Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Odszkodowanie za smagnięcie biczem

Wojciech Drapała07 marca 201616 komentarzy

odszkodowanie za smagnięcie biczemPoszkodowani w wypadkach komunikacyjnych często zadają pytanie jakie przysługuje odszkodowanie za smagnięcie biczem (zwane również urazem typu whiplash).

Mechanizm urazu

Do tego urazu często dochodzi u kierowców i pasażerów pojazdów uderzonych przez inny pojazd w tył ich pojazdu. W wyniku urazu dochodzi do skręcenia i/lub  naderwania odcinka szyjnego kręgosłupa oraz innych uszczerbków. Jest to efekt gwałtownego ruchu głowy.

Pierwsze objawy urazu smagnięcia biczem

Bezpośrednio po wypadku osoba poszkodowana może nawet nie dostrzegać i nie odczuwać pierwszych objawów urazu. Z tego też powodu uczestnicy zdarzeń nie wzywają służb medycznych czy Policji na miejsce zdarzenia. Jedna po pewnym czasie (np. po kilku godzinach lub nawet wcześniej) osoba poszkodowana może odczuwać:

 • ból głowy
 • ból kręgosłupa szyjnego
 • sztywność karku
 • ograniczone możliwości poruszania szyją

Jeżeli ból pojawia się po wypadku, a poszkodowany trafi na SOR, wówczas lekarz może:

 • przeprowadzić rutynowe badania takie jak RTG,
 • skierować do ortopedy,
 • zalecić korzystanie z kołnierza ortopedycznego,
 • zlecić rehabilitację,
 • zalecić dalsze wizyty kontrolne (np. u neurologa),
 • nakazać oszczędzanie się i odpoczynek,
 • wydać zwolnienie l4.

Konsekwencje i dolegliwości urazu smagnięcia biczem (whiplash)

Zdarza się, że dolegliwości trwają kilka tygodni lub kilka (a czasem nawet kilkanaście) miesięcy. Tak długi okres odczuwania dolegliwości, leczenia i rekonwalescencji, rehabilitacji, ograniczeń w życiu osobistym, zawodowym i rodzinnym, a czasem konieczność korzystania z opieki lub pomocy innej osoby, oraz poniesione wydatki na leczenie mogą stanowić dla poszkodowanego istotną szkodę i krzywdę.

 

Smagnięcie biczem – odszkodowanie i zadośćuczynienie

Poszkodowany przez uraz smagnięcia biczem otrzyma:

 • zwrot kosztów leczenia, lekarstw, badań, wizyt lekarskich, rehabilitacji,
 • zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych,
 • odszkodowanie za utracone dochody z powodu przebywania na L4,
 • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (czyli ekwiwalent za ból, cierpienie i niedogodności związane z urazem),

Z moich obserwacji wynika, że na etapie postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciele dosyć wybiórczo podchodzą do kwestii zwrotu nawet za tak oczywiste kwestie jak wydatki na wizyty lekarskie, badania czy rehabilitację.

Natomiast tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę poszkodowani mogą liczyć na kwoty na poziomie od 500 zł do 2.000 zł.

Smagnięcie biczem – odmowa wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia

Zdarzają się również przypadki, że ubezpieczyciel nie uznaje związku przyczynowego i odmawia zapłaty jakiejkolwiek kwoty (uważam, że sytuacja jest dosyć częsta). Ubezpieczyciele wykorzystują fakt, że tego rodzaju obrażenie nie jest uwidocznione w badaniach RTG i MRI (zazwyczaj) i twierdzą, że uszczerbek nie został udowodniony. Oczywiście jeśli w konkretnym przypadku istnieje taki związek, to stanowisko ubezpieczyciela jest nieprawidłowe. Niekiedy ubezpieczyciela kwestionują samą krzywdę poszkodowanego.

Smagnięcie biczem – trwały uszczerbek, długotrwały uszczerbek,

Uraz smagnięcia biczem może wywołać skręcenie lub naderwanie kręgosłupa szyjnego. W praktyce tego rodzaju uraz kwalifikuje się niekiedy jako trwały uszczerbek, a czasami jako długotrwały uszczerbek lub po prostu czasowy rozstrój zdrowia. Należy przede wszystkim pamiętać, że nie tylko trwały uszczerbek, ale również przemijający rozstrój zdrowia może stanowić podstawę do wypłaty odszkodowania.

Smagnięcie biczem – odszkodowanie na drodze sądowej

Ubezpieczyciel często nie zmieni swojego stanowiska w kwestii odmowy wypłaty odszkodowania lub jeżeli ewidentnie zaniżył odszkodowanie (lub zadośćuczynienie) nawet po odwołaniu.

Natomiast na drodze sądowej zadośćuczynienie i odszkodowanie za skręcenie kręgosłupa w zadowalającej wysokości jest możliwe do odzyskania.

W sprawie sądowej poszkodowany jest w korzystniejszej sytuacji, ponieważ uszczerbek jest oceniany przez biegłego lekarza, obiektywnego i niezależnego, a sąd ma obowiązek uwzględnić całokształt okoliczności sprawy.

Na przyznane kwoty będą miały wpływ m. in.:

 • czas leczenia i trwania dolegliwości bólowych,
 • czy występują inne dolegliwości i powikłania – ograniczenia w poruszaniu głową, kończynami, drętwienie kończyn, niedowład kończyn, zaburzenia równowagi itp,
 • czy uszczerbek rozwija się w kierunku zespołu bólowego,
 • konieczność i czas noszenia kołnierza ortopedycznego,
 • czy była rehabilitacja i ile trwała, czy w przyszłości będzie potrzeba ponawiania rehabilitacji, czy rehabilitacja była bolesna,
 • wykluczenie lub ograniczenie w wykonywaniu ról społecznych i zawodowych oraz możliwości dotychczasowego spędzania czasu czy wykonywania czynności (np. bóle po wysiłku, bóle po pozostawaniu przez dłuższy czas w określonej pozycji) oraz konieczność korzystania z pomocy osób trzecich, ograniczenia w realizowaniu planów życiowych,
 • efekty uboczne leczenia – np. problemy żołądkowe po dłuższym okresie przyjmowania silnych leków przeciwbólowych,
 • ilość wizyt u lekarzy.

W rezultacie na drodze sądowej zadośćuczynienie i odszkodowanie za uraz biczowy może wynieść kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie.

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: