Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Zaniżenie kosztów naprawy przez zakład ubezpieczeń

Wojciech Drapała25 września 20148 komentarzy

3615417155_95cc9a7981_mPrzyczyny zaniżonej wypłaty odszkodowania z OC sprawcy za koszty naprawy auta mogę być następujące:

1. zastosowanie tzw. amortyzacji części (czyli pomniejszenia ich wartość z powodu ich „zużycia”),

2. zastosowanie w kalkulacji cen części nieoryginalnych, tańszych zamienników (pochodzących od tzw. alternatywnych dostawców),

3. zaniżenia stawki za prace warsztatu naprawczego,

4. nieuwzględnienie uszkodzeń w pojeździe jako nie mających związku ze szkodą.

Ad. pkt. 1 i 2:

Ubezpieczyciel nie może dokonać takiego zabiegu przy likwidacji szkody, chyba że zastosowanie części nowych i/lub oryginalnych powoduje wzrost wartości całego samochodu. Jak łatwo się domyślić taka sytuacja może mieć miejsce w zasadzie w odniesieniu do samochodów starszych, powypadkowych, wyeksploatowanych.

Ad. pkt. 3:

Orzecznictwo mówi, że poszkodowany może dowolnie wybrać zakład naprawczy i nie musi szukać warsztatu najtańszego lub oferującego średnie ceny. Niemniej jednak możesz powołać się na ceny (stawki) innych warsztatów z rynku lokalnego (np. załącz wydruki cenników).

Ad. pkt 4:

Te okoliczności mogą być trudne dowodowo. Zastanów się czy nie masz świadka, zdjęć lub innych dowodów potwierdzających, że pojazd został uszkodzony przy danej kolizji lub że wcześniej nie był uszkodzony. Jeżeli masz świadka, poproś go o napisanie oświadczenia i załącz je do odwołania.

Więcej o odszkodowaniu komunikacyjnym:

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: