Dom, mieszkanie, altana na działce, jak i inne obiekty oraz nieruchomości każdego dnia narażone są na szereg czynników, które wskutek awarii mogą prowadzić do ich zniszczenia. Podobnie jest w przypadku zjawisk atmosferycznych i działania żywiołu, kiedy w jednej chwili dobytek może ulec całkowitemu zniszczeniu. Przykładem może tu być chociażby powódź. Odszkodowanie za zniszczenie nieruchomości i mienia jest w tym przypadku kluczowe, aby móc dokonać stosownych prac porządkowych, remontów i możliwie sprawnie powrócić do codziennego funkcjonowania. Kiedy warto ubezpieczyć dom od powodzi i zalania, jak to zrobić i o czym pamiętać?
Ubezpieczenie domu od zalania – kiedy warto się na nie zdecydować?
Obecnie niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie specjalne warianty dla zabezpieczenia mieszkań lub domów od zdarzeń losowych takich jak powódź czy zalanie. I choć może się wydawać, że najczęściej ubezpieczamy nieruchomość na wypadek kradzieży, to na wypadek zalania ubezpiecza się dzisiaj już 4 na 5 klientów wykupujących stosowne polisy.
Okazuje się, że ubezpieczenie od zalania przydaje się nie tylko w sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami starszej nieruchomości, w której instalacje wodno-kanalizacyjne mogą być podatne na awarie. Do zalania może dojść także przez nieuwagę własną lub sąsiada mieszkającego nad nami. W takich sytuacjach odszkodowanie za zalanie mieszkania może być zbawienne, zwłaszcza przy dużych zniszczeniach.
Na ubezpieczenie od zalania domu, a także klęsk żywiołowych, w tym powodzi powinni się zdecydować również mieszkańcy terenów podgórskich i górskich oraz ci, którzy mieszkają na obszarach zagrożonych podtopieniami. Często już kilkugodzinna ulewa może doprowadzić do dużego problemu i strat na terenie posesji. Wówczas odszkodowanie od zalania bywa bezcennym wsparciem.
Nie warto też w kwestii ubezpieczeń stawiać na ryzyko i kierować się prawdopodobieństwem. Obszary, na których miała miejsce powódź kilka lat temu i są obecnie najlepiej zabezpieczone, również mogą zawieść w obliczu żywiołu. Doskonale ukazuje ten fakt powódź w południowo-wschodniej Polsce we wrześniu i katastrofalna sytuacja w tym samym regionie w 1997 roku.
Jak ubezpieczyć dom od powodzi i zalania?
Aby ubezpieczyć mieszkanie od powodzi i zalania należy najczęściej skorzystać z dwóch osobnych produktów ubezpieczeniowych. Podstawowa polisa będzie obejmowała zalanie i takie zdarzenia jak pożar czy włamanie. Aby w razie katastrofy żywiołowej uzyskać odszkodowanie za powódź, należy wykupić dodatkową opcję.
Warto zwrócić uwagę, czy oba ubezpieczenia zawierają też takie udogodnienia jak likwidacja skutków działania służb porządkowych oraz możliwość transportu i zakwaterowania w hotelu po zdarzeniu. Choć taki wariant będzie w skali roku nieco droższy (różnica ok. 200 zł), to opcja, która znacznie ułatwi organizację życia tuż po stracie i zapewni komfort oraz bezpieczeństwo wszystkim domownikom.
Ubezpieczenie od powodzi i zalania a wysokość odszkodowania
Nawet w przypadku wykupienia najdroższej polisy zdarza się, że przy zaistnieniu szkody zalania czy też powodzi zniszczenia mienia rzeczoznawca wycenia straty w sposób niekorzystny dla poszkodowanego. Niejednokrotnie kwoty proponowanych przez ubezpieczycieli odszkodowań nie wystarczają na pokrycie kosztów napraw ani nie stanowią odpowiedniego zadośćuczynienia za poniesione szkody. Poszkodowani natomiast w obliczu tragedii i ogromnych emocji nie mają siły ani pomysłu na to, jak można wywalczyć odpowiednio wysoką kwotę.
Aby dochodzić swoich praw i ostatecznie uzyskać sumę, która będzie odpowiednio wysoka warto skorzystać z pomocy specjalistów. Kompleksowe usługi w tym zakresie łącznie z reprezentowaniem poszkodowanych w procesie sądowym świadczy Kancelaria adwokacka Drapała. To indywidualne podejście, pełne wsparcie i gwarancja wywalczenia najwyższego możliwego świadczenia.
Ubezpieczenie od powodzi – najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje ubezpieczenie od powodzi i zalania?
Wysokość ubezpieczenia od powodzi zależy od oferty danego ubezpieczyciela, a także zakresu ochrony. Podstawowy wariant to koszt ok. 150 zł, natomiast opcja z dodatkową pomocą medyczną, zakwaterowaniem zastępczym, transportem czy ubezpieczeniem przedmiotów szklanych będzie wynosiła ok. 500 zł. Kwoty za zalanie mieszkania utrzymują się na podobnym poziomie.
Czy ubezpieczenie od zalania obejmuje powódź?
Większość osób decyduje się na wykup podstawowego wariantu ubezpieczenia, które obejmuje takie zdarzenia jak zalanie, pożar, wybuch czy uderzenie pioruna. Nie każda polisa będzie w tym zakresie obejmowała także powódź. Może być konieczne wykupienie rozszerzenia. Informację na ten temat można znaleźć w umowie zawartej z ubezpieczycielem.
Czy ubezpieczać mieszkanie od powodzi i zalania?
Podstawowe ubezpieczenie od zalania, pożaru czy wybuchu powinien mieć każdy właściciel nieruchomości bez względu na jej rodzaj. Co do ubezpieczenia powodziowego warto je wykupić zwłaszcza w przypadku posiadania domów jednorodzinnych i gospodarstw, mieszkań w blokach do drugiego piętra włącznie, a także budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, szczególnie jeżeli znajdują się na terenach, gdzie mogą występować podtopienia.
Data ostatniej aktualizacji: