Zaniżenie kosztów naprawy przez zakład ubezpieczeń

Wojciech Drapała        25 września 2014        7 komentarzy

3615417155_95cc9a7981_mPrzyczyny zaniżonej wypłaty odszkodowania z OC sprawcy za koszty naprawy auta mogę być następujące:

1. zastosowanie tzw. amortyzacji części (czyli pomniejszenia ich wartość z powodu ich „zużycia”),

2. zastosowanie w kalkulacji cen części nieoryginalnych, tańszych zamienników (pochodzących od tzw. alternatywnych dostawców),

3. zaniżenia stawki za prace warsztatu naprawczego,

4. nieuwzględnienie uszkodzeń w pojeździe jako nie mających związku ze szkodą.

Ad. pkt. 1 i 2:

Ubezpieczyciel nie może dokonać takiego zabiegu przy likwidacji szkody, chyba że zastosowanie części nowych i/lub oryginalnych powoduje wzrost wartości całego samochodu. Jak łatwo się domyślić taka sytuacja może mieć miejsce w zasadzie w odniesieniu do samochodów starszych, powypadkowych, wyeksploatowanych.

Ad. pkt. 3:

Orzecznictwo mówi, że poszkodowany może dowolnie wybrać zakład naprawczy i nie musi szukać warsztatu najtańszego lub oferującego średnie ceny. Niemniej jednak możesz powołać się na ceny (stawki) innych warsztatów z rynku lokalnego (np. załącz wydruki cenników).

Ad. pkt 4:

Te okoliczności mogą być trudne dowodowo. Zastanów się czy nie masz świadka, zdjęć lub innych dowodów potwierdzających, że pojazd został uszkodzony przy danej kolizji lub że wcześniej nie był uszkodzony. Jeżeli masz świadka, poproś go o napisanie oświadczenia i załącz je do odwołania.

Więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 569 435e-mail: sekretariat@wdrapala.pl

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Styczeń 2, 2015 o 13:15

Witam Panie Wojciechu . Mam problem z firmą ubezpieczeniową Proama i chciałbym prosić o radę . Firma Proama 5 krotnie zaniżyła mi kosztorys naprawy . Zaproponowali mi 900 zł . Udałem się więc do serwisu i zleciłem rzeczoznawcy sporządzenie kosztorysu . Kosztorys sporządzony przez rzeczoznawce opiewał na kwotę 4900 zł . Ponadto znalazł wiele nieprawidłowości takich jak :
-Wycena robiona na modelu mojego auta ale w najuboższej wersji , w sedanie , i automacie gdzie taki model jest tańszy od mojego o ok 5000 zł .
-Na moim aucie zastosowano bardzo drogi lakier perłowy z specjalnym efektem wizualnym a Proama uwzględniła mi zwykły czarny metalic .
-Tylni zderzak nadaje się wyłącznie do wymiany a Proama karze mi lakierować połamany zderzak.
-Stwierdzono że części były orginalne i w nienaruszonym stanie , Pan z Proamy wmawia mi że odpada mi szpachla co podobno widzi na zdjęciach a auto było uszkodzone .
Chcę dodać że opinia mojego rzeczoznawcy i rzeczoznawcy Proamy pokrywa się , wszystko neguje pracownik który siedzi w biurze 500 km dalej …
Od kiedy wspomniałem o drodze sądowej dostaje telefony z Proamy mające na celu zastraszyć mnie i zmusić do zmiany decyzji . Dokładnie przestudiowałem wszystkie ustawy o których Pan mówi na swoim blogu i wiem jakie prawa mi przysługują . Konsultanci z TU wszystko negują . Np mówię Panu z Proamy że zderzak nadaje się do wymiany a nie do lakierowania a on mi mówi o szpachli i zaniżeniu wartości . W żaden logiczny sposób nie mogę się porozumieć z TU . Dodatkowo dzisiaj dostałem telefon , że być może zweryfikują kosztorys dotyczący zderzaka ale wyłącznie poprzez naprawę i rachunki oraz w warunkach warsztatowych … Prosiłbym o radę czy w moim przypadku warto jest występować na drogę sądową . Serdecznie dziękuję za Pańską pomoc i Pozdrawiam .
Z poważaniem
Michał Bar

Odpowiedz

Jarosław Kwiecień 12, 2016 o 14:15

Panie Michale, z ciekawości jak zakończyła się sprawa? Mam podobnie i zamierzam iść do sądu ca PROAMA

Odpowiedz

Tomek Listopad 13, 2015 o 17:50

Witam. Ja mam następujące pytanie. Nie zgadzam się z wysokością wyceny szkody i zamierzam złożyć odwołanie. Czy jeżeli odbiorę przyznaną mi zanizoną kwotę odszkodowania będę mógł złożyć odwołanie i dochodzić się zwiększenia odszkodowania? Dodam, że nie przesłałem TU mojego rachunku bankowego ani Upoważnienia do przelania środków na rachunek bankowy , związku z tym dostałem infomację, że przyznaną mu kwotę mogę odebrać w banku. Czy to normalna praktyka?

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 17, 2015 o 07:33

Nie zamknie to Panu drogi do dalszego odszkodowania. Może Pan spokojnie brać odszkodowanie.

Odpowiedz

Agnieszka Kwiecień 8, 2016 o 15:24

Witam. Mam pytanie do pana. Czy przy stwierdzeniu szkody całkowitej można starać się o większą kwotę i w jakim czasie trzeba napisać dowołanie? Mogę się starać o jakieś odszkodowanie jeżeli lekarz nie stwierdził uszczerbku na zdrowiu a chodzę w kołnierzu ortopedycznym? proszę o pomoc.

Odpowiedz

Joanna Październik 18, 2016 o 19:13

Witam Pana moje pytanie brzmi czy przy zalaniu domu firma ubezpieczeniowa może odmówić mi wymiany paneli w całym pomieszczeniu? Fachowiec twierdzi ,iż jest to wręcz śmieszne a demontaż części spowoduje uszkodzenie reszty.Ponadto nie mam możliwości dokupienia desek tego samego rodzaju.Czy jest jakaś podstawa prawna ,na którą można się powołać?Dziekuje

Odpowiedz

Wojciech Drapała Listopad 9, 2016 o 16:36

W takim wypadku oczywiście nie może odmówić.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@wdrapala.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: