Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Czy ubezpieczyciel może nakazać naprawę pojazdu w określony sposób?

Wojciech Drapała09 grudnia 201413 komentarzy

Jak wiemy, częstą przyczyną sporów ubezpieczeniowych jest zaniżanie kosztów naprawy przez zakład ubezpieczeń. Polega to w szczególności na wyliczaniu kosztów naprawy w oparciu o tzw. części alternatywne (czyli części nieoryginalne) i stosowaniu tzw. potrąceń amortyzacyjnych.

O dziwo, zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, kiedy ubezpieczyciel w kosztorysie wskazuje, jak poszkodowany ma naprawiać samochód i że ma go naprawić z zastosowaniem części oryginalnych i nowych… gdyż naprawa na zamiennikach nie przywróci pojazdu do stanu sprzed szkody lub że koszty naprawy wskazane przez poszkodowanego są… zaniżone.

Taką praktykę obserwuję co raz częściej.

Dzieje się tak wówczas, gdy ubezpieczyciel chce dokonać rozliczenia w postaci szkody całkowitej, wykazując nieopłacalność naprawy.

Takie postępowanie ubezpieczyciela uważam za nieprawidłowe i niezgodne z prawem.

To poszkodowany ma prawo decydować w jaki sposób i w jakim zakładzie naprawi swój pojazd. Uprawnienie to nie może być ograniczane przez ubezpieczyciela. Tym samym poszkodowany będzie mógł dokonać naprawy na zamiennikach bądź skorzystać ze zniżki otrzymanej w serwisie naprawczym, unikając szkody całkowitej i otrzymując odszkodowanie za naprawę.

Więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: