Większość z nas wcześniej czy później decyduje się na skorzystanie z różnego rodzaju ubezpieczeń. Niektórzy zapewnione mają takie świadczenie wraz z wykonywaną pracą. Część osób postanawia wykupić dodatkowe polisy na wypadek uszczerbku na zdrowiu, śmierci bliskiej osoby czy utraty mienia. Niestety zdarza się, że wskutek niefortunnych zdarzeń przychodzi moment na odzyskiwanie ubezpieczenia. Wówczas nie każdy z nas wie, jak się do tego zabrać. Okazuje się również, że odzyskiwanie odszkodowania nie zapowiada się już tak korzystnie, jak wyglądało to w momencie podpisywania umowy. Co robić?
Odzyskiwanie ubezpieczenia – od czego zacząć?
Zazwyczaj po określonym zajściu, które objęte jest ubezpieczeniem, staramy się uzyskać obiecane i należne odszkodowanie z tytułu opłacanych składek. Cała procedura rozpoczyna się od zgłoszenia szkody. Z powodzeniem można tego dokonać zarówno w placówce ubezpieczyciela, ale też często przez Internet, jak i telefon. Konieczne jest, aby do takiego zgłoszenia dołączyć również dokumentację ze szczegółowym opisem zdarzenia. Mogą to być dokumenty ze szpitala, ale również fotografie ukazujące szkodę czy też pisma od policji.
W głównej mierze to właśnie od dostarczonej dokumentacji zależy, jaka będzie zaproponowana kwota odszkodowania. Im lepiej udokumentowane zdarzenie, tym większe szanse na to, że odzyskiwanie ubezpieczeń zakończy się zaproponowaniem przez ubezpieczyciela wyższej kwoty. Niestety często zdarza się, że odzyskiwanie odszkodowania z PZU czy innych instytucji ubezpieczeniowych wcale nie jest takie proste. Towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują zaniżone kwoty.
Od takich decyzji można się oczywiście odwołać, jednak ubezpieczyciele rzadko decydują się pójść na rękę lub proponują rozwiązanie sprawy na drodze sądowej. Takie odzyskiwanie ubezpieczenia zazwyczaj odstrasza poszkodowanych i trwa wiele miesięcy. Dlatego klienci najczęściej przystają ostatecznie na warunki towarzystw.
Odzyskiwanie odszkodowania – jak wynegocjować wyższą sumę?
W sytuacji, gdy nie jesteśmy zadowoleni z zaproponowanej kwoty odszkodowania, możemy złożyć od decyzji pisemne odwołanie ze stosownym uzasadnieniem. Wówczas niezbędne jest bardzo dobre uargumentowanie, dlaczego zaproponowana kwota nie jest adekwatna do poniesionej szkody i z czego wynika wyższa wartość zaproponowana przez osobę ubezpieczoną. Warto tu oprzeć się na faktach i dodatkowych dowodach lub dokumentach potwierdzających słuszność swoich wniosków.
Zarówno odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych, jak i częste odzyskiwanie odszkodowań zdrowotnych to sytuacje, w których możliwe jest również przeprowadzenie negocjacji. Aby uzyskać finalnie wyższą kwotę odszkodowania, warto znać obowiązujące przepisy prawne dotyczące odszkodowań, ale i praktykę działania towarzystw ubezpieczeniowych. Ponadto niezbędne będą umiejętności związane z samym negocjowaniem i przede wszystkim opanowanie, konsekwencja oraz cierpliwość.
Przygotowując się do negocjacji o wyższe odszkodowanie niż zaproponowane przez ubezpieczyciela, dobrze jest też znać zasady obliczania wysokości ubezpieczeń. Przed zawarciem ewentualnej ugody warto też poszukać w Internecie informacji na temat częstych praktyk i trików stosowanych przez ubezpieczycieli podczas tego typu negocjacji, aby móc się odpowiednio przygotować.
Czy możliwe jest szybkie uzyskanie wysokiego odszkodowania?
Odzyskiwanie odszkodowań OC, jak i innego typu na własną rękę bywa trudnym i długotrwałym procesem, zwłaszcza jeżeli nie zgadzamy się z kwotą zaproponowaną przez ubezpieczyciela. Istnieje jednak sposób, aby otrzymać znacznie większą sumę niż ta, którą proponuje firma ubezpieczeniowa bez potrzeby doszkalania się w przepisach prawa, negocjacjach czy przygotowywaniu z podchwytliwych praktyk i przekopywania Internetu. Sprawą odzyskania odszkodowania może w imieniu poszkodowanego może zająć się specjalista w tej dziedzinie i jednocześnie prawnik, który w przypadku konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd doprowadzi wszystkie czynności do końca.
Kompleksowe usługi w zakresie odzyskiwania odszkodowań świadczymy jako Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka. To pomoc zarówno w zgłoszeniu szkody, kompletowaniu niezbędnych dokumentów i dowodów, jak i dochodzeniu roszczeń. Dzięki skorzystaniu z pomocy specjalistów od odszkodowań nie tylko oszczędzamy czas i unikamy dodatkowego stresu. Zyskujemy również ogromne prawdopodobieństwo, że kwota odszkodowania będzie znacznie wyższa niż ta, którą zaproponowałby nam ubezpieczyciel bez pomocy prawnika.
Firmy ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, że osoby poszkodowane działające na własną rękę rzadko kiedy decydują się na skierowanie sprawy do sądu. Jednak w obliczu negocjacji prowadzonych ze specjalistami zarówno w zakresie odszkodowań, jak i prawa, ryzykują bardzo wiele. Często więc zgadzają się na zaproponowane warunki, wskutek czego sprawa zostaje zakończona sukcesem, a co najważniejsze – z maksymalną korzyścią dla ubezpieczonego.
Data ostatniej aktualizacji: