Każdemu, nawet najlepszemu kierowcy zdarzyło się wjechać w dziurę na drodze publicznej. Jednak co w sytuacji, gdy w spotkaniu z dziurą na drodze uszkodzimy samochód? Może Ci się wydawać, że odszkodowanie za dziurę w drodze w tej sytuacji jest niemożliwe do uzyskania lub utrudnione.
Nic bardziej mylnego!
Prawo polskie przewiduje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za szkody powstałe na skutek złego stanu dróg publicznych. Oznacza to, że zarządca drogi ma obowiązek sfinansować wszystkie koszty, które poniosłeś.
W tym temacie przybliżę Ci, jak skutecznie dochodzić swoich praw i jakie kroki podjąć, aby uzyskać rekompensatę za poniesione szkody w samochodzie.
Czy warto ubiegać się o odszkodowanie za dziurę w drodze?
Nawet najmniejsze uszkodzenie spowodowane wjechaniem naszym ukochanym autem w dziurę w drodze może finalnie wiązać się z wysokimi i nieprzewidzianymi wydatkami. Każdy zarządca drogi ma obowiązek dbać o jej stan i zapewniać bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom ruchu drogowego.
Gdy zostaniesz osobą poszkodowaną w wyniku pękniętej opony, urwanego zawieszenia lub każdej innej szkody, masz pełne prawo domagać się odszkodowania.
Co obejmuje odszkodowanie za dziurę w drodze?
Odszkodowanie może pokryć koszty naprawy pojazdu, odholowania z miejsca zdarzenia do najbliższego warsztatu samochodowego, a także wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy.
Jak postępować w sytuacji uszkodzenia zawieszenia?
Załóżmy, że jedziemy naszym świeżo odebranym autem z salonu. Nagle przed maską pojawia się niepozorna wyrwa w asfalcie. Słyszymy głośny huk uderzającej nowej, aluminiowej felgi o ostre krawędzie dziury…
Co robimy?
Gdy wjechaliśmy w dziurę samochodem, zachowajmy spokój i zadbajmy przede wszystkim o własne bezpieczeństwo oraz pasażerów.
Oceńmy wstępnie skalę zniszczeń i wykonajmy następujące czynności:
- Udokumentuj miejsce zdarzenia
- Wykonaj kilka zdjęć miejsca zdarzenia, rejestrując samą dziurę w jezdni oraz uszkodzenia nią spowodowane.
- Zadbaj o bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia
- Jeżeli auto może się poruszać, zjedź na pobocze lub zabezpiecz trójkątem w odpowiedniej odległości. Usuń z drogi ewentualne oderwane elementy pojazdu
- Zawiadom policję
Bardzo ważnym elementem w dochodzeniu swoich praw jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Policja dokona oględzin i sporządzi protokół, który będzie dowodem w sprawie. Jest to niezbędna czynność w tej sytuacji.
Jak ubiegać się o odszkodowanie za dziurę w drodze?
- Gromadź dowody poniesionych kosztów
Bardzo ważnym punktem w otrzymaniu odszkodowania za chociażby zarysowaną felgę jest posiadanie udokumentowanych kosztów po dokonanej naprawie. Będzie to faktura lub rachunek za kupno nowej felgi i za wynagrodzenie dla serwisu naprawczego. Choć nie jest to warunek konieczny, to znacznie ułatwi dochodzenie odszkodowania.
- Ustal zarządcę drogi
Należy ustalić, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie odcinka drogi, na której uszkodziliśmy samochód. W zależności od statusu drogi (droga gminna, powiatowa, wojewódzka, krajowa, autostrada), odpowiedzialność będzie ponosić odpowiednia jednostka samorządowa lub państwowa (gmina lub miasto, starosta powiatu, marszałek województwa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad itd.).
- Zadbaj o pełną dokumentację
Sporządź pisemne zgłoszenie szkody do odpowiedniego zarządcy drogi. Dokładnie opisz datę, miejsce i okoliczności zdarzenia, dołącz wykonane zdjęcia, protokół policyjny oraz rachunki za naprawę samochodu.
- Oczekuj na przyznanie odszkodowania
Jeśli Twoje roszczenia zostaną uznane, otrzymasz odszkodowanie pokrywające poniesione straty.
Czy kamerka samochodowa może być dowodem w sprawie o odszkodowanie?
W dzisiejszych czasach większość kierowców decyduje się na zamontowanie kamerki w samochodzie. Udokumentowanie zdarzenia w formie video może być dodatkowym dowodem w sprawie odszkodowania za uszkodzenia spowodowane wjechaniem w dziurę. Tak naprawdę im więcej zebranych dowodów, tym większe szanse na powodzenie w sprawie.
Jak długo się czeka na odszkodowanie od zarządcy dróg?
Zarządca drogi, na której doszło do incydentu, powinien odnieść się to wniosku o odszkodowanie. Zarządcy dróg praktycznie zawsze dysponują polisą ubezpieczeniową i przekierowują sprawy do towarzystw ubezpieczeniowych. Zakład ubezpieczeń ma 30 dni na udzielenie Ci odpowiedzi.
Może się jednak okazać, że zakład ubezpieczeń zażąda uzupełnienia dokumentacji lub poprosi o dodatkowe wyjaśnienia, np. w którym dokładnie miejscu zdarzyła się szkoda. Wówczas proces może się odpowiednio wydłużyć.
Ile wynosi odszkodowanie za uszkodzone koło w dziurze?
Wysokość odszkodowania zależna jest od wartości uszkodzonych elementów auta. Zarządca drogi ma obowiązek pokryć 100% wartości, bez znaczenia czy wjechaliśmy w dziurę sportowym Porsche 911, którego jedna felga może kosztować kilka tysięcy złotych, czy rodzinnym minivanem.
Jak postępować w przypadku odrzucenia roszczeń o odszkodowanie?
Niestety czasami zdarza się, że roszczenia o odszkodowanie zostaną odrzucone przez podmiot zarządzający drogą.
Pamiętaj, że przysługuje Ci pełne prawo do odwołania się od decyzji. W odwołaniu od decyzji (reklamacji) uzupełnij dowody, wyjaśnienia lub argumenty na poparcie żądania odszkodowania.
Dochodzenie odszkodowania za dziurę w drodze przed sądem
Niekiedy może się zdarzyć, że pomimo złożonej reklamacji na decyzję odmowną, nadal nie otrzymasz należnego odszkodowania. W tej sytuacji możesz dochodzić swoich praw w sądzie.
My również prowadziliśmy sprawę, w której Klient spotkał się z odmową, mimo że uszkodzenie pojazdu ewidentnie wynikało z zaniedbania zarządcy drogi. A konkretnie to ubezpieczyciel nie był skłonny do polubownego zakończenia sprawy.
Uznaliśmy, że istnieje duża szansa na wygranie sprawy, dlatego zarekomendowaliśmy Klientowi drogę sądową i założyliśmy sprawę o odszkodowanie za dziurę w drodze. W pozwie domagaliśmy się pokrycia kosztów naprawy pojazdu. Konieczność naprawy wynikała z uszkodzenia zawieszania pojazdu.
Sprawa zakończyła się szybciej niż przewidywaliśmy: ubezpieczyciel – po zapoznaniu się z pozwem – uznał żądanie naszego Klienta w całości bez dalszego postępowania sądowego. Oczywiście zwrócił też odsetki za opóźnienie i wszystkie koszty sprawy.
Sprawa dowodzi, że warto się upominać o swoje.
Inne przypadki odpowiedzialności zarządcy drogi omawiam w innym artykule: odszkodowanie od zarządcy drogi
Jeżeli miałeś podobny problem, napisz do nas. Postaramy się Tobie pomóc.
Data ostatniej aktualizacji: