Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Odszkodowanie za utratę wartości pojazdu po wypadku

Wojciech Drapała19 maja 201412 komentarzy

Właściciel pojazdu uszkodzonego przez osobę trzecią, oprócz kosztów naprawy czy kosztów najmu pojazdu zastępczego, może otrzymać odszkodowanie za utratę wartości pojazdu po wypadku.

Nie każdy pojazd traci wartość handlową po kolizji.

Przede wszystkim pojazd powinien być nie starszy niż 3 – 6 lat.

Poza tym w przypadku samochodów osobowych i terenowych ustalenie ubytku wartości możliwe jest jeżeli:

  • co do zasady jest to pierwsze uszkodzenie pojazdu o charakterze kolizyjnym,
  • uszkodzenia pojazdu są tego rodzaju, że ich naprawa jest technicznie i ekonomicznie uzasadniona, czyli po prostu naprawa jest opłacalna,
  • uszkodzone są elementy lakierowane, elementy nadwozia lub rama pojazdu,
  • uszkodzony pojazd jest w dobrym stanie technicznym.

Jak zatem z tego wynika, nie wszystkie pojazdy doznają utraty wartości po kolizji.

Czynnikami wpływającymi na odszkodowanie za utratę wartości pojazdu po wypadku są przede wszystkim:

  • wartość rynkowa pojazdu przed kolizją,
  • liczba miesięcy użytkowania pojazdu,
  • stopień uszkodzenia nadwozia i/lub ramy,
  • całkowity koszt naprawy pojazdu.

Jak łatwo zauważyć, odszkodowanie za za utratę wartości pojazdu po wypadku będzie tym wyższe, im pojazd był droższy, krócej używany i w większym stopniu uszkodzony.

Często się jednak zdarza, że uszkodzony pojazd jest w leasingu.

Wówczas uprawnionym do odszkodowania za utratę wartości jest leasingodawca, ponieważ to on jest jego właścicielem. Wielu leasingodawców jednak pozwala, aby odszkodowanie za utratę wartości pojazdu przypadło leasingobiorcy. W tym celu będziesz potrzebował pełnomocnictwa, aby polubownie odzyskać to odszkodowanie.

Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi Ci lub leasingodawcy wypłaty odszkodowania za utratę wartości pojazdu. Wówczas będziesz mógł założyć sprawę w sądzie.

Jednak musisz pamiętać, że na etapie sądowego dochodzenia roszczenia o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu samo pełnomocnictwo do odbioru odszkodowania nie wystarczy i musisz mieć cesję wystawioną przez leasingobiorcę. Nie powinieneś się o to martwić, ten dokument leasingobiorcy też wystawiają bez żadnych problemów. W przypadku samochodu, na który otrzymałeś kredyt, a który jest współwłasnością banku, sytuacja jest podobna.

Drugą ważną rzeczą, o której powinieneś wiedzieć, to że wysokość utraty wartości handlowej najlepiej zlecić rzeczoznawcy samochodowemu, ponieważ samemu jest to dosyć trudne. Wykonanie wyceny kosztuje od 200 do 300 zł. Dzięki wycenie będziesz dokładnie wiedział ile samochód stracił na wartości i o jaką kwotę możesz się ubiegać.

Jak dochodzę tego odszkodowania dla moich klientów, to zawsze wcześniej zlecamy wykonie ekspertyzy.

Tak czy inaczej, możesz spróbować samodzielnie wyliczyć utratę wartości handlowej pojazdu w oparciu o instrukcję Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERTMOT (nr 1/2009 z dnia 12 lutego 2009 roku).

Instrukcja określa dokładne zasady ustalania utraty wartości handlowej pojazdów. Dokument ten jest dostępny w Internecie.

W oparciu o ten dokument możesz samemu ustalić wysokość ubytku wartości handlowej w przybliżeniu.

Możliwa wysokość odszkodowania – wypłaconego polubownie przez zakład ubezpieczeń:

Przykładowo: pojazd Hyundai ix35,

Data szkody: 11.09.2014 roku,

Wartość pojazdu w dniu zakupu: 84.000 zł,

Data nabycia pojazdu: 15.07.2014 roku,

Wysokość odszkodowania: 3.000 zł.

Więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

Jeżeli Twój pojazd utracił na wartości, napisz do mnie, a ja poprowadzę Twoją sprawę o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu po wypadku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 569 435e-mail: sekretariat@wdrapala.pl

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin 6 listopada, 2014 o 01:11

jestem właścicielem zakładu naprawczego, jestem bardzo zianteresowany prezentowanymi przez Pana zagadnieniami, ostatnio również jako poszkodowany.

Odpowiedz

Wojciech Drapała 6 listopada, 2014 o 08:12

Dziękuję za komentarz. W takim razie zachęcam do subskrypcji bloga 🙂
W krótce poruszę zagadnienie odmowy zapłaty ubezpieczyciela za naprawę i sporu pomiędzy warsztatem a klientem, o to kto ma pokryć koszty naprawy w takiej sytuacji. Zapraszam.

Odpowiedz

Kate 10 lipca, 2015 o 08:36

Ja również jestem właścicielem auta terenowego, które brało udział w kolizji. Spełnia ono wszystkie z wymienionych parametrów, tyle tylko, że auto w grudniu 2014 skończyło 6 lat. W chwili kolizji miało 6,5 roku czy więc nie występuje spadek jego wartości rynkowej?

Odpowiedz

Wojciech Drapała 14 lipca, 2015 o 14:52

Trudno mi powiedzie. Najlepiej jak skonsultuje to Pani z rzeczoznawcą.

Odpowiedz

natalia 22 sierpnia, 2016 o 15:00

Dzień dobry,
jeszcze jedno zagadnienie w sprawie utraty wartości pojazdu; TU zażądało wykazania szkody, tj. udowodnienia, że auto faktycznie straciło na wartości. Cyt. „w myśl art. 435 § 1 w związku z art. 436 kodeksu cywilnego zobowiązaniem Ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej sprawcy szkody jest wyrównanie osobie poszkodowanej poniesionej szkody. Odszkodowanie prowadzi do wyrównania różnicy pomiędzy stanem majątkowym poszkodowanego, który powstał po wystąpieniu zdarzenia powodującego uszczerbek a stanem, jaki by w jego majątku istniał, gdyby zdarzenie nie nastąpiło.
Kluczowym warunkiem przyznania odszkodowania jest zatem udowodnienie, że osoba występująca
z roszczeniem jest faktycznie poszkodowanym – poniosła w wyniku zdarzenia konkretną,
udowodnioną stratę w majątku. ” jak poradzić sobie z takim argumentem? czy faktycznie mam obowiązek udowodnienia, że poniosłam stratę? jak miałabym to zrobić?

Odpowiedz

Wojciech Drapała 26 sierpnia, 2016 o 21:03

Myślę, że najlepszym sposobem będzie zlecenie ekspertyzy rzeczoznawcy samochodowemu, o czym z resztą wspomniałem we wpisie. Ja też zlecam takie ekspertyzy dla moich klientów. Wówczas wiemy, „na czym stoimy”.

Odpowiedz

irek 23 stycznia, 2017 o 17:33

witam . samochod kupiony 20 . 12 2016 . zdarzenie 28 12 2016 . wartośc samochodu 70 .000 . wartość naprawy to 11.000 w autoyzowanym serwisie . przyznana watość utraty wartośći samochodu 1000 pln . czyli wartość naprawy to blisko 16 5 % natomiast utrata wartośći to ok 1% naprawa polegała na wymianie progu orza drzwi .pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz 10 listopada, 2017 o 19:15

Dziekuje za informacje, aczkolwiek nurtuje mnie kwestia definicji „charakter kolizyjny” czy to oznacza cokolwiek nawet najmniejsze kosmetyczne naprawy? Czy jest to moze związane z kolizja gdzie potrzeba wymienić cześć konstrukcyjna

Odpowiedz

Wojciech Drapała 14 listopada, 2017 o 11:11

Podam przykład, jeśli np. zderzak nie został naprawiona, a zaszpachlowany, to wówczas zwrot powinien się należeć.

Odpowiedz

Mariusz 10 listopada, 2017 o 20:16

Informujemy, iż nie znajdujemy podstaw wyliczenia rynkowego ubytku wartości pojazdu – zgodnie z Instrukcją Stowarzyszenia Rzeczoznawców Samochodowych rynkowy ubytek wartości pojazdu występuje w przypadku pierwszego uszkodzenia pojazdu o charakterze kolizyjnym. W/g analizy szkód, w pojeździe wystąpiła wcześniejsza szkoda AC o charakterze kolizyjnym.
Pierwsza szkoda miała charakter kosmetyczny a obecna niestety konstrukcyjny czy w takim przypadku mogę ciagle ubiegać się o utratę wartości auta?

Odpowiedz

Wojciech Drapała 13 listopada, 2017 o 09:05

Uważam, że w takim przypadku poprzednie uszkodzenie nie wyklucza roszczenia za utratę wartości handlowej.

Odpowiedz

Józef 13 września, 2018 o 18:57

Mam pytanie związane z tematem. Auto jest leasingowane, Towarzystwo Leasingowe nalicza sobie kilka opłat (zgodnie z tabelą TOP), za zgłoszenie szkody, za upoważnienia do odbioru, … Naprawa jest pokrywana z OC sprawcy. TU sprawcy już mi odpowiedziało że tych opłat nie zwrócą. Coś mi to nie pasuje. Proszę o komentarz.
Pójście do sądu jest mało prawdopodobne, bo koszty własne przekroczą ewentualną rekompensatę. I pewnie na to liczy TU.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: