyczaj) i twierdzą, że uszczerbek nie został udowodniony.  Oczywiście jeśli w konkretnym przypadku istnieje taki związek, to stanowisko ubezpieczyciela jest nieprawidłowe.

Ubezpieczyciel jednak raczej nie zmieni swojego zdania nawet po odwołaniu. Natomiast na drodze sądowej zadośćuczynienie i odszkodowanie jest możliwe do odzyskania. Zadośćuczynienie za skręcenie kręgosłupa w aspekcie sprawy sądowej i opinii biegłego było omawiane na blogu, więc zachęcam do lektury. Jak tylko znajdę trochę wolnego czasu, opiszę inne przypadki sądowe, abyś miał porównanie.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za smagnięcie biczem w sądzie

Natomiast w sprawie sądowej poszkodowany jest w otyle korzystnej sytuacji, że uszczerbek jest oceniany przez biegłego lekarza, obiektywnego i niezależnego, a sąd ma obowiązek uwzględnić całokształt okoliczności sprawy.

Co będzie miało wpływ na krzywdę i zadośćuczynienie za smagnięcie biczem? W szczególności:

 • czas leczenia i trwania dolegliwości bólowych,
 • czy występują inne dolegliwości i powikłania – ograniczenia w poruszaniu głową, kończynami, drętwienie kończyn, niedowład kończyn, zaburzenia równowagi itp,
 • czy uszczerbek rozwija się w kierunku zespołu bólowego,
 • konieczność i czas noszenia kołnierza ortopedycznego,
 • czy była rehabilitacja i ile trwała, czy w przyszłości będzie potrzeba ponawiania rehabilitacji, czy rehabilitacja była bolesna,
 • wykluczenie lub ograniczenie w wykonywaniu ról społecznych i zawodowych oraz możliwości dotychczasowego spędzania czasu czy wykonywania czynności (np. bóle po wysiłku, bóle po pozostawaniu przez dłuższy czas w określonej pozycji) oraz konieczność korzystania z pomocy osób trzecich, ograniczenia w realizowaniu planów życiowych,
 • efekty uboczne leczenia – np. problemy żołądkowe po dłuższym okresie przyjmowania silnych leków przeciwbólowych,
 • ilość wizyt u lekarzy.

Uważam, że praktyce zadośćuczynienie za smagnięcie biczem w przypadku, kiedy leczenie trwa kilka miesięcy, może wynieść kilka, kilkanaście tysięcy złotych (jednak wyraźnie podkreślam, że należy oceniać okoliczności konkretnego wypadku).

Natomiast odszkodowanie za smagnięcie biczem będzie obejmowało m. in. wydatki na badania MRI, lekarstwa, wizyty lekarskie, dojazdy do placówek medycznych, utracony zarobek.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy i w jakiej wysokości możesz otrzymać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zapraszam do zapoznania się z tym wpisem:

Jeśli ciekawi Cię, ile może wynieść zadośćuczynienie za uraz kręgosłupa w konkretnej sprawie sądowej, zapraszam do obejrzenia materiału:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Beata 14 marca, 2016 o 20:18

  Panie Wojciechu,
  Jestem na etapie negocjowania kwoty zadośćuczynienia za wypadek w którym jestem osobą poszkodowaną. Sprawca wjechał w bok mojego samochodu po czym mój samochód dachował. W wyniku tego zdarzenia doszło do skręcenia i naderwania odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa – spędziłam 27 godzin na SOR, 2,5 miesiąca L4, przez 2 miesiące kołnierz ortopedyczny, przez 2 tygodnie ciągłe leżenie, zabiegi rehabilitacyjne w tym również nastawianie kręgów. Po kilku miesiącach od wypadku ból w kręgosłupie szyjnym nasilał się, okazało się że na szyi zrobił się włókniak, który po 2 serii zabiegów rehabilitacyjnych nadal się nie wchłonął. Pojawiły się również dolegliwości gastrologiczne – diagnoza to zapalenie żołądka. Ubezpieczyciel wypłacił kwotę bezsporną 4 tys i teraz proponuje 3,5 tyś ugody – czy mam szansę uzyskać wyższą kwotę?
  Ponadto odnosząc się do Pana tekstu cytuję odpowiedź ubezpieczalni: „Odnosząc się do Pani wyliczenia informuję, że Ustawodawca nie przewiduje wypłaty odrębnego świadczenia za np. niemożność podejmowania wysiłku fizycznego, czas poświęcony na rehabilitację czy zniszczenie żołądka będące skutkiem przyjmowania leków” – czy mają rację?
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 15 marca, 2016 o 13:08

  Ja mogę co najwyżej ocenić jaka kwota byłaby osiągalna w postępowaniu sądowym, bo w postępowaniu sądowym bierze się pod uwagę całokształt krzywdy i zobiektywizowane kryteria (a to i tak należy ocenić w oparciu o wszystkie okoliczności sprawy). Zaproponowana kwota nie wydaje się duża. Na pewno w sądzie można byłoby otrzymać wyższe zadośćuczynienie + odszkodowanie. Ubezpieczyciel ma trochę racji – przepisy nie są aż tak szczegółowe, natomiast orzecznictwo każe te wszystkie okoliczności uwzględniać przy miarkowaniu zadośćuczynienia. A więc w praktyce te okoliczności (składające się na krzywdę) powinny być uwzględnione.

  Odpowiedz

  Jacek 11 października, 2016 o 22:09

  Witam ,miałem wypadek sam.zostałem uderzony w tył samoch. a nast ja uderzyłem samoch.stojący przde mną.W wyniku tego doznałem uraz biczowy kręgosłupa(stwierdzono na SOR) ,chodziłem w kołnierzu 4tyg.-6tyg.byłem na l-4 ,rechabilitacje przebyłem.Przez to zwolnienie i wypadek nie dostałem obiecanej rocznej podwyżki ok.100zł .Ubezpieczyciel nie uznał mi tego wypadku mimo że skierował mnie na MRI kręgosłupa gdzie stwierdził że poprzestawiane kręgi są wynikiem dyskopatii???? A z tego co wiem to dyskopatie ma co 2 osoba.Teraz chciałbynm podać PZU do sadu chociaz o zadość uczynienie ,tylko nie wiem czy sam ,czy wziąć adwokata i jakiej sumy żądać

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 26 listopada, 2016 o 13:22

  Oczywiście odradza występowanie samemu, niedługo poświęcę temu osobny post. Ocenę jakiej kwoty można się domagać, można przeprowadzić po analizie dokumentacji i rozmowie z poszkodowanym. Zapraszam do kontaktu.

  Odpowiedz

  Asia 16 listopada, 2016 o 21:00

  Witam Pana.
  Mam podobny problem, gdy stałam na światłach nagle uderzył we mnie samochód, a ja w samochód przede mną (mając prawo jazdy od dwóch dni). W szpitalu stwierdzono u mnie skręcenie i naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Zalecono przyjmowanie leków przeciwbólowych, noszenie kołnierza, po 10 dniach konsultacje z ortopedą. W wyniku uderzenia rękoma o panel, przy 4 palcu została zrywana całkowita płytka paznokcia przez chirurga a przy 5 częściowo. Niestety od dnia wypadku minęły wtedy niecałe dwa dni, wcześniej nie odczuwałam takiego bólu dopóki palec nie zaczął puchnąć. Od dnia wypadku miewam straszne poczucie winy, lęk przez pojazdami, budzę się w nocy, mam koszmary, ograniczenia ruchu szyją, bóle głowy itd. Jestem już umówiona na konsultacje z psychiatrą i ortopedą. Mam 18 lat, uczęszczam do szkoły i w tej chwili jestem na zwolnieniu. Chcę dowiedzieć się czy mogę ubiegać się o zadośćuczynienie zarówno jak i odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy ?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 26 listopada, 2016 o 13:05

  Tak, oczywiście.

  Odpowiedz

  Żaneta 29 listopada, 2016 o 14:34

  Witam.
  Jestem na etapie drogi sądowej o odszkodowanie za wypadek w którym jestem osobą poszkodowaną.
  Dnia 17.09.2013 Tir zajechał mi drogę,uderzyłam klatką piersiową o kierownicę(pasy były zapięte)doznałam urazu kolana lewego i pięty prawej.Wyniki z szpitala-rozpoznanie:stłuczenie klatki piersiowej i skręcenie odcinka szyjnego kręgosłupa.Od dnia 30.10.2013 zaczęłam leczenie u specjalistów neurologa i chirurga i leczę się nadal-miałam już 3 razy rehabilitację ,3 razy podano blokadę sterydową do pięty,lekarstwa i dalej jestem na L 4.Nadal u mnie występują ból i zawroty głowy,zaburzenia snu,boję się jazdy samochodem sama oraz ograniczeniem ruchomości i bóle odcinka szyjnego kręgosłupa.23.11.2016 badanie MR stawu kolanowego lewego-uszkodzone są obie łękotki większe boczne,chirurg skierował mnie do szpitala na operację .23.11.2016 badanie EEG głowy-wyniki negatywne zaburzenie funkcjonowania mózgu-leczenie neurologiczne.Biegli sądowi przyznali mi tylko 5% trwałego uszczerbku na zdrowiu .
  Ubezpieczyciel chciał iść na ugodę wypłacając 9000 tyś.nie nie zgodziłam się.
  Czy przy takim doznaniu uszczerbku i leczeniu powinien być większy %? Myślę że biegli go dużo zaniżyli.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 30 listopada, 2016 o 11:09

  Trudno powiedzieć, taka ocena wymaga szczegółowej analizy okoliczności sprawy, procesu leczenia i uzasadnienia opinii. Na pierwszy rzut oka wydaje się niedużo.

  Odpowiedz

  Weronika 20 lutego, 2017 o 09:54

  Witam, 2 tygodnie temu mialam kolizje drogową, sprawca na czerwonym świetle uderzył w moje auto od strony kierowcy. Samochod to szkoda calkowita, natomiast ja zostalam zabrana przez karetke mialam zrobione wszytskie badania, na ktorych nic nie wykazalo, ogolnie mialam drobne urazy kolan, i w karcie mam zapisane powieszchowne urazy szyi i głowy, do domu zostalam wypisana w ten sam dzien poniewaz wg mnie nic mi nie było. Przez nastepne 4 dni leżałam w domu na tabletkach przeciwbolowych, wiec poszlam do lekarza rodzinnego poniewaz bolala mnie prawa strona szyi, dostalam tygodniowe l4, głowa boli mnie nadal i nie wiem czy jest sens ubiegac sie o zadoscuczynienie, i isc po kolejn zwolnienie l4.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 29 maja, 2017 o 15:49

  W mojej ocenie warto, oczywiście każdy powinien zdecydować indywidualnie.

  Odpowiedz

  Anna 27 lutego, 2017 o 17:41

  Dzień dobry,
  Aktualnie waham się czy podpisać zaproponowaną ugodę na zadośćuczynienie w wysokości 2000 zł jako kwoty bezspornej za skręcenie odcinka szyjnego mojej 15 letniej córki. Sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ ja spowodowałam wypadek. Córka była pasażerem. O odszkodowanie nie mogę się starać z OC ale własnie o zadośćuczynienie z mojego OC. Córka miała przez 4 tygodnie kołnierz, wizyty u ortopedy, neurologa (drętwienie ręki) oraz lekarza pierwszego kontaktu. Bardzo przeżyła ten wypadek. Ponadto należy zauważyć, ze miał on miejsce w czasie wakacji. Dziecko nie mogło pojechać na zaplanowany wyjazd w Bieszczady. Odbyła rehabilitację. Czy ze względu na to, iż ma tylko 15 lat zadośćuczynienie może być przyznane niższe niż ospoie dorosłej?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Anna

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 29 maja, 2017 o 15:48

  To bardzo mała kwota w mojej ocenie.

  Odpowiedz

  anita 15 marca, 2017 o 23:23

  WITAM!!
  PONAD MIESIĄC TEMU STOJĄC AUTEM PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH ZOSTAŁAM UDERZONA PRZED DRUGIE AUTO, W WYNIKU CZEGO ZOSTAŁAM ZABRANA PRZEZ KARETKĘ DO SZPITALA, TAM STWIERDZONO STŁUCZENIE GŁOWY ORAZ SKRĘCENIE KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO. ZAŁOŻONO KOŁNIERZ ORTOPEDYCZNY ORAZ ZALECONO WIZYTĘ U OROPEDY ZA 8 DNI. NA WIZYCIE ORTOPEDA ZALECIŁ ZAKŁADANIE KOŁNIERZA W POZYCJI STATYCZNEJ, ORAZ REHABILITACJĘ W DOMU. NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM PRZEBYWAŁAM 28 DNI. ZWRÓCIŁAM SIĘ DO TOWARZYSTWA UBEZPIECZENIOWEGO O ZADOŚĆUCZYNIENIE, SKIEROWANO MNIE NA BADANIA. REZONANS WYKAZAŁ SPŁYCENIE LORDOZY SZYJNEJ, ODWODNIONE KRĄŻKI C 3 I C6 ORAZ WOREK OPONOWY MODELOWANY PRZEZ NIECO UWYPUKLONE PIERŚCIENIE WŁÓKNISTE. ORTOPEDA STWIERDZIŁ WZMOŻONE NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE ORAZ BOLESNY WYROSTEK C7. PODCZAS KOMISJI ZGŁASZAŁAM MROWIENIE ORAZ DRĘTWIENIE KARKU, ORAZ OGRANICZENIE RUCHOMOŚCI W PRAWĄ STRONĘ, CO NIE ZOSTAŁO UWZGLĘDNIONE W ORZECZENIU. TOWARZYSTWO ODMÓWIŁO WYPŁATY ZADOŚĆUCZYNIENIA NIE WIDZĄC ZDARZEŃ PRZYCZYNOWO SKUTKOWYCH. TWIERDZĄ,ŻE BÓL ORAZ KRZYWDA NIE PODLEGAJĄ ZADOŚĆUCZYNIENIU.
  WRÓCIŁAM DO PRACY, PRACUJĘ W POZYCJI SIEDZĄCEJ JESTEM SZWACZKĄ, DRĘTWIENIE KARKU BARDZO UTRUDNIA MI PRACĘ, NADAL UTRZYMUJE SIĘ BÓL PRZY SKRĘCIE W PRAWO ORAZ OGRANICZONA RUCHOMOŚĆ, DODATKOWO OD CZASU KOLOZJI ODCZUWAM SILNY BÓL W OKOLICACH LĘDŹWIOWYCH, ALE DO NEUROLOGA IDĘ W PRZYSZŁYM TYGODNIU. DO TEGO ODCZUWAM LĘK PRZY PROWADZENIU AUTA, ZASTANAWIAM SIĘ NAD DOCHODZENIEM ZADOŚĆUCZYNIENIA W SĄDZIE, JAKIE MAM SZANSE?
  POZDRAWIAM

  Odpowiedz

  Ela Cybul 24 kwietnia, 2018 o 12:21

  Witam. 26 marca 2018 roku musiałam wypadek. Koparko-ładowarka uderzyła w bok mojego samochodu. Ja byłam na drodze głównej. Okazało się,że mam skręcenie, zwichnięcia i zerwanie stawów i więzadeł na poziomie szyi, skręcenie i naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Zelecono mi kołnierz Schanza, który noszę do dnia dzisiejszego. Mam zwolnienie drugi miesiąc. Ból nie przechodzi. Jednak ubezpieczyciel twierdził,że muszą zakończyć i podjąć decyzję gdyż moja 30 dni. Tak więc w drodze ugody zgodziłam się na 3000 tyś zł. Moje pytanie brzmi czy mimo to mogę wystąpić o zadośćuczynienie? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna 25 czerwca, 2018 o 20:22

  Witam,
  dzień po wypadku komunikacyjnym udałam się na oddział sor w szpitalu. W dniu wypadku czułam się w miarę dobrze, możliwe, że zadziałała adrenalina. Jednak na drugi dzień dokuczały mi zaroty głowy, boł szyi oraz wymioty. W czasie badania na oddziale w szpitalu zostały stwierdzone: zwichnięcie, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł na poziomie szyi. Na chwilę obecną otrzymałam tygodniowe zwolnienie lekarskie od pracy. Zalecana jest również stabilizacja w kołnierzu na okres 4 tygodni, która również może mnie jako osobę poszkodowaną wyłączyć z pracy. Dalsze leczenie uzależnione jest od konsultacji z poradnią specjalistyczną (na które otrzymałam skierowanie). Jednak czas na konsultację z ortopedą na nfz wynosi 4 tygodnie czasu. W jaki sposób mogę starać się o zadośćuczynienie jeśli okres oczekiwania na konsultację ze specjalistą jest tak długi.

  Odpowiedz

  Kasia 7 września, 2018 o 14:00

  Witam miałam wypadek km autobus gwałtownie zachamowal w wyniku czego przewróciłam się w autobusie nie wezwano karetki pogotowia ponieważ w danej chwili nic mi nie było na następny dzień poszłam na sor i tam zrobili mi przeswietlenie w którym okazało się że mam smagniecie biczem nadciagniety i naderwany odcinek kręgów szyjnych zgłoszony został wypadek do dyżurnego jak również zgłosiłam ten wypadek do ubezpieczyciela nosiłam przez tydzień kolnierz ortopedyczny po 3 tygodniach kontrola u ortopedy już jest wszystko ok czy mogę ubiegać się do ubezpieczyciela o rekompensatę za bol i cierpienie czy wogole dostanę jakieś pieniążki czy o nic się nie ubiegać bardzo proszę o informację gdyż nie wiem czy za taki krótki czas wogole i coś się starać?!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: