Osoba poszkodowana ma prawo dochodzenia odszkodowania za straty poniesione w wypadku drogowym, w miejscu pracy, jak i w innych okolicznościach. Osoby, które ucierpiały w zdarzeniu drogowym, mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, jak i na podstawie innych form ubezpieczenia, takich jak np. wykupiona polisa na życie. Aby jednak wypłata odszkodowania z OC sprawcy mogła zostać zrealizowana, niezbędne jest zgłoszenie szkody oraz dostarczenie odpowiednich dokumentów. W jaki sposób przeprowadzić wypłatę odszkodowania z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia i co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie w sprawiedliwej i adekwatnej kwocie do poniesionych strat?
Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku – kiedy przysługuje?
Towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą odpowiedzialność za szkody majątkowe, jak i niematerialne zaistniałe na skutek wypadku komunikacyjnego. Osoby poszkodowane mogą ubiegać się o świadczenie finansowe z OC sprawcy, które ma pokryć straty materialne i niematerialne będące skutkiem danego zdarzenia. To nie tylko pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji, ale też naprawy pojazdu czy strat emocjonalnych.
Odszkodowania z OC sprawcy można dochodzić w przypadku, gdy kierowca ten posiada ważne ubezpieczenie. Jeżeli nie ma OC lub sprawca wypadku uciekł z miejsca kolizji drogowej, można dochodzić odszkodowania, które pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Kiedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie?
Aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku drogowego, konieczne jest zgłoszenie takiego roszczenia w ciągu 3 lat od wydarzenia. Mają do tego prawo również poszkodowani, u których problemy ze zdrowiem pojawiły się nie bezpośrednio po wypadku komunikacyjnym.
Po złożeniu stosownego wniosku i niezbędnej dokumentacji towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu kilku dni rozpatruje dany przypadek i deklaruje kwotę, jaką proponuje w ramach zadośćuczynienia. Niestety często sumy te są znacznie zaniżane. Dlatego warto składać odwołanie i wnioskować o korzystniejszą kwotę. Wyższe odszkodowanie można wywalczyć zarówno w postaci negocjacji i mediacji, a także na drodze sądowej.
Więcej odpowiedzi na pytania o odszkodowania znajdziesz w tym artykule: https://odszkodowaniezocblog.pl/odszkodowanie-bez-tajemnic-8-najczesciej-zadawanych-pytan/
Aby uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy, warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie. Kompleksowe usługi tego typu świadczy Kancelaria adwokacka Drapała. Uzyskanie wysokiego odszkodowania na własną rękę, odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela, jak i samodzielna walka w sądzie rzadko kiedy przynosi pozytywny skutek. Natomiast skierowanie sprawy do sądu i profesjonalna pomoc prawnika często kończy się o wiele wyższą kwotą wypłaconego świadczenia.
Komu przysługuje odszkodowanie i jakie dokumenty należy złożyć?
Odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy przysługuje każdej osobie poszkodowanej, która w wypadku komunikacyjnym poniosła straty materialne lub zdrowotne. Uzyskanie odszkodowania jest jednak możliwe w sytuacji, gdy poszkodowany dostarczy odpowiednią dokumentację.
Aby można było przeprowadzić likwidację szkody, trzeba dostarczyć ubezpieczycielowi:
- oświadczenie o zdarzeniu drogowym wypełnione i podpisane na miejscu kolizji lub wypadku,
- opis okoliczności zdarzenia,
- dane sprawcy wypadku,
- numer polisy OC sprawcy wypadku,
- spisaną markę samochodu i numer rejestracyjny sprawcy.
Ponadto można dołączyć także rachunek za holowanie samochodu, wynajem auta zastępczego i wszelkie inne dowody na poniesienie strat. Wówczas zwiększymy szansę na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy w wyższej kwocie.
Jeżeli na skutek zdarzenia ucierpiało też zdrowie poszkodowanego, do towarzystwa ubezpieczeniowego należy dostarczyć także wszelką dokumentację medyczną, a także rachunki i zaświadczenia o poniesionych kosztach leczenia, rehabilitacji, dojazdów na niezbędne zabiegi itp. Im więcej dokumentów zgromadzimy w związku z uszczerbkiem, tym większe szanse na uzyskanie odpowiedniej wysokości odszkodowania. W przypadku uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem możemy też starać się o odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy u własnego ubezpieczyciela z polisy, jeżeli taką posiadamy. Można wówczas dostać odszkodowanie zgodnie ze stawką zawartą w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych i warunkach polisy.
Data ostatniej aktualizacji: