Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu od sprawcy i/lub ubezpieczyciela

Wojciech Drapała31 października 2014142 komentarze

Tutaj możesz pobrać Poradnik, w którym omawiam 10 najważniejszych rzeczy o odszkodowaniu za uszczerbek na zdrowiu z OC.

odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Poradnik dotyczy szkód majątkowych wynikłych z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, spowodowane przez inną osobę. Odszkodowanie można otrzymać bezpośrednio od sprawcy szkody albo np. z polisy OC posiadacza pojazdu, jeśli sprawcą był kierowca samochodu.

Informacje zawarte w poradniku nie odnoszą się do NNW, ubezpieczeń pracowniczych, szkolnych, itp. Jak ustalić odszkodowanie z tych polis dowiesz się z innych moich wpisów. Szerzej o nich mówię o nich tutaj:

wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

odszkodowanie z NNW

Uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia

Na początku wyjaśnię, czym jest szkoda majątkowa i czym jest uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia.

Uszkodzenie ciała polega na naruszeniu integralności cielesnej. Jest nim np. złamanie ręki, jak również utrata lub samo naruszenie powłoki cielesnej narządów wewnętrznych.

Natomiast rozstrój zdrowia polega na zakłóceniu funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest nim szkoda osobowa, która nie objawia się widocznym uszkodzeniem poszczególnych organów. Przykładowo to: nerwica, choroba psychiczna, depresja, ale również zwichnięcie czy skręcenie kręgosłupa.

Szkoda majątkowa i szkoda niemajątkowa

Majątkowa szkoda na osobie powstaje, kiedy wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia majątek poszkodowanego ulega pomniejszeniu. Może to nastąpić jeśli ten majątek już uległ uszczupleniu (np. poszkodowany poniósł wydatki na lekarstwa), poszkodowany będzie musiał ponieść pewne wydatki w przyszłości (np. na zabieg operacyjny czy rehabilitację) lub utraci zarobek z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim lub trwałej utraty możliwości wykonywania pracy.

Jak łatwo zauważyć, źródłem roszczenia jest tutaj w istocie nie sam poniesiony uszczerbek na zdrowiu, a uszczerbek w majątku. Ten uszczerbek w majątku musi z kolei wynikać z uszczerbku na zdrowiu. A jest nim wspomniane wcześniej uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia.

Należy pamiętać, że taka szkoda uprawnia poszkodowanego do dochodzenia również pieniężnego roszczenia o stosowne zadośćuczynienie. Jednak to roszczenie – w odróżnieniu od roszczenia o odszkodowanie – dotyczy szkody niemajątkowej, czyli krzywdy.

Roszczenie o zadośćuczynienie za krzywdę obejmuje ujemne przeżycia związane z powypadkowymi cierpieniami fizycznymi i psychicznymi. Podlega miarkowaniu, powinna uwzględniać w szczególności rodzaj, zakres i czas trwania cierpienia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym zagadnieniu, zapraszam Cię do obejrzenia innych video i wpisów na moim blogu: zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Komu przysługuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Uprawnionym do otrzymania omawianego odszkodowania jest osoba, która doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia na skutek zdarzenia, za które odpowiedzialność ponosi inna osoba. (np. wypadek komunikacyjny, pobicie)

Warto również pamiętać, że to poszkodowany jest wyłącznie uprawniony do żądania pokrycia wszelkich szkód na osobie oraz zwrotu poniesionych wydatków. Oznacza to, że jeśli osoba trzecia takie wydatki poniosła, np. dowożąc własnym samochodem poszkodowanego na wizyty lekarskie, to i tak zwrot tych kosztów przysługuje poszkodowanemu.

Wobec kogo można wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie od sprawcy szkody, np. kierowcy samochodu – za spowodowanie wypadku drogowego, od właściciela sieci przesyłowej – za potknięcie się o wystającą studzienkę kanalizacyjną, od właściciela psa – za pogryzienie przez czworonoga lub od sprawcy pobicia.

Ponadto poszkodowany może wystąpić z żądaniem o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu wobec zakładu ubezpieczeń, jeżeli np. sprawca objęty jest ubezpieczeniem w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to w szczególności wypadków komunikacyjnych. Ponieważ w tych sprawach ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje sprawcę „z automatu”. Jeżeli sprawca wypadku komunikacyjnego nie miał wykupionej polisy ubezpieczeniowej lub sprawcy nie dało się ustalić też możesz otrzymać odszkodowanie. Wówczas odpowiada za to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Pobierz Poradnik

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 142 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Daniel 14 maja, 2015 o 10:45

  Witam
  W 2012 roku w marcu miałem wypadek w wyniku czego przeszedłem 3 operacje i otrzymalem za wszystko odszkodowania teraz w kwietniu 2015 roku przeszedłem jeszcze jedną operacje zwiazana z poprzednimi mianowicie wszczepiono mi siatke w miejsce przepukliny brzusznej . PZU wypłaciło odszkodowanie za operacje i pobyt w szpitalu odmówili wyplaty za uszczerbek na zdrowiu twierdząc że upłyneły 3 lata i operacja ta juz nie dotyczy tego nieszczesliwego wypadku z 2012 roku czy maja racje prosze o pomoc czy pisać odwołanie.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 15 maja, 2015 o 07:57

  To zależy kiedy była decyzja o przyznaniu odszkodowania. W którym miesiącu?

  Odpowiedz

  Daniel 15 maja, 2015 o 14:22

  Przepraszam pomyliłem się wypadek miał miejsce w 2011 roku w listopadzie a odszkodowanie przyznano w marcu 2012 roku więc upłyneły już 3 lata.

  Odpowiedz

  Przemysław 10 września, 2015 o 20:08

  Witam,
  uległem wypadkowi tj. skręciłem prawy staw skokowy .Leczenie zostało zakończone i dokumentacja choroby złożona do PZU .Po dwóch godzinach od złożenia dokumentacji dostałem telefon w sprawie odszkodowania, które zostało wycenione w wysokości 320 zł odmówiłem odszkodowania ponieważ według mnie jest to zbyt niska kwota za ten uraz .
  Pani z PZU poinformowała mnie ze jeżeli się nie zgadzam na ta kwotę przekaże dokumentacje medyczna do lekarza orzecznika i ja się na to zgodziłem.Po 3 dniach dostaje list z PZU z odmowa wypłaty świadczenia-Według opinii lekarza orzecznika, wydanej po wnikliwej analizie przedstawionej dokumentacji medycznej, brakuje obiektywnych dowodów na stwierdzenie, że przebyty uraz skrętny spowodował trwałe, nieodwracalne następstwa w postaci niestabilności stawu. Brakuje również dowodów na trwałe upośledzenie innych funkcji uszkodzonego organu. Dostarczona dokumentacja zawiera dowody jedynie na występowanie bólu, obrzęku oraz innych objawów i dolegliwości o charakterze przejściowym i odwracalnym.I teraz mam pytanie czy mam prawo się odwołać i jaka jest szansa na wypłatę odszkodowania ?

  Odpowiedz

  Grzegorz 25 września, 2015 o 07:33

  Identyczna sytuacja jak u mnie tyle ze mnie zaoferowali 450 zł odmówiłem i składam odwołanie do sądu. Pismo identycznej treści . Mysle ze żaden ożecznik nie widział mojej karty choroby . Maja poprostu szablon i wysyląja go kazdemu kto odmowi przyjęcia tej jałmużny i licza na to ze nie klient nie odwoła sie do sadu

  Patryk 6 października, 2015 o 15:47

  Mam to samo i identyczny wzór szablonu odmowy wypłaty odszkodowania mimo że do tego naderwałem wszystkie ścięgna w kostce oprócz skręcenia…Mi nie zaproponowali nawet złotówki od razu odmowa, płacę 116 zł składki miesięcznej…to jest po prostu kpina. Czy może ktoś powiedzieć czy istnieje szansa na pozytywny skutek odwołania się od decyzji?

  Joanna Czemielewska-Cholak 22 lutego, 2016 o 21:19

  mialam identyczne pismo od lekarza rzecznika wkopiuj wklej i identyczna rozmowe tel

  Przemysław 26 maja, 2015 o 20:23

  Witam. mój mąz płaci składkę miesieczna ubezpieczenia polisy na życie w wysokosci 60 zł. Miał wypadek w pracy opażył cała stope plejem rozgrzanym. Przez miesiac nie mógł stanac na tej nodze miał chorobowe. Zgłosiłam sprawe osobisci w pzu. I uznali trwały uszczerbek na zdrowiu. a po 2 dniach zostały przelane pieniazki na konto 280 zł. Jest to dla mnie smieszne bo skoro placi składke miesieczna 60 zł i jest ubezpieczony na 350 tysiecy full ubezpieczenie. to jest kpina.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 3 czerwca, 2015 o 07:16

  Wysokość wypłaty należy weryfikować w oparciu o taryfikator uszczerbków w OWU.

  Odpowiedz

  Julita 9 czerwca, 2015 o 17:41

  Witam. Dnia 10.09.2014r uległam wypadkowi podczas praktyki szkolnej w hotelu. Upadłam i uderzyłam się o podłogę na skutek czego lekarz stwierdził możliwość przebytego złamania kości guzicznej oraz zropiały krwiak okolicy krzyżowej. Po kolejnej kontroli i przeswietleniu stwierdzono torbiel pilonidalną. Odbyłam 2 zabiegi oczyszczające ten krwiak, jednak po kolejnej wizycie u chirurga otrzymałam skierowanie na badanie ultrasonograficze co potwierdziło występowanie torbieli. Konieczna była operacja która odbyła się dnia 27.02.2015r. W szpitalu spędziłam 4 dni po czym zostałam wypisana do domu. Po operacji jezdziłam na kontrole do chirurga prowadzącego moją operację w prywatnej przychodni. Z powodu operacji nie uczęszcząłam do szkoły półtorej miesiąca. Lekarz nie wykluczył, że choroba moze się odnawiać w przyszłości. Zgłosiłam szkodę do PZU w celu otrzymania odszkodowania. Otrzymałam następnego dnia od zgłoszenia sprawy przez telefon w PZU 150 zł odszkodowania. Uważam że kwota jest stanowczo za niska jak na tyle cierpienia co przeszłam. Piszę w celu zorientowania się czy mam taką możliwość odwołania się od tej kwoty ? Bo jest ona wg mnie śmieszna po prostu.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 10 czerwca, 2015 o 04:02

  Dzień dobry, proszę napisać w jakich okolicznościach doszło do wypadku, a konkretnie: czy to Pani zawiniła wypadkowi czy może była inna przyczyna?
  Jest to istotne z punktu widzenia rodzaju polisy i zakresu możliwej ochrony ubezpieczeniowej.

  Odpowiedz

  Julita 10 czerwca, 2015 o 15:16

  Do wypadku doszło podczas przerwy. Poślizgnęłam się na mokrej podłodze a następnie siedziałam na wózku do przewożenia krzesełek aby mozna bylo włożyc na niego krzesła i koleżanka weszła na niego z drugiej strony a następnie zeszła przez co zrobiła się przewaga i upadłam na podłogę .

  Odpowiedz

  Magda 13 czerwca, 2015 o 17:14

  Prosze o pomoc Miałam złamane i skręcenie stawu skokowego po ukończeniu leczenia zgłosiłam szkode do PZU po złożeniu dokumentacji minęły dwie godziny i otrzymałam telefon od pani z pzu tak się przestawiła i zaproponowała mi za ta szkodę 1500zł i mam powiedzieć czy chce czy odmawiam ,to pierwsza takie moje zdarzenie wiec odmówiłamże poczekam na decyzje na piśmie , ponieważ przez telefon to tak naprawde nie wiadomo kto dzwoni.Za 30min dostałam sms że przyznano ni odszkodowanie a pieniążki śa na kocie kwota to 600zł.za kilka dni przysłano mi decyzje.
  Ja chce sie odwołać od tej decyzji czy muszę sprawę kierować od razu do sądu ?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 15 czerwca, 2015 o 11:26

  Proszę o informację, z jakiego rodzaju polisy pochodziło odszkodowanie – OC, NNW czy inne dobrowolne?

  Malgorzata 27 marca, 2020 o 13:54

  Witam.Doznałam urazu łąkotki przysrodkowej przez lekarza.Wyskoczyla mi łąkotka a lekarz rodzinny .ktoey nie ma do tego uprawnień nastawił mi ją.Zamiast skierowac mnie do ortopedy.Po nieudolnym nastawieniu uszkodził mi ją .Czekam na operację usunięcia łąkotki. Po za tym mialam plyn w kolanie .pod kolanem powstala torbiel Bakera.Płacę dodatkowe ubezpieczenie. Czy moge się starac o odszkodowanie.

  Odpowiedz

  Wojciech 18 czerwca, 2015 o 12:38

  Witam mam taka sprawe ,chcialbym sie poprostu dowiedziec czy jest jakis sens pisac odwolanie w mojej sprawie , a wiec tak ,
  Zrobilem sobie korekcje laserowa wzroku, place ubezpieczenie w pracy grupowe 90zl, napisalem do pzu w sprawie odszkodowania , a oni odpisali mi ze nie lezalem tam 3 dni i nie nalezy mi sie zadne oszkodowanie, mam do was prosbe prosze napiszcie mi czy to warte sie z nimi sadzic ,z gory dziekuje za pomoc
  Pozdrawiam Wojciech Moździerz

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 2 lipca, 2015 o 21:46

  Musi Pan przeanalizować OWU i samą polisę.

  Odpowiedz

  Janek 23 czerwca, 2015 o 22:28

  Witam .
  Ubezpieczyciel w trakcie postępowania wzw.z wypadkiem w pracy, przyznał mi niewielką kwotę ( dotychczas nie odebrana ) bez określenia że jest to należna kwota bezsporna, a za to oddzielnym pismem z kłamliwym uzasadnieniem objaśnił że jest to całość świadczenia. Czy mogę taki przekaz odebrać czy wymagać żetelnego opisu takiej wypłaty ? Z uwagi na dowolną interpretację wypłaconej kwoty w ew. późniejszym post. sądowym.
  Pozdrawiam Serdecznie

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 24 czerwca, 2015 o 07:52

  Niech Pan poczeka na uzasadnienie tej wypłaty. Powinien je Pan otrzymać.

  Odpowiedz

  Janek 24 czerwca, 2015 o 14:04

  Witam ponownie, uzasadnienie otrzymałem po 2 dniach od przekazu (nieodebranego) jako decyzję wypłacenia zadośćuczynienia w tej właśnie kwocie. Nie wiem czy mogę przyjąć tę kwotę czy wymusić odpowiedni tytół np. wyraźna informacja że jest to kwota bezsporna . Pozdrawiam Serdecznie .

  Odpowiedz

  Marcin 30 czerwca, 2015 o 09:41

  Witam,

  w maju uległem wypadkowi tj. skręciłem prawy staw skokowy z uszkodzeniem aparatu wiązadłowo torebkowego. Ubezpieczyciel PZU i Generali przyznał 2 % uszczerbku, lecz po wypisach od lekarza i rehabilitanta widać, że było to uszkodzenie 2 stopnia. Po zapoznaniu się z tabelą norm oceny procentowej uszczerbku na zdrowiu widnieje wyższy %. Czy jest jakiś konkretny wzór odwołania od tej decyzji? Dodatkowo proszę o informację czy mam wysyłać odwołanie pocztą. mailem czy najlepiej osobiście w placówce ?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 2 lipca, 2015 o 21:35

  Niestety nie mam takiego wzoru. Odwołanie może Pan złożyć tak jak Panu najwygodniej, nie obowiązuje jakaś szczególna forma.

  Odpowiedz

  Mateusz 3 lipca, 2015 o 11:28

  Witam Panie wojciechu mam 20 kwietbia skrecilem lewy staw skokowy wraz z rozlaniem torebki stawowej po zakonczonym leczeniu pzu przyznalo mi 1,5% uszczerbu czyli 600zl chce sie odwołać prosze o podanie meila

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 9 lipca, 2015 o 15:25

  Musi Pan przejrzeć OWU i sprawdzić jaką kwotę przewidziano za ten rodzaj uszczerbku.

  Odpowiedz

  Daniel 15 lipca, 2015 o 19:09

  WITAM ! JESTEM.po wypadku w pracy który nie był z mojej winy .zostałem uderzony wężem pod ciśnieniem w kopalni na poziomie 750m.p.z z tego powodu miałem pęknięte jadro oraz krwiaka jadro zostało uratowane a pzu wypłacił 5% za uszczerbek na zdrowiu czy nie za mało na tako uszczerbek

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 16 lipca, 2015 o 10:06

  Musi Pan sprawdzić w OWU.

  Odpowiedz

  Daniel 16 lipca, 2015 o 14:16

  W tabeli owu jest od 5%do 20% zaznaczę ze nie zostałem wezwany na komisję lekarska …

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 16 lipca, 2015 o 15:14

  Zatem prawdopodobnie może Pan żądać więcej.

  Odpowiedz

  Paweł 24 lipca, 2015 o 22:17

  Witam mam pytanie dostałęm odszkodowanie za uraz kolana dosyc spore 20% czy ubezpieczyciel ma prawo od tych % odjac wczesniejsze urazy tego kolana za ktore juz dostalem odszkodowanie(uraz lakotki)? jest to pracownicze ubezpieczenie typ plus.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 28 lipca, 2015 o 08:01

  Musi Pan to sprawdzić w OWU.

  Odpowiedz

  Katarzyna 27 lipca, 2015 o 13:18

  Witam mam pytanie odnośnie odwołania do Pzu. Mąż uległ wypadkowi w pracy, stwierdzono skręcenie kolana z uszkodzeniem lakotki. Na 6 tygodni miał założona orteze, ból nadal występuje. Opłaca dodatkowe ubezpieczenie pracownicze typu p. Niestety według ubezpieczyciela nie jest to trwały uszczerbek na zdrowiu.

  Odpowiedz

  Małgorzata 13 sierpnia, 2015 o 19:13

  Witam.
  W dniu 8.06.2015 roku mąż uległ wypadkowi w pracy przez co doznał skręcenia kostki lewej schodząc ze schodów metalowych nad ranem (mąż pracuje na trzy zmiany).
  Oczywiście wszystko zostało zgłoszone, mamy pismo w którym uznano wypadek w pracy, zgłoszenie do ZUS, itp. Noga po wypadku nie nadawała się do włożenia ani w gips ani w stabilizatory. Nie mógł w ogóle chodzić. Na wstępie został zaopatrzony na oddziale SOR, otrzymał również 2 tyg. zwolnienia. Ogółem na zwolnieniu mąż był do 6.08.2015 roku.
  Zgłosiliśmy zakończenie leczenia po wypadku do ubezpieczyciela męża, którym jest PZU. Obecnie nie otrzymaliśmy jeszcze pisma o odszkodowaniu ale z kwoty, którą otrzymaliśmy na konto wynika, że przyznali mężowi tylko 2.5 %.
  Czy przy tego typu wypadku wysokość procentowa jest prawidłowa?
  Chciałabym się odwołać od tej decyzji ale nie wiem do końca jak zredagować pismo aby było zgodne z prawem.
  Czy jeżeli się odwołam to Ubezpieczyciel może jeszcze zmniejszyć przyznane odszkodowanie?
  Dziękuję za odpowiedź. Małgorzata.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 19 sierpnia, 2015 o 23:23

  Tego już raczej nie zmniejszy, a czy % jest właściwy, to musi Pani przeczytać OWU.

  Odpowiedz

  Mateusz 4 września, 2015 o 10:36

  Witam serdecznie.

  Wczoraj (4 Września 2015) przeżyłem spotkanie bliskiego stopnia z samochodem.
  Jechałem spokojnie rowerem i w momencie zjazdu z chodnika wjechał we mnie wyjeżdżający pojazd.
  Z tego, co mówił kierujący, patrzył on tylko w kierunku pasa na który chciał wjechać i nie sprawdził, czy coś bądź ktoś po drugiej stronie jedzie/idzie chodnikiem.
  Skończyło się na 2 obdartych palcach, obitej kostce u prawej nogi, bolących obu rękach (całe prawe ramię aż po kark, ścięgno u lewej ręki).

  Chciałbym się dowiedzieć, jak by wyglądała sprawa z ubezpieczeniem.
  Czy zalicza się to do uszczerbku na zdrowiu i zostałoby przyjęte?
  Ubezpieczenie posiadam z urzędu.

  Dziękuję za odpowiedź a w razie pytań proszę o kontakt mailowy.

  Pozdrawiam,
  Mateusz.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 14 września, 2015 o 09:06

  To zależy jakie będą dolegliwości i jak długą się utrzymają, z jaką intensywnością. Na pewno na razie powinien Pan zrobić zgłoszenie.

  Odpowiedz

  Agnieszka 9 września, 2015 o 21:02

  Witam

  Mam pytanie jeśli chcę się odwołać od decyzji PZU to do jakiego sądu konkretnie mam się zgłosić i jakie dokumenty wypełnić??

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 14 września, 2015 o 09:15

  Pani mówi o odwołaniu czy pozwie?

  Odpowiedz

  marta 10 września, 2015 o 21:24

  Witam mam prośbę czy moze mi Pan pomoże .Mialam w 2014 roku wypadek w pracy dostalam podajnikiem w tył. głowy ,po czym trawiłam do szpitala wykazało wstrząs mózgu i stłuczenie głowy lezalam w szpitalu 7 dni .Po czym lekarz neurolog po badaniach rezonansu magnetycznym wykryto wysunięcie krążków szyjnych i dyskopatie szyjna i ledzwiowa Składałam o odszkodowanie i otrzymałam 2% za uszczerbiek na zdrowiu w czym otrzymałam 920zl nie zgadzam sie z ta decyzją czy jest jakaś szansa .Pozdrawiam i prosze o odpowiedz

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 14 września, 2015 o 09:02

  To wydaje się na pierwszy rzut oka niedużo. Proszę o kontakt na maila, jeśli jest Pani zainteresowana pomocą.

  Odpowiedz

  Agnieszka 11 września, 2015 o 11:23

  Jaki procent przyzna PZU za wieloodłamowe złamanie 1/3 dalszej trzonu kości piszczelowej z
  przemieszczeniem i złamanie trzonu kostki strzałkowej. Noga została złożona chirurgicznie za pomocą gwoździa śrudszpikowego.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 14 września, 2015 o 09:01

  A o jakiej polisie Pani mówi?

  Odpowiedz

  natalia 13 września, 2015 o 14:57

  Witam mam pytanie w 02.02.2015r.mialam operacje tarczycy niestety po operacji okazalo sie ze mam obustronny niedowlad strun glosowych w szpitalu bylam 7dni dostalam odszkodownie za operacje i za pobyt w szpitalu lecz za uszkodzenie strun nie!leczylam sie od lutego do teraz byly zastrzyki elektrostymulacje jonofreoza duzo lekow cwiczen mialam problemy z mowienie praktycznie nie mowilam tylko charczalam a do tego problem z oddychaniem,teraz jedna struna dziala i mowie wmiare dobrze lecz oddech nie jest taki jak przed operacja bo druga struna glosowa sie nie rusza co zrobic zeby pzu wyplacilo odszkodowanie za ten uraz?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 14 września, 2015 o 09:10

  Musi Pani poczytać OWU.

  Odpowiedz

  Michał B. 6 października, 2015 o 23:21

  Dzień dobry, mam wydaje mi się nietypową sprawę która nie daje mi spokoju (mogłem zadziałać od razu i złapać winowajcę ale zdrowy rozsądek nakazał pozostać z dziećmi miast ganiać za nim po ulicach). Zdarzenie miało miejsce w styczniu, wybraliśmy się ok godz. 18-19 wraz z żoną i dziećmi do tzw. sali zabaw. Ot, by sprawić dzieciakom troszkę frajdy. Niestety nam chumory popusło zdarzenie które miało miesjce właśnie podczas podróży do owej sali. Dojeżdzaliśmy do jedneo ze skrzyżowań za znakiem STOP. Podczas ruszania zauważyliśmy z daleka stojącą na chodniku po lewe stronie szamocącą się i wyglądająca na kłótliwą parę. Gdy ruszyłem ze skrzyżowania chwiejący się chłopak (na oko ok 20 lat ) oddalił się od dziewczyny i przeszedł na druga stronę jezdni (prawą). Następnie kiedy ruszyłem ze skrzyżowania zauważyłem jego spojrzenie zejście na jezdnie, zawahanie się i powrót na jezdnie. Następnie kiedy już opuściłem skrzyżowanie ( jechałem bardzo wolno, ruszałem ze skrzyżowania ) chłopak cofnął się z chodnika i rzucił się na maskę i bok samochodu. Momentalnie zatrzymałem się w i w raz z żoną byliśmy w szoku. Żona otworzyła drzwi i zaczęła krzyczeć na chłopaka który oddalił się na paręnaście metrów oraz na dziewczynę po drugiej stronie jezdni. Ja, zamiast gonić winowajcę podświadomie postanowiłem zostać z siedzącymi w fotelikach na tylnych siedzeniach dziećmi. Nie byłem, świadomy szkód jakie wyrządził ów skoczek. Nie wiem czy był pod wpływem środków, alkoholu, czy chciał się popisać czy w wyniku kłótni rzucić pod auto. Winowajca wraz z dziewczyna uciekli po chwili w głąb bocznej ulicy. Ja oględzin dokonałem dopiero po dotarciu do sali zabaw. Okazało się, że prawy błotnik został zgnieciony oraz porysowana ( ekspresem od kurtki ? może paskiem – prawa część maski auta ). Jedynymi świadkami zajścia ( prócz dzieci – wtedy 26 i 6 miesięcy ) byłem ja oraz moja żona. Nie posiadamy rejestratora jazdy. Nie wzywaliśmy policji, gdyż tak jak wymieniłem wcześniej oceniłem, że obyło się tylko na szoku i naszej złości z tego zdarzenia. Nie miałem pojęcia o szkodzie w aucie. Do tej pory nie zgłaszaliśmy szkody. Wgniecenie boku oraz porysowanie maski jest cały czas w tym samym stopniu – nie naprawialiśmy ich – możemy zrobić zdjęcia. Jednak z racji tego, że dręczy mnie ta myśl postanowiłem zasięgnąć porady i napisać do Pana z prośba o opinię czy możemy starać się o odszkodowanie za uszkodzenie naszego auta oraz to, że najedliśmy się strachu. Pozdrawiam. Michał

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 7 października, 2015 o 19:47

  Oczywiście może Pan dochodzić odszkodowania od sprawcy.

  Odpowiedz

  Michał B. 7 października, 2015 o 23:43

  Dziękuje za szybką odpowiedź. Jednak niestety nie mamy możliwości pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności ponieważ nie znamy tego młodego człowieka ani jego dziewczyny. A o możliwości rozpoznania go nie ma mowy, ponieważ było dość ciemno. Jedyne co mamy z tamtego zdarzenia to miejsce, orientacyjny czas, uszkodzony błotnik i maska auta (nie reperowane do tej pory) oraz poszkodowani/świadkowie w postaci mojej żony oraz mnie.

  Odpowiedz

  ewa 11 października, 2015 o 22:28

  Witam. W sierpniu tego roku wychodząc z marketu z zakupami potknęłam się i upadłam uderzając głową o chodnik. Nabiłam sobie dwa guzy ze zdarciem naskórka i z lekkim rozcięciem. Następnego dnia wokół oczu porobiły mi się sińce i oczy mi zapuchły. Teraz pozostały tylko blizny, ale od tamtej pory ciągle boli mnie głowa.Tomografia nic nie wykazała.
  Mam pytanie czy mogę starać się o jakieś odszkodowanie? Mam grupowe ubezpieczenie w PZU życie.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 18 października, 2015 o 18:13

  W takim razie powinna Pani przeanalizować polisę i OWU.

  Odpowiedz

  Agnieszka 13 października, 2015 o 18:10

  Dzień Dobry
  Zwracam się z prośbą o podpowiedź jak sformułować opis wypadku.
  Jestem ubezpieczona od NNW w PZU jest to ubezpieczenie zbiorowe. Biegając wieczorem w ramach rekreacji ;] przeciążyłam tak stopę że następnego dnia nie mogłam na niej stanąć, lekarz stwierdził uraz śródstopia dostałam zwolnienie i skierowanie na zabiegi. Za kilka dni kończę rehabilitację i chce wrócić już do pracy. Mój problem polega na tym że dwa lata temu miałam podobny przypadek tylko skręciłam staw skokowy i rehabilitacja trwała ok miesiąca i opisując zdarzenie napisałam : schodząc z chodnika na jezdnię, która była oblodzona poślizgnęłam się. Uznali że to moja wina i nic nie dostałam.
  Dlatego moje pytanie: Jak sformułować mój przypadek „wypadku” obecnego żeby zawrzeć jasno i klarownie że doszło do zdarzenia z przyczyn zewnętrznych nie zależnych ode mnie, aby nie mogli mi odpisać że to była moja wina?
  Dodam również że chodnik był nierówny i biegnąc kilka razy się potknęłam tylko nie odczuwałam bólu od razu…

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 21 października, 2015 o 13:33

  Dzień dobry, przede wszystkim powinna Pani ustalić zakres ochrony z tego ubezpieczenia – czyli powinna Pani przeczytać polisę i OWU (ogólne warunki ubezpieczenia).

  Odpowiedz

  Ewa 14 października, 2015 o 15:12

  Witam .Uleglam wypadkowi dn.03 08 2015 od tego dnia bylam na zwolnieniu do 02.10.2015.upadek z roweru.
  Zlozylam dokumenty medyczne do pzu ale przyszla odpowiedz odmowna.Od dn.02.o9-16.09 mialam zalozony gips, nastepnie 2 tygodnie rehabilitacji.Czy naprawde nie nalezy sie odszkodowanie?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 18 października, 2015 o 17:55

  Dzień dobry, czy wypadek spowodowała inna osoba?

  Odpowiedz

  Piotr 15 października, 2015 o 14:33

  Proponuję pozew zbiorowy przeciw PZU osobom,którym ubezpieczyciel nie wypłacił należnego odszkodowania,zadośćuczynienia lub wypłacił za mało bądź wypłacił w całości należne lecz osoby,które ubiegały się bądź ubiegają o wypłatę doznały z tego powodu uszczerbku na zdrowiu-rozstroju zdrowia np.nerwica,depresja itp.przez to w jaki sposób PZU traktuje osoby poszkodowane.Można bardzo łatwo przed sądem udowodnić celowe działanie przez PZU na niekorzyść osoby poszkodowanej wynikające z korespondencji między poszkodowanym,a ubezpieczycielem to w jaki sposób formułują zdania,pomijają rozstrój zdrowia,którego sprawa dotyczy,opóźniają cały proces likwidacji szkody,a wszystko to na niekorzyść poszkodowanego,aby może się zirytował i nie dochodził swoich praw.W moim przypadku PZU nie chce wypłacić zadośćuczynienia za rozstrój zdrowia jakiego doznałem podczas wypadku komunikacyjnego.Doznałem skręcenia kręgosłupa szyjnego inaczej mówiąc zniesienia naturalnej lordozy szyjnej,przedstawiłem dodatkowo dokumentację medyczną z której jasno wynika,iż skręcenia kręgosłupa doznałem w dniu wypadku.Dołączyłem rachunki za leki itp.oraz dokumenty świadczące o utracie zarobków.W odpowiedzi PZU pomija uszkodzenie narządów i pisze zupełnie o czym innym.Napewno nie raz PZU spotkało się z tym sformułowaniem LORDOZA SZYJNA i w odpowiedzi na odwołanie nie piszą na temat.Niestety na dzień dzisiejszy mam dolegliwości związane z wypadkiem.Mianowicie ból szyi,który promieniuje na lewą nogę i lewą rękę,nie mogę leżeć w jednej pozycji i często wstaję i chodzę szczególnie podczas pracy nocą a jestem zawodowym kierowcą.Mam uraz po wypadku i nie pewnie czuję się za kierownicą szczególnie w sytuacji jak auto hamuje za mną czy mnie nie uderzy bądź przy cofaniu danego auta czy nie wjedzie we mnie.Poza tym użerając się z PZU bo inaczej tego nie można nazwać stałem się bardziej nerwowy szczególnie jest to odczuwalne w środowisku mojej rodziny,również w pracy.Pracuję mniej ze względu na wypadek i na zachowanie PZU.Nie mam chęci do pracy,w której dobrze zarabiam i którą bardzo lubiłem.Od najmłodszych lat pasjonowałem się motoryzacją,zawsze chciałem mieć fajny samochód i dużo jeździć.Z dziedziną motoryzacyjną wiązałem swoją przyszłość.Wszyscy,których dotknął problem z ubezpieczycielem PZU i ucierpieli z tego powodu zapraszam do pisania na ten temat bo razem naprawdę możemy więcej tylko trzeba odwagi i chęci,aby taki ubezpieczyciel został surowo ukarany za CELOWE DZIAŁANIE NA NIEKORZYŚĆ OSOBY POSZKODOWANEJ,a na pewno nie jeden z nas doznał większego czy mniejszego urazu.

  Odpowiedz

  Małgorzata 16 października, 2015 o 14:09

  Zapłacono mi na konto 720 zł czyli 2% uszczerbku na zdrowiu za:
  Opis zdarzenia: Podczas prac porządkowych wieszania firanek omknęła mi noga i spadłam z drabinki. Po upadku nie byłam już w stanie stanąć na nogę.
  Odniesione przez Poszkodowanego obrażenia ciała: uraz skretny kolana lewego, naderwanie peczka przednioprzysrodkowego
  LCA, złamanie CTL i uszkodzenie ML.
  Czy powinnam się odwołać, uważam że 8 m-c zwolnienia i chodzenia o kulach to nie jest taka błachostka. Co zrobiłam źle.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 18 października, 2015 o 17:59

  Proszę spojrzeć do OWU.

  Odpowiedz

  Agnieszka 18 października, 2015 o 17:12

  Dzień dobry. Proszę o pomoc…. mój mąż uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku ( wypadek był bardzo poważny pół roku w śpiączce złamany kręgosłup, pęknięta czaszka i zmiażdżona lewa ręka oraz poważny uraz płuc) z tego tytułu mąż uzyskał z OC sprawcy zadośćuczynienie za krzywdy psychiczne i zwrot kosztów leczenia oraz otrzymuje rentę z OC sprawcy dużo niższą niż jego zarobki przed wypadkiem. No i moje pytanie dotyczy właśnie reny ( z ZUSu nic się nie należy z powodu zbyt krótkiego stażu ubezpieczeniowego). Do tej pory mąż miał przyznany znaczny stopien niepełnosprawności i całkowitą niezdolność do pracy przyznany przaz Powiatowy Zespół ds. Orzekania o stopniu niepełnosprawności i renta była przyznana na podstawie tego orzeczenia, natomiast teraz otrzymał umiarkowany stopień niepełnosprawności i możliwość pracy w warunkach pracy chronionej. Moje pytanie brzmi: jaki wpływ ma przyznane orzeczenia na rentę z ubezpieczenia z OC sprawcy, czy ubezpieczyciel może odbebrać lub obniżyć mężowi rentę bo został uznany za zdolnego do pracy. Mąż ma całkowicie niesprawną lewą rękę opadający nadgarstek i uszkodzony splot barkowy, astmę oskrzelową, zwężenie krtani po tracheotomii i bóle szyi i karku poza tym boi się jeździć samochodem ( każdy wyjazd wiąże się z dusznością i kaszlem doprowadzającym do wymiotów), a mieszkamy na wsi i w pobliżu pracy nie znajdzie choć by na uszach miał stanąć . Nie wiem co robić mam jeszcze 2 dni na odwołanie od decyzji o stopniu niepełnosprawności. Bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 20 października, 2015 o 08:09

  Dzień dobry, Pani Agnieszko, trudno mi powiedzieć, ponieważ nie znam podstawy przyznania mężowi renty ani szczegółów sprawy. Jeśli przyznano rentę na podstawie całkowitej niezdolności do wykonywania pracy, to zakład ubezpieczeń będzie mógł starać się o obniżenie renty, jeżeli doszło do przywrócenia częściowej zdolności do pracy. Proszę też pamiętać, że i tak można się starać o waloryzację renty przyznanej OC.

  Odpowiedz

  Ela 20 października, 2015 o 11:45

  Witam, mam pytanie, mój syn został pobity, miał przebitą aortę, przebite płuco, uraz głowy tępym narzędziem, następnie miał zator tętniczy (po operacji) i ropień na płucu, był na komisji z PZU, dostał bagatela 9% uszczerbku na zdrowiu (3.600 zł) odszkodowania.
  Czy za takie urazy to niej zbyt mało.
  Syn był ubezpieczony w pracy.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 21 października, 2015 o 13:30

  Z jakiego tytułu wypłacono odszkodowanie? Ubezpieczenia OC czy ubezpieczenia NNW lub innego zdrowotnego? Jeśli z OC, to na pierwszy rzut oka odszkodowanie jest zaniżone. Polecam dochodzenie pełnej rekompensaty od sprawców.

  Odpowiedz

  Iwona 26 października, 2015 o 10:14

  Witam,mam pytanie dość nie typowe,w maju ubiegłego roku złamałam nogę a właściwie dwie kości(piszczelową i strzałkową),przebyłam operację,mam metal w nodze.W grudniu lekarz stwierdził zakończenie leczenia.Złożyłam dokumentację do PZU i otrzymałam odszkodowanie (satysfakcjonujące jak na tamten okres).Jednak leczenie nie było zakończone wręcz stan zdrowia się pogorszył.W dalszym ciągu leczę nogę i przebywam na rehabilitacji.I teraz moje pytanie w związku z tym…..czy mogę ubiegać się o dopłatę do odszkodowania,jeśli tak to w jaki sposób.Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 4 listopada, 2015 o 19:38

  Myślę, że tak. Analogicznie jak poprzednio.

  Odpowiedz

  Iwona 5 listopada, 2015 o 10:40

  Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

  Odpowiedz

  bartek 30 października, 2015 o 18:39

  Witam pół roku temu miałem NW w którym okazało się, że mam peknieta lakotke przeszedłem od razu operację dzisiaj zostało przyznane mi 4 % w skali mam od 1%do9% Pol roku nic nie robilem jeździłem na rehabilitację czy powinnem się starać o więcej i jak to zrobić bo nigdy tego nie robiłem chodzi mi o odwołanie
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 4 listopada, 2015 o 19:37

  Oczywiście może Pan próbować. Wystarczy złożyć pismo.

  Odpowiedz

  Zbigniew 1 listopada, 2015 o 18:02

  Witam,chce zapytac czy za stluczoną Ląkotke i to byl wypadek przy pracy,dostane jakis uszczerbek na.Dziekuje zdrowiu z ZUZ I Hestji.ubezpieczenie grupowe

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 4 listopada, 2015 o 19:36

  Powinien Pan otrzymać odszkodowanie.

  Odpowiedz

  Jolanta 4 listopada, 2015 o 11:25

  Witam
  PZU nie przyznało mi odszkodowanie za złamany obojczyk proszę o pomoc

  Jola

  Odpowiedz

  Wioletta 10 listopada, 2015 o 13:33

  Witam.Mógłby mi pan pomóc w mojej sprawie ? Mój syn został pobity miał połamaną szczękę w dwóch miejscach ,założoną szynę na prawie dwa miesiące . Jest ubezpieczony w szkole na kwotę 10000 zł z ubezpieczenia dostał zaledwie 200 zł . Moim zdaniem ta kwota jest zbyt mała za to co on przeszedł . Chciałabym się odwołać ale nie wiem zbytnio jak napisać takie pismo. Z tego co czytałam o tej firmie Ubezpieczeniowej jest to firma która wymiguje się od większych wypłat . A wszystkie pisma w których klijenci się odwołują są odrzucane . Dlatego zwracam się do Pana o pomoc. Z góry dziękuję .

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 17 listopada, 2015 o 07:43

  Ja radziłbym Państwu dochodzić odpowiedzialności od sprawców, ponieważ jest to najbardziej korzystne.

  Odpowiedz

  justyna 10 listopada, 2015 o 20:22

  Witam w lipcu maż miał wypadek w pracy w anglii . Opłaca w Ergo Hesti ubezpieczenie na cały swiat . Bagatela 1100 zł. Dostał odszkodowanie 300 zł. A sam koszt tlumaczenia dokumentacji medycznej kosztował 260 zł. Hestia twierdzi ze nue zwraca takich kosztow.
  Prosze o porade.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 23 listopada, 2015 o 17:28

  Musi Pani zacząć od przeczytania polisy i OWU w celu ustalenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej i przelicznika procentowego uszczerbku na zdrowiu jaki jest u tego ubezpieczyciela.

  Odpowiedz

  Justynka 17 listopada, 2015 o 18:21

  Witam !
  We wrześniu tego roku niefortunnie ześlizgnęła mi się noga ze schodów i doznałam urazu : skręcenie stawu skokowego lewego z podejrzeniem złamania szczytu kostki bocznej. 10 dni miałam szynę gipsową, zastrzyki w brzuch i oczywiście chodziłam o kulach. Gdy lekarz ortopeda wystawił mi zaświadczenie o zakończonym leczeniu złożyłam dokumentację do PZU (mam grupowe ubezpieczenie za które płacę miesięcznie ok 55,-). Dzisiaj dostałam odpowiedź: „Według opinii lekarza orzecznika po wnikliwej analizie przedstawionej dokumentacji medycznej, brakuje obiektywnych dowodów na stwierdzenie, że przebyty uraz skrętny spowodował trwałe, nieodwracalne następstwa w postaci niestabilności stawu. Brakuje również dowodów na trwałe upośledzenie innych funkcji uszkodzonego organu. Dostarczona dokumentacja zawiera dowody jedynie na występowanie bólu, obrzęku oraz innych dolegliwości o charakterze przejściowym i odwracalnym”
  I zdanie które mnie totalnie rozbawiło: ” Ubezpieczonemu od NNW wypłata świadczenia następuje wyłącznie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu powstałego wskutek wypadku, a nie sam fakt wystąpienia wypadku.”
  Chcę się odwołać od tej decyzji ponieważ staw skokowy jest osłabiony w wyniku zdarzenia! Bardzo proszę o pomoc w zredagowaniu odwołania i oczywiście, czy mam rację nie akceptując ich uzasadnienia.. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 25 listopada, 2015 o 09:34

  Musi Pani opisać swój uszczerbek, że jest trwały. To żadna filozofia 🙂

  Odpowiedz

  Justynka 26 listopada, 2015 o 21:56

  Tak tak tylko jak to ładnie ująć no i czy nie lepiej zasięgnąć opinii ortopedy żeby to opisał

  Odpowiedz

  Patryk 30 listopada, 2015 o 11:25

  W pazdzierniku tego roku w wyniku gry w koszykówkę doznałem skręcenia z naderwaniem stawu skokowego prawego..Po tym jak zakonczyłem leczenie zgłosiłem to do PZU. Po kilku dniach dostałem odpowiedz ze nie jest to trwały uszczerbek i zdne odszkodowanie mi sie nie należy. Mało tego po zakonczonym leczeniu za 2 tygodnie kolejny raz stało sie to samo tj skrecenie z naderwniem.Mam pytanie jak to mozliwe ze nie jest to trwały uszczerbek na zdrowiu?

  Odpowiedz

  Asia 6 grudnia, 2015 o 21:29

  Witam
  W lipcu tego roku miałam operację rekonstrukcja uszkodzeń wielotkankowych kończyny dolnej lewej. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego kolana lewego ze ścięgna m. półsięgnistego i smukłego sposobem SB (S&N EndoButton 15 w udzie, śruba interferencyjna S7N Biosure 7x13mm). Rekonstrukcja łąkotki przyśrodkowej z użyciem implantów Fastfix. Płace dodatkowe ubezpieczenie w PZU i jestem tam ubezpieczona na 10000 tysięcy. W listopadzie lekarz zaocznie przyznał mi 6% uszczerbku i zarbrali mi z tego 3% zapytałam dlaczego to ich odpowiedź była taka „W odpowiedzi na Pani zapytanie dotyczące wypłaty świadczenia informuję, że zgodnie z par.33 ust 4 ogólnych warunków ubezpieczenia tj PTKP32 w razie utraty lub uszkodzenia organu, narządu lub układu, który przed nieszczęśliwym wypadkeim był uszkodzony wskutek samoistnej choroby lub przebytego urazu, a ma to wpływ na ustalenie aktualnego stopnia (procentu)trwałego uszczerbku na zdrowiu, stopień (procentu) trwałego uszczerbku na zdrowiu ustala się na podstawie analizy jako różnicę stanu danego organu, narządu lub układu przed nieszczęśliwym wypadkiem a stanem istniejącym po nieszczęśliwym wypadku.
  W związku z powyższym zgodnie z oceną medyczną (orzeczenie zaoczne) lekarz ortopeda na podstawie dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia ustalił 6% trwałego uszczerbku na zdrowiu jednocześnie bilansując (odejmując) trwały uszczerbek związany z wcześniej przebytymi urazami kolana oraz stan chorobowy (artroskopia 2004, 2010r) – w wysokości 3%. Czyli 6%-3%=3% wypłaty świadczenia w związku z przebytym urazem stawu kolanowego z dnia 01.04.2015r” wypłacili mi 1200 zł. Czy mam szanse przez napisanie odwołania uzyskać większy procent uszczerbku na zdrowiu? i jak do tego się zabrać?
  Z góry Dziękuję i Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 9 grudnia, 2015 o 19:49

  Musiałaby Pani poczytać, jak reguluje to OWU i taryfikator uszczerbków tego ubezpieczyciela.

  Odpowiedz

  Asia 10 grudnia, 2015 o 10:07

  Dziękuję i Wesołych Świąt

  Odpowiedz

  noname 11 grudnia, 2015 o 16:00

  Witam. Na poczatku roku mialam operacje oraz spedzilam 41 dni w spitalu i z obu tytulow dostalam odszkodowanie tj.operacja i za pobyt w szpitalu. Operacja polegala na usunieciu znacznej czesci jelita. Jestem ubezpieczona w pracy z PZU. I tu moje pytanie czy nalezaly mi sie rowniez pieniadze za trwaly uszczerbek na zdrowiu ?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 2 stycznia, 2016 o 17:25

  Zależy i jakiej polisie mówimy, ale najprawdopodobniej tak.

  Odpowiedz

  Paweł 14 stycznia, 2016 o 21:19

  Witam mam pytanie? Rozpoznanie: rana palca V ręki lewej nożem , pojechałem do szpitala gdzie założono mi 3 szwy. W tej chwili mam zakończone leczenie palec nie zgina się jak wcześniej, boli . Moje ubezpieczenie to 92.50 zł miesięcznie w PZUna jaką kwotę mogę liczyć a na jaką się nie godzić.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 18 stycznia, 2016 o 19:24

  Musisz sprawdzić to OWU i polisie.

  Odpowiedz

  aga 29 stycznia, 2016 o 09:31

  Witam!!!

  Mam problem z odwołaniem proszę o pomoc. Mój mąż podczas gry w tenisa ziemnego dostał kontuzji w kolanie w wyniku czego znalazł się u lekarza który stwierdził uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej po odczytaniu danych z rezonansu – uszkodzenie stopień III łąkotki przyśrodkowej, zlecił operację. Artroskopia kolana została wykonana w prywatnej klinice ponieważ z NFZ okres oczekiwania był bardzo długi. Po operacji mąż bardzo cierpiał z powodu silnego bólu , miał zastosowaną rehabilitację na te kolano a mimo tego jego wniosek został rozpatrzony negatywnie, odmownie.

  Odpowiedz PZU.

  W imieniu PZU Życie SA informuję, że po rozpatrzeniu zgłoszonego roszczenia świadczenie nie może być przyznane.

  Analiza dostarczonej dokumentacji medycznej przez lekarza orzecznika wykazała niewydolność lewego kolana z blokiem stawu, Brak okoliczności urazowych. Ból i „przeskoczenie” ( bo tak napisał mój mąż) w kolanie pojawiły sie spontanicznie podczas gry w tenisa. Nie było sytuacji nagłej lub nietypowej. Doszło do ujawnienia się schorzenia stawu uszkodzenia łąkotki w postaci bloku.
  Z tego tytułu brak jest podstaw do przyjęcia odpowiedzialności za zgłoszone zdarzenie.
  Nadmienię że mąż pierwszy raz w życiu miał taką kontuzję i pierwszy raz w życiu pisał roszczenie do PZU, nigdy wcześniej nie chorował i nie był na L4.
  Bardzo prosze o pomoc co zrobić w tej sytuacji, jesteśmy bardzo zdegustowani odpowiedzią negatywną z PZU.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 15 lutego, 2016 o 12:19

  Uważam, że decyzja jest bezpodstawna. Wypadek spełniał przesłankę zdarzenia nagłego.

  Odpowiedz

  Edyta 22 lutego, 2016 o 22:42

  Witam. Mam pytanie, po skręceniu stawu skokowego lewego w dn. 23 kwietnia 2015r. a następnie 05 czerwca 2015r. ( dwukrotne skręcenie w przeciągu 1,5 m-ca ale w trakcie zwolnienia lekarskiego), po rehabilitacjach i innych zabiegach złożyłam dwa wnioski o odszkodowanie adekwatnie do dat urazów. Z pierwszego urazu – bez żadnej konsultacji telefonicznej i bez otrzymania żadnego pisma-przelano mi kwotę 374 zł i w tym samym dniu otrzymałam sms z tytułu drugiego wypadku aby stawić się za 2 dni na komisję lekarską. Na komisję się stawiłam ale decyzji jeszcze nie mam i stąd moje pytanie, czy mogli przelać mi kwotę bez żadnych konsultacji ze mną i czy mogę się od tej „decyzji” a raczej przelewu odwołać i czy to może mieć wpływ na wydanie drugiej decyzji? I ile mam czasu na złożenie odwołania?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 1 marca, 2016 o 08:55

  Jest możliwa taka sytuacja, ale i tak dostanie Pani decyzję z uzasadnieniem.

  Odpowiedz

  Mateusz 1 marca, 2016 o 21:34

  Witam
  Po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu zaczęły boleć mnie plecy oraz zaczęła drętwieć noga. Lekarz dał mi skierowanie na badania.We wrześniu 2014 wykonałem rezonans magnetyczny, który wykazał przepuklinę oraz wypuklinę kręgosłupa lędźwiowego. Wiosną 2015 rozpocząłem rehabilitacje i leczenie. Czy obecnie (marzec 2016) mogę ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenie grupowego z tytułu uszczerbku na zdrowiu? Jaki jest okres na zgłoszenie uszczerbku?
  Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje pytanie.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 7 marca, 2016 o 12:03

  Przedawnienie co do zasady wynosi 3 lata.

  Odpowiedz

  Kamila 4 marca, 2016 o 14:00

  Witam, niedawno mialam wypadek w pracy. PZU nie uznalo mi odszkodowania. Jak napisac odwolanie?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 7 marca, 2016 o 12:01
  Anna 19 marca, 2016 o 13:29

  płacę ubezpieczenie grupowe NW w PZU. w sierpniu 2015 r skręciłam nogę w stawie skokowym, przez 28 dni miałam unieruchomioną nogę stabilizatorem, byłam na zwolnieniu lekarskim, odbyłam też rehabilitację. Po zgłoszeniu szkody wezwano mnie na komisję lekarską do sąsiedniej miejscowości (poniosłam dodatkowo koszty dojazdu), niestety PZU odmówiło mi wypłaty odszkodowania uzasadniając, że jest to już trzeci uraz tej samej nogi za który wypłacono już 5% uszczerbku i bieżący uraz nie pogłębił trwałego uszczerbku (poprzednie wypłacono w 2006 i 2007 r.). Czy jest szansa na uzyskanie odszkodowania i czy warto się odwoływać?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 25 marca, 2016 o 08:20
  Marcin 1 kwietnia, 2016 o 21:14

  Witam
  Postaram się krótko opowiedzieć moją historię.
  Otóż jestem stolarzem nie z zawodu od prawie 5 lat. W czerwcu 2014 moja skóra została zainfekowana przez nie wiadomo co .. Leczenie trwa do dziś. W grudniu stwierdzono u mnie tzn. w mojej pracy szkodliwe warunki pracy- które mnie uczulają po kilku testach w medycynie pracy stwierdzono chorobę zawodową. Jestem uczulony na 2 rzeczy które są w środowisku mojej pracy lecz które nie mogą zostać wyeliminowane ponieważ jest to podstawowy materiał mojej pracy.
  Dopiero od 23 listopada 2015 jestem na zwolnieniu i zwolnienie traw do dnia dzisiejszego , wiem że mogę przebywać na L4 6 miesięcy ten okres konczy sie pod koniec maja.
  Pani w inspektoracie pracy powiedziała że pismo orzekające moją chorobę zawodowa powinienem złożyć do ZUS po 14 dniach od otrzymania w celu podjęcia postępowania dotyczącego uszczerbku na zdrowiu , dodała także że mogę sie starać o świadczenia rehabilitacyjne ? I teraz moje pytania o co mogę się starać czy należa mi sie jakieś pieniądze za uszczerbek na zdrowiu czy nie ?

  Odpowiedz

  ania 28 kwietnia, 2016 o 19:42

  Dzień dobry. Dnia 9 lutego 2016 roku będąc na zajęciach fitness upadłam po zrobieniu zdjęcia rtg na pogotowiu okazało się że mam skręcony i naderwany staw skokowy założono mi szynę gipsową i zalecno dalsze leczenie pod nadzorem chirurga ortopedy. Jestem ubezpieczona w Warcie jest to grupowe ubezpieczenie ekstrabiznes Plus przedwczoraj otrzymałam pismo od ubezpieczyciela że nie ma podstaw do przyjęcia odpowiedzialności i dokonania wypłaty świadczenia i że za trwały uszczerbek na zdrowiu uważa się zaburzenia czynności uszkodzonego organu narządu lub układu będące następstwem wypadku któremu ubezpieczony uległ w okresie odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń powodujące jego trwałą dysfunkcję. W wyniku analizy dokumentacji medycznej Lekarz orzekający stwierdził że doznany uraz nie pozostawił cech trwałego uszczerbku na zdrowiu. Stąd moje pytanie czy powinnam się odwołać od decyzji Warty? Noga strasznie boli na zmianę pogody i to zostanie już na zawsze…

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 13 maja, 2016 o 11:06

  Oczywiście powinna Pani spróbować, moim zdaniem zachodzi odpowiedzialność.

  Odpowiedz

  Adam 30 kwietnia, 2016 o 09:40

  Witam
  Mam pytanie
  Jestem na chorobowym od 25 stycznia. Do szpitala poszedłem z zapaleniem stawu biodrowego. Tam stwierdzono,że muszę mieć usunięty staw. Na chwilę obecną jestem po usunięciu stawu po dwóch operacjach i czekam na wszczepienie endoprotezy. Łącznie z rehabilitacją na chorobowym będę jeszcze conajmniej 2 miesiące. Czy dostanę z zus jakiekolwiek odszkodowanie??? Czy tylko chorobowe. Proszę o odpowiedź

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 24 maja, 2016 o 20:07

  Nie sądzę. Na jakiej podstawie?

  Odpowiedz

  Henryka 4 maja, 2016 o 14:52

  Witam mój mąż miał wypadek samochodowy ,złożył do ubezpieczyciela o odszkodowanie z polisy NW Zostało przysłane pismo odmowne z powodu negatywnej opisu badania lekarskiego .Maż przestawił zaświadczenie z pobytu na izbie przyjęć oraz z dalszego leczenia w poradni ortopedycznej .Od dnia wypadku czuje się gorzej Proszę o poradę jak ma napisać odwołanie Z góry dziękuje

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 13 maja, 2016 o 11:04

  Czy mąż był sprawcą, czy poszkodowanym?

  Odpowiedz

  Henryka 4 maja, 2016 o 16:33

  Bardzo proszę o wzór pisma w sprawie odwołania od odmownej decyzji lekarskiej w sprawie wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia NW pojazdów.Z poważaniem Henryka

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 13 maja, 2016 o 11:02

  Nie mam takiego wzoru.

  Odpowiedz

  Adrian 16 maja, 2016 o 20:02

  Witam, pół roku temu brałem udział w kolizji tj. byłem kierującym pojazdu uszkodzonego, następnego dnia udałem się do ambulatorium z bólem odcinka szyjnego, na miejscu stwierdzono skręcenie odcinka szyjnego. Po dwóch tygodniach rozpocząłem leczenie u ortopedy, który również stwierdził skręcenie odcinka szyjnego, przez pół roku odwiedziłem ortopedę trzy razy, w miedzy czasie odbyłem konsultacje u neurologa i przeszedłem rehabilitacje. Po zakończonej rehabilitacji złożyłem wniosek do PZU o odszkodowanie z OC sprawcy lecz dostałem decyzje odmowną a w uzasadnieniu mogę przeczytać, iż zgłaszane dolegliwości nie są skutkiem zdarzenia, w którym brałem udział.
  Czy mam podstawy aby odwołać się od tej decyzji i ewentualnie wyjść na drogę sądową? Z góry dziękuje za pomoc.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 24 maja, 2016 o 20:04

  Odwołanie rzadko pomaga, natomiast na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że są podstawy, aby wystąpić na drogę sądową.

  Odpowiedz

  Katarzyna 25 maja, 2016 o 12:54

  Witam,
  Bardzo proszę o informację.
  W dniu 01.01.2016r. źle stanęłam, poczułam silny ból w nodze, noga napuchła, zrobiła się sina. Nie było możliwości poruszenia się. została wezwana karetka, która zawiozła mnie na izbę przyjęć. Zrobiono rtg. Lekarz, który miał w tym dniu dyżur stwierdził załamanie V kości śródstopia. Założono gips. Po m-cu zgłosiłam się do chirurga, który obejrzawszy moje zdjęcia rtg stwierdził, że ewidentnie złamane są dwie kości śródstopia IV i V. Gips nosiłam 5 tyg., , zastrzyki zakrzepowe. Po ściągnięciu gipsu okazało się, że kości do końca nie są zlane.Po tym czasie rehabilitacja (zabiegi krio, magnetronik,laser po 10 zabiegów0 ). Na zwolnieniu lekarskim byłam prawie 4 m-ce. Po 4 miesięcznym zwolnieniu, wizyta kontrolna lekarz wystawił zaświadczenie o zakończeniu leczenia. Złożyłam dokumenty do ubezpieczyciela. Dostałam 2% odszkodowania.
  Mam pytanie, czy w związku z taka decyzją mam prawo odwołać sie o wyższe odszkodowanie?
  Nie ukrywam, że w dalszym ciągu odczuwam niedogodności po tym zdarzeniu. Odczuwam ból przy dłuższym chodzeniu, jakimś wysiłku, poza tym czasami pojawia się sinienie, obrzęk w okolicy kostki i po długości stopy. Utrudnia mi to życie, gdyż mogę chodzić tylko w wybranym rodzaju obuwia.
  Proszę o radę.
  Poza tym, nie mam pojęcia jaki jest czas na odwołanie się od decyzji.

  pozdrawiam Katarzyna

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 31 maja, 2016 o 08:45

  Blog jest poświęcony tematyce odpowiedzialności OC, czasem publikuję coś o innych rodzajach ubezpieczeń. O ubezpieczeniach dobrowolnych pisałem, może Pani znaleźć link przy innych komentarzach do tego wpisu. Zawsze powtarzam, że odpowiedzialność z polisy dobrowolnej wymaga indywidualnej oceny (bo te polisy są po prostu różne).

  Odpowiedz

  Michał 19 czerwca, 2016 o 11:58

  Witam. Doznałem skręcenia lewego kolana i uszkodzenia przyczepu więzadła i jestem ubezpieczony na sumę 100 tys. Bo mam pytanie wypadek miał miejsce w poniedziałek a u lekarza byłem w środe a ubezpieczalnia chce ode mnie dokument udzielenia pierwszej pomocy a ja takiego nie mam ponieważ poszedłem do domu bo uznałem ze nic się nie stało a następnego dnia było już masakrycznie bolało wiec poszedłem jakoś mi się udało do ortopedy który stwierdził u mnie skręcenie. Ubezpieczalnia uznała ze nie mam dokumentu udzielenia pierwszej pomocy to anulowali sprawę a skad mam jr mieć jak nigdzie nie byłem i co mam teraz zrobić ? bo żadna ubezpieczalnia nidy takiego papieru ode mnie nie chciał

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 14 lipca, 2016 o 16:20

  Musi Pan przedstawić dokument od lekarza. Powinien być wystarczający.

  Odpowiedz

  Natalia 7 lipca, 2016 o 15:06

  Dzień dobry
  15 czerwca 2016 r. jechałam do pracy samochodem i doszło do wypadku, nie z mojej winy. Młody chłopak nie dostosował prędkości i wchodząc w zakręt zjechał na przeciwległy pas, którym jechałam ja. Dzięki zachowanej zimnej krwi i niedużej prędkości w czasie jazdy zdążyłam szybko zareagować i zjechałam na pobocze, unikając tym samym zderzenia czołowego, które zdaniem policji byłoby tragiczne w skutkach. Chłopak uderzył w lewą stronę mojego samochodu, wybił lewym lusterkiem szybę, zostałam pokaleczona i karetką przetransportowana do szpitala. Na pogotowiu rany zostały oczyszczone i wróciłam do domu. Tego samego dnia zaczął mi doskwierać silny ból w okolicy kręgów szyjnych, udałam się następnego dnia rano po zwolnienie do lekarza przyjmującego mnie na pogotowiu i ten od razu skierował mnie do ortopedy, podejrzewając uraz kręgosłupa. Od 16 czerwca noszę kołnierz sztywny, mam uszkodzone wszystkie tkanki miękkie, doszło do zerwania, zwichnięcia i skręcenia wiązadeł i stawów w okolicy szyi. Kołnierz muszę nosić przez 6 tygodni, do tego dochodzą liczne stłuczenia lewej ręki i nadgarstka, a jestem leworęczna. W dniu wypadku szkoda na osobie została zgłoszona do PZU, ubezpieczalni sprawcy. Podczas rozmowy telefonicznej pani od razu chciała papiery z pogotowia i powiedziała, żebym nie czekała na zakończenie leczenia. Oczywiście odmówiłam. Na razie dochodzę do siebie, sprawa jest zgłoszona i interesuje mnie, co potem? Odszkodowanie i zadośćuczynienie? Nie mam zielonego pojęcia, co robić, gdyż jest to moja pierwsza sytuacja i nie mam żadnego doświadczenia w tego typu sprawach. Bardzo dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

  Waldek 13 lipca, 2016 o 15:20

  Witam. W dniu 30.06 br miałem wypadek samochodowy, doznałem stłuczenia głowy bez żadnych wstrząsów mózgu ale przez to straciłem częściowo słuch rozpoznanie Głuchołazy czuciowo nerwowa po kolizji drogowej. Zgłosiłem wypadek z OC sprawcy który został ukarany mandatem czy mogę domagać się na chwilę obecną zaliczki na leczenie gdzie wydałem już na leki 500 zł dodam że likwidator skierował mnie na komisje lekarska z Ergo hestii do miasta addalonego o 70 km czy miał takie prawo??? Umawialiśmy na komisje zajmuje się inna firma ICR co mogę teraz zrobić dalej…..?????

  Odpowiedz

  Ozych Kazimierz 18 lipca, 2016 o 19:19

  Witam zakład pracy uznał wypadek w pracy przepuklina kręgosłupa lewostronna C5/C6 PZU już nie .Mam takie pytanie to po co są te komisje BHP i te inne bzdety jak PZU wie lepiej co jest wypadkiem a co nie .Mam 43lata i pierwszy raz spotkałem się z takim czymś wypadek w styczniu operacja w lipcu bólu parę miesięcy gdzie my żyjemy szkoda słów

  Odpowiedz

  Anna 15 września, 2016 o 09:35

  Witam Panie Wojciechu.
  Mam pytanie i powiem szczerze nie wiem co robić.
  W dniu 09.08.2016r. uległam wypadkowi w pracy. Schodząc z drabiny poślizgnęłam się po czym doznałam urazu kolana. Protokół BHP spisany – uznano wypadek w pracy. W związku z upadkiem uszkodzone zostało kolano i jak się później okazało nie tylko. W dniu wypadku pojechałam na pogotowie. Zostałam opatrzona i została podjęta diagnoza, możliwość uszkodzenia wiązadeł. Puszczono mnie do domu nie dając ani zwolnienia nic zero pomocy. Chodziłam do pracy. W dniu 23.08.2016r. ponownie trafiłam do szpitala ponieważ w kolanie zaczęłam czuć jakby ktoś mnie prądem porażał i nie mogłam już stanąć na kolano. Na pogotowiu stwierdzono po raz kolejny uszkodzenie więzadeł – nie robiąc mi żadnych badań tylko opierając się na zdjęciu Rtg i USG (które prywatnie zrobiłam w dniu 10.08.2016r.). Kazano leczyć mi się ambulatoryjnie. Od 23.08.2016r. jestem już na zwolnieniu bo nie mogę stanąć na nodze. Trzy dni później ponownie trafiłam na pogotowie, ponieważ moja noga przestała reagować (od kolana w dół) po prostu ją ciągnełam. Na pogotowiu stwierdzono po badaniach (neurolog bo ortopeda nic nie widział). Podejrzenie uszkodzenia nerwu piszczelowego, zaniki czucia (w kk dolnych nieznacznie osłabione zginacze podeszwowe stopy, osłabiony prawy odr skokowy, osłabienie czucia na bocznej powierzchni prawego podudzia i w obrębie stopy (strona grzebiota i podeszwowa)obustronne odr. podeszwowy, obj. rozciągowe (-). Dostałam skierowanie na rezonans magnetyczny. Zrobiłam go prywatnie ponieważ okres oczekiwania na rezonans na NFZ z adnotacją pilne był na styczeń 2017r. Z rezonansu wyszło uszkodzenie II/III stopnia więzadła krzyżowego przedniego więzadlo pogrubiałe obrzęknięte o zatartej budowie włóknistej. Więzadło tylnie krzyżowe pogrubiałe o zachowanej ciągłości. Znaczny obrzęk maziówki w tylnej części stawu podtorebkowego. Pogrubienie i zmieniony sygnał przyczepu udowego wiązadła pobocznego przyśrodkowego. Obrzęk tkanek przedrzepkowych. Niewielka ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym. Niewielki obrzęk ciała tłuszczowego Hoffy oraz wysięk w kaletce podrzepkowej głębokiej.
  Lekarz ortopeda u którego byłam po badaniu i sprawdzeniu wyników stwierdził Zwichnięcie skręcenie naderwanie stawów i wiązadeł kolana. uszkodzenie ACL, objawy ubytkowe z.n. tibialis, osłabienie czucia w przestrzeni pp I-II, osłabienie siły prostowników stopy.
  Po złożeniu dokumentacji w ubezpieczeniu grupowym Allianz dostałam odpowiedź o odmowie wypłaty świadczenia!!!!!! – telefonicznie kontaktując się sama z nimi. Pismo jeszcze nie przyszło.
  W moim ubezpieczeniu grupowym mam opcję Trwały uszczerbek na zrowiou, zwrot kosztów leczenia poniesionych na terenie RP w związku z wypadkiem ( przesłałąm faktury za rezonans i USG).
  Proszę o pomoc czy w takim przypadku mam się odwoływać ? Noga nadal nie jest sprawna jest ciągnięta przeze mnie Boli i piecze w kolanie. Jest niestabilna i zaczynam odczuwać już boleści w lewym kolanie ponieważ obciążam teraz lewe kolano aby odciązyć prawe. Proszę o pomoc.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 26 listopada, 2016 o 13:40

  Pani sprawa wymaga szczegółowej oceny, proszę o kontakt na maila, jeśli jest Pani zainteresowana.

  Odpowiedz

  Izabela 17 października, 2016 o 15:28

  witam mam pytanie maz mial w maju wypadek, i dopiero teraz skączyl leczenie a dokladniej mial operacje kolana usuneli mu czesc łekotki, do czerwca byl ubezpiecziny w warcie a od czerwca w pzu (ubrzpieczenie grupowe )do ktoergo ubezpieczyciela ma sie zglosic o odszkodowanie z tytulu uszczerbku na zdrowiu

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 9 listopada, 2016 o 16:37

  Do poprzedniego.

  Odpowiedz

  Marek 29 listopada, 2016 o 17:12

  Witam,
  czy raz ustalony trwały uszczerbek na zdrowiu danego organu obowiązuje przez całe życie, czy przez jakiś określony czas.
  PZU odmówiło mi wypłaty odszkodowania za skręcenie stawu skokowego (ustalone na badaniu lekarskim 2% trwałego uszczerbku na zdrowiu) ponieważ w 2008 również doznałem skręcenia tej samej kostki (wtedy też ustalono 2% trwałego uszczerbku na zdrowiu) i odszkodowanie wypłacono.
  PZU powołało się na paragraf 18 ust 4 Ogólnych warunków ubezpieczenia zgodnie z którym % trwałego uszczerbku na zdrowiu ustala się jako różnicę stanu danego organu przed nieszczęśliwym wypadkiem, a stanem istniejącym po wypadku.
  Czy jest sens się odwoływać od decyzji? Jeżeli tak to jakich argumentów użyć?

  Odpowiedz

  Patrycja 1 grudnia, 2016 o 15:51

  Witam, czy po odwołaniu od decyzji za otrzymane odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia dobrowolnego, ubezpieczyciel może zmniejszyć procentowy uszczerbek na zdrowiu i trzeba będzie zwrócić otrzymane odszkodowanie? Proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 3 stycznia, 2017 o 11:55

  Teoretycznie tak może być, ale w praktyce z czymś takim się nie spotkałem.

  Odpowiedz

  emila 9 grudnia, 2016 o 20:52

  Dzien dobry maz mial wypadek w pracy zlamal piete od czerwa 20015 roku przebywal do grudnia na zolnueniu pozniej dostal na 12 miesiecy zasilek rechabilitacyjny w listopadzie 2016. Skonczyl zasilki lekarz zakonczyl leczenue zlozyl do pzu o szkode i dostal 4 % i chcialby sie odwolac prosze o pomoc nap odwolania .

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 3 stycznia, 2017 o 11:58

  Prawdopodobnie są podstawy do otrzymania jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy.
  Proszę zerknąć do tego wpisu: odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

  Odpowiedz

  ELŻBIETA 16 grudnia, 2016 o 14:55

  Witam Pana mam pytanie uległam wypadkowi w pracy właśnie będę składać o wypłatę chorobowego, a następnie o odszkodowanie do zus-u. Ale składałam wczoraj do PZU o odszkodowanie gdyż dodatkowo opłacam w je w pracy jest ono chyba grupowe ale już dziś dostałam telefon że za 5 dni mam komisję czy to źle wróży????, bo z reguły zaocznie chyba to robią a tu bach komisja. Jeżeli chodzi o uszkodzenia to skręcenie i stłuczenie stawu łokciowego, stłuczenie nadgarstka i kciuka, wszystko to lewa ręka.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Jadwiga 2 stycznia, 2017 o 18:38

  Witam,
  Mój mąż wszedł butem na wkręta w pracy. Poszedł do lekarza pierwszego kontaktu w karcie informacyjnej rozpoznano uraz lewej stopy przez ukucie wkrętem i dostał skierowanie do poradni chirurgicznej. W poradni chirurgicznej lekarz zaczął dłubać w ranie i zaraził go gronkowcem, a w karcie napisał, że jest to odcisk. Po drugiej wizycie skierował mnie do szpitala, ponieważ palec zaczął się robić czarny. Izba przyjęć w szpitalu skierowała go na oddział chirurgiczny. Chirurg w szpitalu stwierdził, że będzie amputował palec i część kości śródstopia. Po amputacji mąż jest po amputacji obecnie pół roku. Mąż złożył dokumenty o odszkodowanie do PZU. Ubezpieczalnia przyznała stały uszczerbek na zdrowiu, ale nie chce wypłacić pieniędzy. Pisząc, że nie ma w dokumentach choroby. Co możemy dalej robić? Już raz odwoływaliśmy się i odpowiedź była taka sama.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 3 stycznia, 2017 o 11:20

  W mojej ocenie należy zbadać podstawy odpowiedzialności szpitala za zakażenie skutkujące koniecznością amputacji.

  Odpowiedz

  Mateusz 23 stycznia, 2017 o 17:22

  Dzień dobry. 1 kwietnia 2016 w pracy doznałem skręcenia kolana, tego samego dnia udałem się do lekarza ortopedy który stwierdził skręcenie kolana z przemieszczeniem przedziału bocznego kolana P LCL, dostałem lekarstwa przeciwzapalne i przeciwbólowe, 3 tygodnie chodziłem do pracy. Po 3 tygodniach wizyta kontrolna gdzie nie nastąpiła żadna poprawa. Dostałem skierowanie na MRI. Wynik MRI mnie przerazil oto i on: \” Cechy niewygojonego złamania chrzestno-kostnego na powierzchni obciążanej LFC w przedziale środkowym z towarzyszącym obrzękiem wokół. Cechy złamania chrzęstna-kostnego w tylnym przedziale LTC także z obrzękiem szpiku w sasiedztwie. Poza tym struktury kostne bez cech nieprawidłowej przebudowy. Chrząstka na powierzchniach obciążonych klykci w przedziale przyśrodkowym w SUP o gładkich zarysach prawidłowej grubości. Łąkotka przyśrodkowa bez zmian, róg przedni nieznacznie wysunięty poza zarysy szpary stawowej. Łąkotka boczna bez zmian. Więzadło krzyżowe przednie zerwana większośc włókien przyczepu udowego Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe Więzadło poboczne boczne i więzadło poboczne przyśrodkowe prawidłowe z cechami uszkodzenia l stopnia w odcinkach proksymalnych Więzadło właściwe rzepki ze skostnieniem 5 mm w okolicy przyczepu piszczelowego po przebytej jałowej martwicy Przyczep mięśnia czworogłowego uda prawidlowy Chrzestny kąt wcięcia bruzdy miedzykłykciowej 151 stopni. Rzepka bez cech przebudowy kostnej, prawidłowo ustawiona. Troczki rzepki prawidłowe. Chrząstka rzepki I powierzchni udowej SRU prawidtowej grubości, z ogniskami chondromalacji ll stopnia. Okolica dolu podkolanowego prawidłowa . Niewielki obrzęk ciała tluszczowego nadrzepkowego Umiarkowana ilość plynu w obu zachyłkach nadrzepkowych do 7 mm.\” oczywiście skierowanie do szpitala i rekonstrukcja. Długa droga po rekonstrukcji sprawność nogi ograniczona. Brak pełnego zgiecia i wyprostu katowego oraz osiowego . Dodatkowo czuje staw kolanowy na zmianę pogody. Przedział biodrowo piszczelowy boli niezależnie od pogody przy moim maksymalnym zakręsie wyprostu jak i zgiecia. Jak zdarzy mi się doprowadzić do wyprostu nogi to czuję niestabilnosc. Pod kolanem tam gdzie wkrecana była śruba czuje skostniala gólke tak jakby śruba nie była wkrecana, dodam że jak dotykam to boli. W dniu dzisiejszym byłem na komisji zusowskiej lekarz orzecznik stwierdził ograniczona ruchowosc stawu kolanowego deficytu 10 stopni i wyszczuplania uda 1 cm i tylko to Badał toteż przyznał 5% uszczerbku na zdrowiu. . Na MRI nawet nie patrzył nie słuchał co mnie boli. Jestem totalnie zawiedziony i rozczarowany tyle cierpienia po rekonstrukcji brak sprawności jak poprzednio. Czy odwoływać się od orzeczenia i czego się spodziewać. Proszę o radę.

  Odpowiedz

  Mateusz 23 stycznia, 2017 o 19:38

  Dzień dobry. 1 kwietnia 2016 w pracy doznałem skręcenia kolana, tego samego dnia udałem się do lekarza ortopedy który stwierdził skręcenie kolana z przemieszczeniem przedziału bocznego kolana P LCL, dostałem lekarstwa przeciwzapalne i przeciwbólowe, 3 tygodnie chodziłem do pracy. Po 3 tygodniach wizyta kontrolna gdzie nie nastąpiła żadna poprawa. Dostałem skierowanie na MRI. Wynik MRI mnie przerazil oto i on: \” Cechy niewygojonego złamania chrzestno-kostnego na powierzchni obciążanej LFC w przedziale środkowym z towarzyszącym obrzękiem wokół. Cechy złamania chrzęstna-kostnego w tylnym przedziale LTC także z obrzękiem szpiku w sasiedztwie. Poza tym struktury kostne bez cech nieprawidłowej przebudowy. Chrząstka na powierzchniach obciążonych klykci w przedziale przyśrodkowym w SUP o gładkich zarysach prawidłowej grubości. Łąkotka przyśrodkowa bez zmian, róg przedni nieznacznie wysunięty poza zarysy szpary stawowej. Łąkotka boczna bez zmian. Więzadło krzyżowe przednie zerwana większośc włókien przyczepu udowego Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe Więzadło poboczne boczne i więzadło poboczne przyśrodkowe prawidłowe z cechami uszkodzenia l stopnia w odcinkach proksymalnych Więzadło właściwe rzepki ze skostnieniem 5 mm w okolicy przyczepu piszczelowego po przebytej jałowej martwicy Przyczep mięśnia czworogłowego uda prawidlowy Chrzestny kąt wcięcia bruzdy miedzykłykciowej 151 stopni. Rzepka bez cech przebudowy kostnej, prawidłowo ustawiona. Troczki rzepki prawidłowe. Chrząstka rzepki I powierzchni udowej SRU prawidtowej grubości, z ogniskami chondromalacji ll stopnia. Okolica dolu podkolanowego prawidłowa . Niewielki obrzęk ciała tluszczowego nadrzepkowego Umiarkowana ilość plynu w obu zachyłkach nadrzepkowych do 7 mm.\” oczywiście skierowanie do szpitala i rekonstrukcja. Długa droga po rekonstrukcji sprawność nogi ograniczona. Brak pełnego zgiecia i wyprostu katowego oraz osiowego . Dodatkowo czuje staw kolanowy na zmianę pogody. Przedział biodrowo piszczelowy boli niezależnie od pogody przy moim maksymalnym zakręsie wyprostu jak i zgiecia. Jak zdarzy mi się doprowadzić do wyprostu nogi to czuję niestabilnosc. Pod kolanem tam gdzie wkrecana była śruba czuje skostniala gólke tak jakby śruba nie była wkrecana, dodam że jak dotykam to boli. W dniu dzisiejszym byłem na komisji zusowskiej lekarz orzecznik stwierdził ograniczona ruchowosc stawu kolanowego deficytu 10 stopni i wyszczuplania uda 1 cm i tylko to Badał toteż przyznał 5% uszczerbku na zdrowiu. . Na MRI nawet nie patrzył nie słuchał co mnie boli. Jestem totalnie zawiedziony i rozczarowany tyle cierpienia po rekonstrukcji brak sprawności jak poprzednio. Czy nie uważacie Państwo że to jakaś kpina z tym %? Czy odwoływać się od orzeczenia i czego się spodziewać. Proszę o radę.

  Odpowiedz

  Magdalena 31 stycznia, 2017 o 20:21

  Witam
  Proszę o pomoc
  Po pierwsze -miałąm w 2016,08,03-2016,08,06 rozoznanie było takie przewlekły zespół cieśni powięziowej przedziału przedniego podudzia prawego. zastosowano leczenie: fasciotomia przedziału przedniego podudzia prawego.
  wysłane zostały dokumenty do pzu i w odpowiedzi z pzu dostałam takie pismo ze po rozpatrzeniu zgłoszpnego roszczenia świadczenie nie może zostać przyznane.przedstawiona dokumentacja medyczna wykazałą ze przeprowadzona operacja chirurgiczna nie znajduje się w wykazie operacji chirurgicznych.
  ja oczywiście się nie zgadzam z tym ponieważ musiałąm wydac sporo pieniędzy na leczenie rehabilitacje prywatna i jest to uszczerbek na zdrowiu jest to zadkie schorzenie i czy jest szansa odwolujac się albo wystepujac na droge sadowa
  po drugie od 2016,12,05-2016,12,07 miałam rozpoznanie zespół bólowy kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. zastosowano leczenie: w warunkach sali operacyjnej wykonano blokadę diagnostyczno-leczniczą zewnątrzoponową na wysokości L3-L2.
  dziki tej blokadzie mogę w miare funkcjonować i uważam ze sa to uszczerbki na zdrowiu i również z ubezpieczalni dostałam podobna odpowiedz jak wyżej. i co teraz proszę o pilna odpowiedz pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech 21 marca, 2017 o 17:42

  Witam mam pewien problem LEKARZ ORZECZNIK USTALIŁ USZCZER NA ZDROWIU NA 9% PZU POMNIEJSZYŁO MI WYPŁATĘ ODSZKODOWANIA Z 9% NA 3% ARGUMENTUJĄC TO TYM ŻE W 2003r WYPŁACILI MI 6% . ALE TO BYŁ INNY URAZ W 2003 BYŁO TO SKRĘCENIE STAWU KOLANOWEGO A W 2016 PĘKNIĘCIE ŁĄKOTKI I NADERWANIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO . Cz y argumentacja PZU jest zasadna,

  Odpowiedz

  Arek 15 września, 2017 o 18:47

  Dzień dobry,

  w niedługim czasie przejdę operację usunięcia torbieli w kości pięty. Czy za ten uraz przysługuje mi odszkodowanie? jeżeli tak jak obliczyć % uszczerbku, ponieważ nie ma czegoś takiego w tabelach ubezpieczyciela, jest jedynie usunięcie kości pięty. Nie jako jest to usunięcie kawałka kości ale nie całej.

  Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 15 listopada, 2017 o 13:20

  Uważam, że powinno się uwzględnić odpowiednio uraz podobny wymieniony w taryfikatorze.

  Odpowiedz

  Waldek 8 października, 2017 o 14:50

  Dzien dobry.
  Wypadek – upadek ze schodow skrecenie stawu skokowego III st S93.8 po paru dniach parestezje czucia, drwtwienier, mrowienie dodatkowo lekarz stwierdził G57.8 inne mononeuropatie konczyny dolnej i moje pytanie czy w/w schorzenie czyli uszkodzenie nerwu strzalkowego prawego podchodzi pod tabele uszczerbkow allianz jako utrata kończyny lub władzy nad poszczególnymi konczynami czyli konczyna dolna – stopa w stawie skokowym????

  Odpowiedz

  grzes 13 października, 2017 o 22:11

  witam mam pytanie,jesli lezalem w szpitalu odniedzieli do wtorku to licza się 3 dni pobytu czy 2 dni?

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 14 listopada, 2017 o 12:13

  To kwestia matematyczna, ale jak dla mnie 3 🙂

  Odpowiedz

  jacek 13 lutego, 2018 o 16:33

  Mialem uraz kolana . Zrobiono mi arstoskopie i wyszlo uszkodzenie lakotki przysrodkowej wyciecie rogu i naderwanie wiezadla przedniego . Aviva nie chce zaplacic odszkodowania z nw . Urazu nabawilem sie wychodzac z auta noga mi sie wykrecila lewa .

  Odpowiedz

  Krzysztof 1 marca, 2018 o 18:26

  Dobry wieczór,

  Jeśli dobrze rozumiem, to po operacji przepukliny, która wystąpiła z mojego powodu (dźwignięcie), to jeśli 6 miesięcy po zabiegu odnowiła się powyżej szwów, stosując się do zaleceń lekarza, ale tego od razu nie zauważyłem, to mogę zapomnieć o jakiejkolwiek rekompensacie lub pomocy finansowej w leczeniu ze strony szpitala?

  Serdecznie pozdrawiam,

  Odpowiedz

  kazimierz 15 czerwca, 2018 o 18:26

  Trzy lata temu skręciłem staw skokowy, zerwała się torebka stawowa i zerwały się dwa więzadła strzałkowo-skokowo przedni i piętowo- strzałkowe. Poza tym oszczypała sie kość z kostki i do tej pory pływa. PZU wypłacił mi 1% odszkodowania. Potrzebna była operacja, na którą czekałam ( chodząc cały czas w stabilizatorze) 3 lata. obecnie jestem już po, i czas rehabilitacji trwa 3,5 miesiąca. Czy w związku z tym mogę ponownie ubiegać się o odszkodowanie – kontynuacja leczenia?

  Odpowiedz

  karol 21 września, 2018 o 17:58

  Mam pytanie czy dostanę jakiekolwiek odszkodowanie za odme lud za usunięcie szczytu pluca lewego ?

  Odpowiedz

  Katarzyna 8 listopada, 2018 o 23:31

  Witam serdecznie,
  Mam mały problem. W wyniku wypadku komunikacyjnego złamałam rękę. Sprawca wypadku przyznał się do winy. Z powodu choroby onkologicznej nie mogłam stawić się do sądu na przesłuchanie. Muszę napisać wniosek do sądu, że nie chcę od sprawcy odszkodowania na uszczerbku na zdrowiu. Wystarczy mi odszkodowanie z OC. Czy pomoże mi pan to sformułować tak, abym mogła wysłać pismo do sądu i tym samym zakończyć sprawę jak najszybciej? Z góry dziękuję
  Pozdrawiam
  K

  Odpowiedz

  Siwek 9 grudnia, 2018 o 10:57

  Witam.ja bym chciał się dowiedzieć a nie zabardzo wiem gdzie szukać odpowiedzi na pytanie „czy po zabegu usunięcia torbielą ze stawu kolanowego mogę się starać o jakiekolwiek odszkodowanie??jestem na zwolnieniu lekarskim już 4 tyg.

  Odpowiedz

  bogusława 17 grudnia, 2018 o 14:32

  Mam mały problem chciałam zapytać odnośnie odwołania sie ponownego .Zostałam potrocona przez samochud w 2017r złozyłam dokumetacje do PZU w lipcu zostało mi pszelana kwota śmieszna na konto bez wezwania mnie na komisje .Chciałam zapytac bo chciała bym sie odwołac do PZU tylko nie wiem jak prosze o porade i pomoc mam54 lata POZDRAWIAM

  Odpowiedz

  Paweł 5 lutego, 2019 o 14:04

  witam 17.12.2018 doznalem urazu skrecenia stawu skowowego w pracy przy wykonywaniu codziennych obiawiazkow na zwolnieniu bylem 5tyg noga nadal jest utrzymywana w ortezie. Byl sporządzony protokół BHP byl swiadek zdarzenia a firma ubezpieczeniowa Compensa odmowila mi prawa do swiadczenia odszkodoawnia.czy moge sie odwolywac jakie mam pismo wystosowac dodam ze jest to ubezpieczenie grupowe

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 6 października, 2015 o 16:47

  To zależy jaką ma Pan polisę…

  Odpowiedz

  Magda 15 czerwca, 2015 o 13:46

  To polisa pzu życie złamanie zdążyło sie w sklepie

  Odpowiedz

  Wojciech Drapała 16 czerwca, 2015 o 09:33

  Powinna Pani przejrzeć OWU i ewentualnie złożyć odwołanie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: