Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej a sprawa sprzed 2008 roku

Wojciech Drapała22 września 2015Komentarze (0)

Jakiś czas temu analizowałem pewien kazus, który dotyczył roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej.

Jest rok 2002. Dochodzi do tragicznego wypadku. Ginie w nim mężczyzna. Pozostawia po sobie żonę i dwójkę małoletnich dzieci.

Niedługo po tym rodzina zmarłego otrzymuje od ubezpieczyciela sprawcy wypadku odszkodowanie za śmierć męża i ojca. Dzieci otrzymują dodatkowo rentę.

Dwa lata później, dzięki wyrokowi sądowemu, rodzina otrzymuje uzupełniające odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej.

Mija kilka lat od tej chwili. W 2008 roku wchodzi w życie art. 446 § 4 kc, wprowadzający roszczenie o zadośćuczynienie dla najbliższych członków rodziny zmarłego.

Po tej zmianie członkowie rodziny występują z roszczeniem o zadośćuczynienie za śmierć ojca i męża. Zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty. Argumentuje, że w sprawie znajduje zastosowanie art. 23 kc (który zalicza do dóbr osobistych więź między bliskimi). Jednakże w sprawie należy stosować również art. 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który wyłącza te uprawnienia przeciwko ubezpieczycielowi. Powołuje się na jakiś wyrok sądu z Gdańska. Dodatkowo wskazuje, że zmiana z 2008 roku odnosi się do przypadków zaistniałych po wprowadzeni tego przepisu.

Czy postępowanie zakładu ubezpieczeń jest zgodne z prawem?

Odpowiedź brzmi: NIE!

Zakład ma częściową rację. Do spraw sprzed wprowadzenia art. 446 § 4 kc nie stosuje się. Jednakże rodzinie zmarłego będzie przysługiwało zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej na podstawie art. 23 kc i 448 kc, nawet jeśli członkowie rodziny wcześniej otrzymali odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej.

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: