Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela o odszkodowaniu za koszty najmu pojazdu zastępczego

Wojciech Drapała        29 września 2014        13 komentarzy

odwołanie od decyzji ubezpieczycielaTym razem kilka słów o odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela o kosztach najmu pojazdu zastępczego na czas naprawy. Wzór jest do pobrania tutaj.

Jeśli śledzisz mojego bloga, to dobrze wiesz, że jeżeli naprawiasz swój samochód, który ucierpiał w wypadku z winy innego kierowcy, to możesz wynająć auto zastępcze, a ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić Ci wynikające z tego koszty.

Nie będę się rozpisywał, jak wyliczać czas potrzebnej naprawy – o tym możesz przeczytać tutaj.

W tym miejscu chciałbym zasygnalizować , co jest ważne w odwołaniu.

Moim zdaniem najważniejsze jest opisanie przebiegu likwidacji szkody z podaniem dni, kiedy jaka czynność miała miejsce.

Czyli: zgłoszenie szkody, oględziny, sporządzenie kosztorysu przez warsztat, weryfikacja kosztorysu przez ubezpieczyciela, zamówienie części, dostarczenie części, naprawa.

Jeżeli kontaktem z ubezpieczycielem zajmował się warsztat, to poproś o potrzebne informacje.

Druga bardzo ważna rzecz: załącz do odwołania dokumentację szkodową, a więc dokumenty potwierdzające okoliczności, o których napisałem powyżej.

Dostępny na mojej stronie wzór ułatwi Cię sporządzenie odwołania.

Więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciej Kwiecień 22, 2015 o 16:52

Witam,
Mogę wykorzystać wzór odwołania Dotyczącej odszkodowania za koszty najmu pojazdu zastępczego przy szkodzie całkowitej jeżeli auto było środkiem trwałym w DG i było niezbędne do jej prowadzenia?
Mogę podpierać się wymienionym w piśmie wyrokiem Sądu Najwyższego?
Oczywiście mam taki sam problem jak większość osób odwiedzający Pana blog.

Odpowiedz

Maciej Kwiecień 22, 2015 o 17:04

Przepraszam źle zaadresowałem treść pytania, miało trafić pod wpis o odwołaniu przy szkodzie całkowitej 😉

Odpowiedz

Wojciech Drapała Kwiecień 23, 2015 o 12:30

Nie szkodzi 🙂 .

Odpowiedz

Wojciech Drapała Kwiecień 23, 2015 o 12:30

Tak, oczywiście.

Odpowiedz

Maciej Maj 4, 2015 o 18:35

Panie Wojciechu,

Jaki czas ma ubezpieczyciel na odniesienie się do odwołania? i jakie skuteczne kroki można poczynić w przypadku kiedy TU jednak odmówi wypłaty różnicy za wynajem auta zastępczego?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Maj 6, 2015 o 11:15

Temat terminu odpowiedzi na odwołanie był omawiany wielokrotnie, proszę odszukać właściwy wątek 🙂
W przypadku odmowy zostaje droga sądowa. Tę drogę uważam za jedyną skuteczną.

Odpowiedz

Maciej Maj 8, 2015 o 19:07

OK, zaraz wszystko odszukam.

Jakie mam szanse osobiście ( bez pełnomocnika ) wygrać sprawę o dopłatę reszty kwoty za wynajem auta zastępczego?

Odpowiedz

Arek Sierpień 13, 2015 o 12:49

Dzień dobry,

ubezpieczyciel w ogole nie uznal zasadnosci wynajmu auta z uwagi na zbyt mala ilosc przejechanych kilometrów (ok 100km dziennie przez 9 dni), stwierdzil, ze wynajem nie był celowy, ze moza go bylo zastąpic korzystaniem np. z taksówek.
Co mozna zamiescic w odwolaniu, na co się powołac?

Pozdrawiam serdzecznie,

Odpowiedz

Mirosław Grudzień 9, 2015 o 12:18

Witam. mam pytanko związane z wynajmem auta zastępczego. Moje auto uległo uszkodzeniu na skutek spadających dachówek na parking. Zgłosiłem ubezpieczycielowi sprawcy szkode i poprosiłem o auto zastępcze, gdyż dojeżdżam do pracy około 60 km. Jak się okazało po dwóch tygodniach Warta nie otrzymała od właściciela budynku potwierdzenia zaistnienia szkody, ponadto warta nie chce mi już auta zastępczego przedłużać… Powołują się na to, iż auto winno już być naprawione (technologiczny czas naprawy), a ja zostaje bez auta. Przeczytałem pana blok i z niego wyczytałem, że mogę się o tej decyzji odwołać, proszę o informację w jaki sposób i na co się skutecznie powołać…
Pozdrawiam, Mirosław

Odpowiedz

Wojciech Drapała Grudzień 9, 2015 o 19:37

Rzeczywiście ma Pan kłopotliwą sytuację. Jednak zasadniczo najem przy szkodzie kiedy naprawa jest opłacalna obejmuje czas potrzebny do naprawy pojazdu. Czyli poszkodowany nie powinien zwlekać z naprawą, jeśli wynajmuje samochód, do czasu decyzji ubezpieczyciela.

Odpowiedz

Kris Październik 5, 2016 o 18:05

Witam potrzebuje pomocy wskazowek itd. Chce napisac odwolanie od decyzji ubezpieczyciela poniewaz nie chca mi zwrocic pelnej kwoty za faktury za parking oraz samochod zastepczy. Dla informacji powiem ze uznano szkode calkowita w moim samochodzie – kolizja nie z mojej winy. Owszem jezeli chodzi o stawke dzienna za parking to policzyli tak jak na fakturze, z tym ze nie 23 dni tylko 8. Dlatego potrzebuje wskazowki porady jak poprawnie napisac takie odwolania. Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Odpowiedz

kRZYSZTOF Kwiecień 16, 2018 o 08:54

WITAM SERDECZNIE MAM TAKIE PYTANIE MIAŁEM KOLIZJE MÓJ SAMOCHÓD ULEGŁ ZNISZCZENIU DOSTAŁEM SAMOCHÓD ZASTĘPCZY MIAŁ BYĆ DO CZASU NAPRAWY MOJEGO AUTA LECZ UBEZPIECZALNIA ZABRAŁA MI GO PO PARU DNIACH GDZIE NIE BYŁEM W STANIE NAPRAWIĆ SWOJEGO PONIEWAŻ NIE WYPŁACILI ODSZKODOWANIA I ZANIŻYLI ODSZKODOWANIE GDZIE RZECZOZNAWCA NAPISAŁ ZE SZKODA PRZEKRACZA WARTOŚĆ RYNKOWA CZYLI SZKODA CAŁKOWITA OPIEKUN NIE PODPARŁ SIĘ DOKUMENTOM RZECZOZNAWCY I WYCENIŁ MÓJ POJAZD NA NIE CAŁE 3000 PLN Z TEGO CO MI WIADOMO TO POJAZD ZASTĘPCZY POWINIENEM MIEĆ DO CZASU NABYCIA NOWEGO POJAZDU LUB WYPŁATY ODSZKODOWANIA ALE WYSZŁO INACZEJ SAMOCHÓD ZASTĘPCZY ZABRANY I PO TRZECH TYGODNIACH DOPIERO WYPŁATA ODSZKODOWANIA ZOSTAWILI MNIE BEZ AUTA GDZIE MAM DZIECI Z ORZECZENIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI I DZIECI W WIEKU SZKOLNYM KTÓRYCH TRZEBA BYŁO WOZIĆ 5 KM DO SZKOŁY I SAMOCHÓD BYŁ POTRZEBNY CO MOŻNA ZROBIC W TAKIEJ SYTUACJI JAKIE PISMO NAPISAĆ Z GÓRY DZIĘKUJE

Odpowiedz

Krzysztof Kwiecień 16, 2018 o 09:44

WITAM SERDECZNIE MAM TAKIE PYTANIE MIAŁEM KOLIZJE MÓJ SAMOCHÓD ULEGŁ ZNISZCZENIU DOSTAŁEM SAMOCHÓD ZASTĘPCZY MIAŁ BYĆ DO CZASU NAPRAWY MOJEGO AUTA LECZ UBEZPIECZALNIA ZABRAŁA MI GO PO PARU DNIACH GDZIE NIE BYŁEM W STANIE NAPRAWIĆ SWOJEGO PONIEWAŻ NIE WYPŁACILI ODSZKODOWANIA I ZANIŻYLI ODSZKODOWANIE GDZIE RZECZOZNAWCA NAPISAŁ ZE SZKODA PRZEKRACZA WARTOŚĆ RYNKOWA CZYLI SZKODA CAŁKOWITA OPIEKUN NIE PODPARŁ SIĘ DOKUMENTOM RZECZOZNAWCY I WYCENIŁ MÓJ POJAZD NA NIE CAŁE 3000 PLN Z TEGO CO MI WIADOMO TO POJAZD ZASTĘPCZY POWINIENEM MIEĆ DO CZASU NABYCIA NOWEGO POJAZDU LUB WYPŁATY ODSZKODOWANIA ALE WYSZŁO INACZEJ SAMOCHÓD ZASTĘPCZY ZABRANY I PO TRZECH TYGODNIACH DOPIERO WYPŁATA ODSZKODOWANIA ZOSTAWILI MNIE BEZ AUTA GDZIE MAM DZIECI Z ORZECZENIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI I DZIECI W WIEKU SZKOLNYM KTÓRYCH TRZEBA BYŁO WOZIĆ 5 KM DO SZKOŁY I SAMOCHÓD BYŁ POTRZEBNY CO MOŻNA ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI JAKIE PISMO NAPISAĆ Z GÓRY DZIĘKUJE

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: