Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Zadośćuczynienie za krzywdę przysługuje również nieświadomemu krzywdy

Wojciech Drapała02 lipca 2015Komentarze (0)

Dzisiejsze wydanie pewnego poczytnego dziennika omawia bardzo ciekawe orzeczenie SN.

Stan faktyczny:

– 17 – letnia pasażerka ucierpiała w wypadku drogowym, spowodowanym przez jej kolegę – kierującego samochodem,

– doznała bardzo rozległych obrażeń, od chwili wypadku przebywa w śpiączce, jest w stanie wegetatywnym,

– ma nikłe szanse na wybudzenie się,

Problem prawny, jaki się zrodził na gruncie zarysowanego stanu faktycznego (w dosyć dalekim uproszczeniu), odnosi się do kwestii, czy i w jakim zakresie poszkodowanemu przysługuje zadośćuczynienie za krzywdę (czyli zasadniczo za cierpienie fizyczne i psychiczne), jeżeli de facto nie jest w stanie pojąć i odczuć tej krzywdy.

O kontrowersyjności zagadnienia świadczą orzeczenia, które zapadały w opisanej sprawie: sąd I instancji zasądził poszkodowanej 250.000 zł, sąd II instancji – 500.000 zł, a Sąd Najwyższy – 700.000 zł.

Sąd I instancji stwierdził, że pełnej kwoty zadośćuczynienia poszkodowana będzie mogła domagać się dopiero po wybudzeniu. Sąd II instancji uznał natomiast, że o krzywdzie decydują czynniki obiektywne i porównał tę krzywdę do krzywd innych osób w spraw podobnych.

Sąd Najwyższy potwierdził zapatrywania sądu II instancji, jednak zasądził wyższą kwotę z uwagi na ogólną tendencję do aprecjacji zdrowia ludzkiego.

Wyrok Sądu Najwyższego może budzić pewne zastrzeżenia.

Dotyka fundamentalnych kwestii:

czy zadośćuczynienie sprowadza się do rekompensaty za obiektywnie określony uszczerbek na zdrowiu czy powinno odnosić się do wpływu uszczerbku ma indywidulaną sytuacją poszkodowanego? Jak ważne są odczucia poszkodowanego?

Przykładowo utrata zdrowia przez młodego, dobrze zapowiadającego się zawodowego sportowca może uchodzić za bardziej krzywdzącą niż u innych osób. jakkolwiek tragedia poszkodowanej w opisanej sprawie jest bezdyskusyjna.

Po drugie, choć tragedia poszkodowanej w opisanej sprawie jest bezdyskusyjna, warto wspomnieć o naczelnej, kompensacyjnej funkcji zadośćuczynienia, jaką jest pomoc w przezwyciężeniu przykrych doznań.

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: