Udział w wypadku komunikacyjnym z pewnością nie należy do przyjemnych zdarzeń. W ramach rekompensaty za straty materialne i niematerialne można ubiegać się o odszkodowanie po wypadku samochodowym. Dotyczy to także zdarzeń z udziałem innych pojazdów. Sprawdź, jakie wypadki komunikacyjne kwalifikują się do wypłaty odszkodowania zdrowotnego i jak uzyskać odpowiednią kwotę. Dowiedz się także, co warto wiedzieć o dochodzeniu odszkodowań z OC sprawcy oraz swoich ubezpieczycieli.
W jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie powypadkowe?
Czasami błędnie się przyjmuje, że odszkodowanie będzie przysługiwało w przypadku zdarzenia zakwalifikowanego jako wypadek drogowy, a jeżeli mamy do czynienia z kolizją drogową, to odszkodowanie się nie należy. Zdarza się, że na początku Policja nie jest wzywana do zdarzenia drogowego. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że obrażenia są poważniejsze, niż początkowo oceniono.
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny lub kolizję drogową stanowi rekompensatę za konsekwencje zdrowotne i koszty leczenia oraz straty materialne. To również forma finansowego zadośćuczynienia za krzywdę związaną bólem fizycznym i cierpieniem w wyniku odniesionego rozstroju zdrowia. Z reguły te świadczenia pokrywane są z polisy OC sprawcy wypadku. W przypadku kierowcy, który spowodował wypadek komunikacyjny odszkodowanie po wypadku można uzyskać z ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków).
Wypłata odszkodowania w wyniku wypadku komunikacyjnego z OC sprawcy przysługuje nie tylko kierowcom lub pasażerom aut, ale również poszkodowanym, którzy poruszali się pieszo lub innymi pojazdami (motocykl, rower, hulajnoga).
Jeśli sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia lub nie ma ważnego ubezpieczenia, można uzyskać świadczenie. W takim przypadku świadczenie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Odszkodowanie po wypadku samochodowym – jak je uzyskać krok po kroku?
Aby uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym, należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku komunikacyjnego ma wykupioną polisę. Przy dochodzeniu odszkodowań zdrowotnych należy dołączyć dokumentację medyczną i oświadczenie sprawcy wypadku. Warto także przedstawić opis zdarzenia oraz inne pomocne dowody.
Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają następnie wartość szkód, a zaproponowaną kwotę można zaakceptować lub odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.
Odszkodowanie powypadkowe od towarzystwa ubezpieczeniowego a własna polisa
Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku to nie jedyna forma rekompensaty. Możliwe jest także uzyskanie odszkodowania zdrowotnego z innych źródeł. Poszkodowany może polegać nie tylko na ubezpieczeniach obowiązkowych, ale też wnieść o wypłatę odszkodowania powypadkowego do swojego ubezpieczyciela, jeżeli posiada np. dodatkową polisę (np. NNW).
W zależności od rodzaju ubezpieczenia można uzyskać odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, przebywanie na zwolnieniu lekarskim czy koszty leczenia. Świadczenie odszkodowawcze bywa jednak w takich sytuacjach znacznie zaniżane. Aby udowodnić szkody majątkowe czy kłopoty zdrowotne na skutek wypadku komunikacyjnego niezbędne jest przedstawienie szeregu dokumentów. W przeciwnym razie odwołanie od zaproponowanej sumy najczęściej nie zostaje uznane, a oczekiwania ofiary wypadku nie zostają spełnione. Problem zaniżania odszkodowań za szkody osobowe i rzeczowe dotyczy też świadczeń wypłacanych z OC sprawcy wypadku.
Gdy nie pomogą negocjacje, możliwe jest wkroczenie na drogę sądową. Samodzielne działanie w takim przypadku jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Poszkodowani zazwyczaj nie posiadają odpowiedniego przygotowania prawniczego.
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w odpowiedniej wysokości?
Cały proces zgłoszenia szkody i odpowiedzi na propozycję ubezpieczyciela można powierzyć specjalistom. Dotyczy to także negocjacji oraz postępowania sądowego.
Adwokat w ramach powierzonego zadania dokładnie analizuje szanse na otrzymanie odszkodowania w określonej kwocie, a następnie negocjuje i reprezentuje poszkodowanego w sądzie. Może pomóc w samym zgłoszeniu szkody, jak i dokładnie przedstawia ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, a następnie na tej podstawie stara się wynegocjować jak najlepsze warunki ugody. To również nieoceniona pomoc w gromadzeniu odpowiednich dowodów i dokumentacji, która pomaga ustalić, jakie faktycznie odszkodowanie przysługuje poszkodowanemu.
Pomoc kancelarii w procedurze odszkodowawczej i sprawa w sądzie
W przypadku braku satysfakcjonującego rozwiązania adwokat podejmuje dalsze działania. Stara się uzyskać jak najwyższe odszkodowanie przed sądem.
Najczęściej dzięki interwencji i pomocy prawników osoba poszkodowana ma szansę otrzymać znacznie wyższą sumę odszkodowania niż zaproponowana przez ubezpieczyciela. To nie tylko opłacalne, ale też znacznie mniej stresujące niż dochodzenie odszkodowania za uszkodzenia ciała, straty materialne czy emocjonalne na własną rękę. Pomoc specjalistów w zakresie prawa to zatem najlepsza odpowiedź na pytanie, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w odpowiedniej i adekwatnej wysokości.
Data ostatniej aktualizacji: