Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Czy mogę wycofać się z oświadczenia o spowodowaniu kolizji drogowej?

Wojciech Drapała28 sierpnia 2014Komentarze (1)

We wpisie Oświadczenie sprawcy kolizji – kiedy spisywać i co powinno zawierać? omawiałem kwestię, czy poszkodowany w kolizji drogowej powinien poprzestać na odebraniu od sprawcy pisemnego oświadczenia o jego winie czy też powinien wzywać na miejsce zdarzenia policję.

Tym razem chciałbym poruszyć taką kwestię:

Dochodzi do kolizji drogowej. Na miejscu podpisujesz oświadczenie, że to Ty spowodowałeś wypadek. Nie wzywasz policji. Po czym następnego dnia dochodzisz do wniosku, że to być może nie Ty spowodowałeś wypadek, tylko drugi uczestnik. Ewentualnie, że Ty co najwyżej się do wypadku przyczyniłeś, a wina jest obopólna.

Co robić w takiej sytuacji?

Wbrew pozorom takie przypadki się zdarzają. Będąc uczestnikiem kolizji działasz pod wpływem stresu, czasem poddajesz się argumentacji drugiego kierowcy lub po prostu od Twojego egzaminu na prawo jazdy upłynęło już kilka i nie pamiętasz, na czyją korzyść konkretną sytuację rozstrzygają przepisy prawa ruchu drogowego.

Pamiętaj, że możesz wycofać się z takiego oświadczenia sprawcy kolizji.

Co zatem zrobić, aby wycofać się z własnego oświadczenia?

Po prostu napisz kolejne oświadczenie relacjonujące przebieg zdarzenia drogowego. Napisz, że w poprzednim oświadczeniu nie uwzględniłeś danej okoliczności lub że dana okoliczność ze względu na konkretny przepis/zasadę prawa ruchu drogowego ma inne znaczenie.

Wyślij to oświadczenie do swojego ubezpieczyciela, ubezpieczyciela sprawcy oraz do samego sprawcy. Twoje oświadczenie będzie brane pod uwagę na nowo i może doprowadzić do uznania, że to nie Ty byłeś winny wypadku.

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: