W 2023 roku na polskich drogach doszło do blisko 21 tysięcy wypadków i kolizji, wskutek których odniesione zostały obrażenia, a niektórzy ponieśli śmierć. W związku z tym zaistniała nie tylko potrzeba natychmiastowej pomocy i późniejszej rekonwalescencji, ale również otrzymania określonej sumy z ubezpieczenia. Jak się za to zabrać i od czego zacząć odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych? Sprawdź, jak przejść przez całą procedurę samodzielnie, na co trzeba uważać w sposób szczególny i kto może pomóc w uzyskaniu należnego odszkodowania.
Czym jest wypadek komunikacyjny i kiedy przysługuje odszkodowanie?
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych jest możliwe po zdarzeniu, które miało miejsce w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, w którym brał udział co najmniej jeden pojazd z napędem silnikowym lub bez niego. Jeżeli efektem takiego wypadku jest tymczasowy lub trwały uszczerbek na zdrowiu, osobie takiej przysługuje stosowne odszkodowanie.
Jeżeli w zdarzeniu poszkodowana została osoba jadąca rowerem, pieszy, pasażer auta czy sam kierowca, odszkodowanie przysługuje bez względu na to, czy uda się ustalić sprawcę zdarzenia. Nie ma też znaczenia, czy przykładowo kierowca auta, który spowodował wypadek, ma aktualne ubezpieczenie OC.
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych – o co można się ubiegać?
Świadczenia, o które może ubiegać się poszkodowany na skutek wypadku komunikacyjnego, zawiera art. 444-447 Kodeksy cywilnego. Zgodnie z zapisami można wnioskować o:
- rentę stałą lub tymczasową – w sytuacji, gdy poszkodowany na skutek doznanych w wypadku obrażeń utracił zdolność do pracy,
- zwrot kosztów i rehabilitacji – aby otrzymać równowartość poniesionych kosztów, należy udokumentować wydatki,
- zwrot kosztów utraconych dochodów wskutek wypadku – wyrównanie w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim (wówczas nie jest wypłacane 100% wynagrodzenia),
- zadośćuczynienie za krzywdę za straty psychiczne, cierpienie i ból – to dość sporne kwestie pod względem wysokości kwot. Niemniej jednak, o taką rekompensatę praktycznie zawsze mogą ubiegać się zarówno poszkodowani, jak i ich bliscy.
Ponadto osoby, które posiadają dodatkowe polisy wykupione u towarzystw ubezpieczeniowych, mogą otrzymać dodatkowe świadczenia, zgodnie z umową i harmonogramem.
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych – krok po kroku
W sytuacji, gdy doszło do kolizji, ale nikt nie ucierpiał, w pierwszej kolejności należy ustalić, kto zawinił. Jeżeli obie strony są co do tego zgodne, wystarczy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym z dokładnym opisem zajścia. Ponadto należy określić zakres szkód oraz wskazać sprawcę i poszkodowanego. Dokument muszą podpisać obie osoby. Kluczowe jest również udokumentowanie szkód pojazdów w postaci zdjęć. Jeżeli nie ma zgody w kwestii ustalenia winy, należy wezwać policję.
W przypadku, gdy w wypadku są ranni, niezbędna jest policja, która sporządzi stosowną dokumentację potrzebną później także ubezpieczycielowi. Kiedy mamy już stosowne dokumenty należy zgłosić zdarzenie firmie ubezpieczeniowej. Można to zrobić osobiście, przez telefon czy Internet.
Najczęściej w ciągu tygodnia firma proponuje wysokość odszkodowania, która bywa często niesatysfakcjonująca dla poszkodowanego. Od propozycji można się odwołać i prowadzić z ubezpieczycielem negocjacje. Nie często udaje się wyegzekwować większe kwoty, działając na własną rękę. Zaniżanie odszkodowań to dość powszechna praktyka ze strony różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Osoby niedziałające na co dzień w branży, nieznające szczegółowo zapisów prawa i schematów działania ubezpieczycieli, zazwyczaj decydują się ostatecznie na zaproponowane warunki.
W sytuacjach, gdy staramy się o odszkodowanie za straty związane ze stanem emocjonalnym czy psychicznym po odniesionych obrażeniach, szanse na uzyskanie odszkodowania są jeszcze niższe. Aby uzyskać świadczenie, potrzebne jest bardzo dobre uargumentowanie i podparcie roszczeń dowodami, o które w tym przypadku dość trudno.
Jak przeprowadzić odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych z maksymalną korzyścią?
Cała procedura związana z odzyskiwaniem odszkodowań komunikacyjnych może być dla wieku osób nie tylko zawiła, ale też stresująca. Niektórzy nadal wskutek przeżytego zdarzenia nie są na siłach, aby zająć się zadbaniem o swoje dobro i otrzymaniem stosownego zadośćuczynienia. Dlatego istnieje możliwość, aby całą procedurę w imieniu osoby poszkodowanej przeprowadzili specjaliści z zakresu prawa i odszkodowań. Doskonale znają się oni na prawach osób ubezpieczonych, jak i mechanizmach stosowanych przez ubezpieczycieli w celu zmniejszenia wypłacanych kwot.
Jedną z takich firm jest kancelaria adwokacka Drapała. W ramach świadczonych usług możliwe jest nie tylko wynegocjowanie możliwie najwyższej kwoty odszkodowania komunikacyjnego, ale też innych odszkodowań. Działa to zarówno na drodze negocjacji przedsądowych, jak i w przypadku, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu. Dla osoby poszkodowanej to uniknięcie wielu stresujących i denerwujących sytuacji oraz negatywnych emocji. W okresie po zdarzeniu komunikacyjnym nie są one wskazane.
Data ostatniej aktualizacji: