Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Tragiczny wypadek auta z łosiem na autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego a odpowiedzialność GDDKiA

Wojciech Drapała05 listopada 20142 komentarze

Kilka dni temu mogliśmy usłyszeć o wypadku spowodowanym przez wbiegającego na autostradę łosia. Zdarzenie to zakończyło się tragicznie. Kierowca poniósł śmierć na miejscu. Pasażerka, żona kierowcy, wylądowała w szpitalu.

Wypadek miał miejsce na autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Osobiście jeździłem tą drogą co najmniej kilkadziesiąt razy, dlatego na ten przypadek nie mogłem nie zwrócić uwagi. Postanowiłem zrobić małą prasówkę dotyczącą tego wypadku.

Po przeczytaniu kliku informacji prasowych mogę stwierdzić, że kazus autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego w kontekście niebezpieczeństwa ze strony dzikiej zwierzyny i odpowiedzialności zarządcy jest godny uwagi z kilku powodów.

Po pierwsze, jak wskazują relacje prasowe, nie był to pierwszy tego rodzaju wypadek w tym miejscu. Podobny wypadek zdarzył się we wrześniu 2012 roku.

Po drugie, GDDKiA znała problem łosi występujących na trasie obwodnicy (GDDKiA dysponowała chociażby informacją pochodząca z raportu środowiskowego i wiedzą o poprzednim wypadku).

Po trzecie, GDDKiA była świadoma zbyt niskich ogrodzeń wzdłuż trasy i była informowana o tym przez stowarzyszenie SISKOM.

Po czwarte, na drogach, na których istnieje możliwość napotkania zwierząt dzikich, zarządca drogi ma obowiązek umieścić odpowiedni znak ostrzegawczy (A-18b). Obwodnica Mińska Mazowieckiego nie jest oznakowana w ten sposób.

Według  mnie nie ma przeciwwskazań prawnych, aby na autostradach również umieszczać znaki ostrzegające o dzikich zwierzętach. Choć można podważać sam sens umieszczania takich znaków na drodze o statusie autostrady, gdyż na tego rodzaju drodze problem powinien być eliminowany przez zastosowanie rozwiązań technicznych, które całkowicie eliminują możliwość wtargnięcia niebezpiecznej zwierzyny.

Temu również mają służyć przepisy techniczno-budowlane dotyczące autostrad.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury stanowi, że autostrada powinna być ogrodzona, a na ciągach migracji zwierząt oraz występowania grubej zwierzyny dzikiej ogrodzenie powinno mieć co najmniej 2 metry wysokości. Jak wynika z informacji prasowych, obwodnica Mińska na znacznym odcinku jest ogrodzona siatką o wysokości jedynie 1,5 metra. Jest to ewidentnym naruszeniem.

Czy zarządca drogi – w tym wypadku GDDKiA – może odpowiadać za szkodę spowodowaną przez dzikie zwierzę?

W orzecznictwie sądowym zarysował się pogląd o istnieniu związku przyczynowego pomiędzy szkodą a zaniechaniem zarządcy drogi np. w postaci nieumieszczenia znaku ostrzegającego o występowaniu zwierząt dzikich.

Dlatego, biorąc pod uwagę opisane wyżej okoliczności, można rozważać odpowiedzialność GDDKiA za wypadek.

Z drugiej strony warto odnotować opinie, że 2-metrowe ogrodzenie nie stanowi przeszkody dla łosia. W takim wypadku w grę mogłaby wchodzić również odpowiedzialność Skarbu Państwa (Ministra Infrastruktury) za wadliwe rozporządzenie.

Więcej na temat wypadku przeczytasz tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 569 435e-mail: sekretariat@wdrapala.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bartek 26 maja, 2015 o 21:56

Witam,
od jakiegoś czasu znak ostrzegający o dzikich zwierzętach pojawił się z obu stron wjazdu na obwodnicę autostradową. Czy oznacza to, że sprawa jest rozwiązana? Nie daj Boże w razie wypadku … nie dostanę odszkodowania bo nie zachowałem prędkości??? Jakiej, … minimalnej dopuszczalnej na autostradzie czyli chyba 40km/h? Przecież byłoby to śmieszne. Co robić w razie zderzenia np z łosiem? Przecież sprawa jest kuriozalna. Ktoś zapewne przytulił znaczną ilość pieniędzy, bo z tego co się orientuję ogrodzenia nie zostały wymienione, a na szczęście choć nie jestem przesądny odpukać ale nikomu się nic nie stało.

Odpowiedz

Wojciech Drapała 3 czerwca, 2015 o 07:15

Dokładnie, ogrodzenia nie zostały wymienione na całym odcinku. GDDKiA ma najwyraźniej inne priorytety.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: