Wojciech Drapała

adwokat

Specjalizuję się w prawie ubezpieczeń, odszkodowań i postępowaniu cywilnym. Reprezentuję ubezpieczonych i poszkodowanych przed ubezpieczycielami i sądami. Stawanie przeciwko dużym i czasami tylko na pozór dobrze przygotowanym do obrony swojego stanowiska przedsiębiorstwom, do jakich należą ubezpieczyciele, jest dla mnie przyjemnością i pasją (tym większą, jeśli robię to skutecznie).
[Więcej >>>]

Bezpłatne sprawdzenie sprawy

Oświadczenie sprawcy kolizji – kiedy spisywać i co powinno zawierać?

Wojciech Drapała27 sierpnia 20142 komentarze

Jesteś uczestnikiem stłuczki. Poszkodowanym lub sprawcą. Nikt nie ucierpiał w kolizji. Jedyne konsekwencje to uszkodzenia samochodu/samochodów.

Co robić, aby likwidacja szkody z OC sprawcy przebiegła sprawnie? Wzywać policję czy spisywać oświadczenie o winie i wymieniać się numerami polisy?

Ja uważam, że najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest spisanie takiego oświadczenia. Oczywiście nie wchodzi ono w grę, gdy okoliczności kolizji i/lub wina są pomiędzy Tobą a innym uczestnikiem sporne. Wówczas lepiej od razu zgłosić zdarzenie policji i czekać na rozstrzygnięcie winy w postępowaniu o wykroczenie. Choć to na pewno potrwa to kilka miesięcy.

A co robić, jeśli nie masz pewności, kto zawinił? Tzn. pomiędzy Tobą a drugim kierowcą nie ma sporu co do okoliczności kolizji, ale nie wiesz, kto w świetle prawa o ruchu drogowym spowodował zdarzenie?

Uważam tutaj, że spisanie oświadczenia jest również wskazane. Jednak powinno ono opisywać przebieg zdarzenia – w miarę możliwości szczegółowo, bez składania oświadczeń o winie. Dzięki temu po kolizji będziesz mógł na spokojnie „wrócić” do kwestii wypadku, przemyśleć i ocenić go bez emocji, po odświeżeniu sobie wiedzy z zakresu prawa drogowego.

Takie postępowanie pozwoli Tobie oszczędzić czas i pieniądze na mandaty 🙂 oraz uniknąć niepotrzebnych wizyt na komisariacie i w sądzie.

W czym mogę Ci pomóc?

Potrzebujesz indywidualnej oceny we własnej sprawie? Napisz lub zadzwoń i dowiedz się jak, mogę Ci pomoc.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Drapała Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: