Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Odszkodowanie z OC za najem pojazdu zastępczego a brak decyzji zakładu o odszkodowaniu za naprawę

Wojciech Drapała20 sierpnia 201444 komentarze

W ostatnim czasie zaobserwowałem dziwną praktykę zakładów ubezpieczeniowych, w których zakłady wstrzymują się z wydaniem decyzji określającej odszkodowanie z OC sprawcy.

Polega ona na tym, że:

poszkodowany (którego pojazd uległ uszkodzeniu w wypadku nie z jego winy) wynajmuje pojazd zastępczy. Oddaje pojazd do warsztatu naprawczego i zgłasza szkodę. Następnie czeka na decyzję ubezpieczyciela o rozliczeniu szkody. W końcu czekanie bardzo się przedłuża, a nawet przekracza ustawowy 30-dniowy termin na wydanie decyzji.

Sytuacja taka jest niezmiernie kłopotliwa dla poszkodowanego.

Może się on spotkać z odmową zwrotu wydatków za najem, jeśli okaże się ostatecznie, że naprawa jego pojazdu była opłacalna, a samochód można było naprawić w ciągu kilku dni.

W bardziej komfortowej sytuacji jest poszkodowany, którego pojazd nie nadaje się do naprawy (szkoda całkowita). Wówczas zakład ubezpieczeń ma obowiązek zapłaty kosztów najmu aż do dnia otrzymania przez poszkodowanego odszkodowania za szkodę całkowitą (oraz dodatkowo za kilka dni na nabycie innego pojazdu). Tę kwestię na blogu już opisywałem we wpisie Odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego a szkoda całkowita (cz. 4).

Co zatem powinieneś zrobić jako poszkodowany, aby uniknąć ryzyka odmowy zapłaty kosztów najmu pojazdu zastępczego i otrzymać pełne odszkodowanie z OC sprawcy?

1. zgłosić szkodę niezwłocznie po wypadku i wynajęciu pojazdu – najlepiej jeszcze w tym samym dniu (choć 1-2 dniowe opóźnienie nie powinno mieć znaczenia),

2. oddać pojazd do naprawy z prośbą o jej wycenę,

3. umówić się z rzeczoznawcą ubezpieczyciela na oględziny pojazdu (z reguły to ubezpieczyciel inicjuje takie oględziny), czynności te można też wykonać za pośrednictwem warsztatu,

4. po otrzymaniu kosztorysu od zakładu ubezpieczeń zlecić rozpoczęcie naprawy,

5. jeśli nie zgadzasz się z kosztorysem ubezpieczyciela, przedstaw mu kosztorys warsztatu (to też możesz zrobić za pośrednictwem warsztatu),

6. po otrzymaniu weryfikacji kosztorysu warsztatu powinieneś zlecić naprawę (jeśli z wyliczeń wynika, że naprawa jest opłacalna).

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółową informacją, jak wyliczać zasadny czas najmu pojazdu w związku naprawą własnego pojazdu, zapraszam Cię do lektury Najem pojazdu zastępczego. Technologiczny, organizacyjny i rzeczywisty czas naprawy – cz. 1

Działanie zgodne ze wskazaną instrukcją jest wyrazem współdziałania poszkodowanego z ubezpieczycielem. Dzięki temu nie spotkasz się z zarzutem przyczynienia się do zwiększenia szkody i otrzymasz pełne odszkodowanie z OC sprawcy za wydatki na najem auta zastępczego.

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: