Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Stawka najmu pojazdu zastępczego – rozkład ciężaru dowodowego – odszkodowanie za najem

Wojciech Drapała11 lipca 2014Komentarze (0)

W ostatnim poście opisywałem, jak należy postąpić w przypadku zaniżenia przez ubezpieczyciela stawki najmu, aby odzyskać pełne odszkodowanie z OC za najem pojazdu zastępczego. Tym razem napiszę, jak w sporach sądowych dotyczących stawki za najem rozkłada się ciężar dowodowy, czyli co która ze stron sporu (ubezpieczyciel i poszkodowany) powinna udowodnić.

Od razu napiszę, że w tego rodzaju sporach nie zawsze potrzebna jest opinia biegłego. Poszkodowany, występując z pozwem o odszkodowanie z OC sprawcy za najem pojazdu zastępczego, nie musi formułować takiego wniosku dowodowego. W wielu orzeczeniach sądowych za wystarczające uznaje się wykazanie przez poszkodowanego stawki najmu (np. poprzez umowę najmu, fakturę) oraz przedstawienie ofert-cenników innych wypożyczalni (które oczywiście mają wyższe stawki).

Jeżeli zakład ubezpieczeń dalej kwestionuje stawkę poszkodowanego, twierdząc że jest ona rażąco wygórowana, obowiązany jest złożyć wniosek o opinię biegłego. Sąd nie powinien z urzędu przeprowadzić tego dowodu, gdyż to wynika z zasady kontradyktoryjności (strony są dysponentami procesu). Zaniechanie przeprowadzenia tego dowodu byłoby niewywiązaniem się z ciężaru dowodowego spoczywającego na ubezpieczycielu i uczyniłoby jego twierdzenie nieudowodnionym.

Zatem poszkodowany występujący na drogę sądową, aby odzyskać odszkodowanie z OC za najem pojazdu zastępczego,  nie musi co do zasady wnioskować o opinię biegłego co do stawki najmu.

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: