Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Odszkodowanie za najem samochodu zastępczego a szkoda całkowita (cz. 1).

Wojciech Drapała13 czerwca 20142 komentarze

Do napisania tego postu natchnęła mnie jedna z ostatnio przeczytanych decyzji, w której ubezpieczyciel wymierzył odszkodowanie z OC za najem samochodu.

Stwierdzono w niej, że odszkodowanie przysługuje za dwa tygodnie najmu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że poszkodowany wynajmował pojazd przez ponad miesiąc, naprawa pojazdu była ekonomicznie nieopłacalna (co stwierdził również sam ubezpieczyciel), a poszkodowany uzyskał odszkodowanie z tytułu szkody całkowitej dopiero po wspomnianym miesiącu.

Mimo utartej praktyki orzeczniczej sądów takie sytuacje nie są odosobnione!

Za jaki okres poszkodowany powinien uzyskać odszkodowanie z OC za najem pojazdu zastępczego w przypadku tzw. szkody całkowitej? 

W ocenie Rzecznika Ubezpieczonych czas koniecznego najmu obejmuje okres od dnia zniszczenia pojazdu do dnia, w którym poszkodowany może nabyć podobny pojazd, nie dłuższy niż do dnia zapłaty odszkodowania. Takie stanowisko prezentują również sądy powszechne oraz Sąd Najwyższy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 września 2004 roku, sygn. akt IV CK 672/03, niepublikowany, uchwała SN z dnia 22.11.2013 roku (sygn. akt III CZP 76/13), Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26.11.2002 roku wydanym w sprawie sygn. akt V CKN 1397/00, niepublikowany.

Zatem co do zasady poszkodowany powinien otrzymać odszkodowanie z OC za najem samochodu zastępczego za okres do dnia uzyskania odszkodowania za szkodę całkowitą.

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: